Magnetic Tape Backup in 2022

0
115

 Magnetic Tape Backup در سال 2022: نمای کلی

Tape از دهه 1960 به عنوان یک رسانه ذخیره سازی اولیه مورد استفاده قرار گرفته است. با گذشت زمان، Tape driveهای تحت الشعاع دیسک و ذخیره سازی ابری با افزایش تقاضای کسب و کارهای مبتنی بر داده و ظهور فناوری های جدید قرار گرفته اند. این باعث شده است که برخی پیش بینی کنند که این فناوری ها در نهایت به طور کامل جایگزین Tape خواهند شد. سایر تصورات غلط رایج در مورد Tape و Backup گیری به Tape شامل عملکرد ضعیف، ظرفیت کم و عدم مقیاس پذیری است. چنین دروغ هایی بر شهرت Tape به عنوان یک رسانه Backup قابل اعتماد تأثیر منفی گذاشته است.

 

ما رایج‌ترین باور های غلط Backup‌گیری Tape و تلاش‌ها برای رفع آنها را پوشش خواهیم داد. علاوه بر این، ما روی وضعیت Tape به عنوان یک رسانه Backup در سال 2022 و جایی که فناوری Backup به Tape در حال حرکت است تمرکز می کنیم.

Tape Backup چیست؟

Tape Backup یک رویکرد حفاظت از داده است که شامل ذخیره کپی‌های دیجیتالی داده‌های اولیه روی Tape Cartridge‌ها یا Tape کاست است. Tape Backup در حال حاضر به‌عنوان Backup‌های ثانویه برای ذخیره‌سازی طولانی‌مدت خارج از سایت داده‌های حیاتی که نیازی به دسترسی منظم به آنها نیست، استفاده می‌شود. آنها به ویژه برای اهداف بایگانی و انطباق داده ها مفید هستند.

 

نقش امروزی Tape

Tape اولین راه ذخیره سازی داده های دیجیتال از دهه 1960 تا اواسط دهه 1980 بود – تا زمانی که هارد دیسک ها گسترده تر شدند. در آن زمان، هارد دیسک‌ها نسبت به Tape های مغناطیسی قیمت کمتر، ظرفیت بالاتر و قابلیت استفاده بهتر را ارائه می‌کردند. این ویژگی ها هارد دیسک ها را به یک جایگزین موثر برای Backup گیری Tape تبدیل کرد. با این وجود، Backup گیری از Tape Drive به دلیل ظرفیت ذخیره سازی زیاد، مقرون به صرفه بودن و قابلیت اطمینان، همچنان یکی از گزینه های اصلی برای ذخیره سازی داده ها باقی مانده است.

 

با این حال، Tape مغناطیسی دارای معایبی است. به عنوان مثال، برای خواندن یا نوشتن داده های دیجیتال بر روی Tape، باید از Tape Drive استفاده کنید. توجه داشته باشید که Tape Drive ها، دستگاه‌هایی با دسترسی متوالی هستند، به این معنی که برای دسترسی به یک بلوک داده خاص، ابتدا باید تمام بلوک‌های داده قبلی را بخوانید. همچنین، Tape Cartridge‌ها و کاست‌ها در صورت نگهداری در شرایط نامناسب می‌توانند به مرور زمان خراب شوند و منجر به از دست رفتن اطلاعات ناخواسته شوند.

فرمت Tape های مغناطیسی

برای رقابت با فضای ذخیره‌سازی مبتنی بر دیسک یا فضای ابری، سازندگان سیستم‌های Tape Backup مغناطیسی باید دائماً عملکرد Tape را توسعه و غنی کنند. چندین فرمت Tape در بازار وجود دارد. آنها از نظر ظرفیت، سرعت انتقال داده، زمان بارگذاری و غیره متفاوت هستند.

 

این پنج فرمت Tape اصلی است که باید در مورد آنها بدانید:

LTO (Linear Tape Open) یک فناوری ذخیره سازی Tape با فرمت باز است که با محصولات رسانه های ذخیره سازی مختلف سازگار است. LTO یکی از رایج ترین فرمت های Tape است که به دلیل ظرفیت ذخیره سازی بومی بالا (تا 12 ترابایت) و ظرفیت فشرده بزرگ (تا 30 ترابایت) است.

DLT (Tape خطی دیجیتال) یکی دیگر از فرمت های Tape محبوب است که داده ها در 128 یا 208 آهنگ خطی روی آن نوشته می شود. کارتریج های DLT تا 70 گیگابایت ظرفیت ذخیره سازی فشرده را پشتیبانی می کنند، در حالی که نسخه جدید DLT، SuperDLT، می تواند ظرفیت ذخیره سازی تا 300 گیگابایت را تضمین کند.

DAT (Tape صوتی دیجیتال) یک رسانه ذخیره سازی است که در ابتدا برای استفاده صوتی طراحی شده بود اما از آن زمان به یک رسانه Backup محبوب تبدیل شده است. این فرمت Tape دارای ظرفیت ذخیره سازی 1 تا 80 گیگابایت بر روی Tape 60 تا 180 متری است.

AIT (Advanced Intelligent Tape) فرمت نواری است که توسط سونی برای بایگانی و ذخیره سازی داده های رایانه ای توسعه یافته است. Tape های AIT نسل 5 می توانند تا 400 گیگابایت اطلاعات را ذخیره کنند و از سرعت انتقال داده 24 مگابایت بر ثانیه اطمینان حاصل کنند.

QIC (Quarter Inch Cartridge) یک فرمت ذخیره سازی Tape مغناطیسی است که ظرفیت ذخیره سازی داخلی 60 مگابایت تا 25 گیگابایت را فراهم می کند. Tapeهای QIC بیشتر برای Backup گیری از رایانه های شخصی استفاده می شوند.

 

باورهای غلط رایج Tape Backup

در زیر نشان می‌دهیم که چگونه Tape حتی در سال 2022 همچنان یک گزینه ذخیره‌سازی کارآمد و کم‌هزینه است و تمام افسانه‌های مربوط به Backup به Tape را از بین می‌برد.

 

باور غلط 1: Tape  ازبین رفته است.

اگر « Tape Backup» را در گوگل جستجو کرده باشید، ممکن است متوجه شده باشید که بیشتر مقالات فقط بر این موضوع تمرکز دارند که آیا Tape در واقع از بین رفته است یا خیر. با توجه به اینکه Tape هنوز به طور گسترده در مراکز داده مدرن برای ذخیره سازی مقادیر زیادی داده استفاده می شود، عجیب است.

 

Backup گیری Tape در واقع مرده نیست – به درستی بازاریابی نشده است. متأسفانه، برخی از صاحبان مشاغل، مدیران فناوری اطلاعات و کارشناسان صنعت به طور کامل تمام مزایای استفاده از Tape را درک نمی کنند.

 

دلیل اصلی این امر عدم درک درستی از نحوه عملکرد Tape Backup مغناطیسی است و اینکه چگونه می تواند زیرساخت حفاظت از داده های IT شما را بهبود بخشد. مشتریان به سادگی اطلاعاتی در مورد جدیدترین ویژگی ها و قابلیت های Tape ندارند.

 

فروشندگان سیستم‌های Tape Backup باید سخت کار کنند تا دروغ‌های مربوط به فناوری Tape را از بین ببرند و شایستگی محصولات خود را بهتر تبلیغ کنند. در غیر این صورت، افسانه در مورد از بین رفتن Tape پابرجا خواهد ماند.

 

باور غلط 2: Backup گیری Tape قدیمی است.

نقش Tape در زیرساخت مدرن فناوری اطلاعات در طول زمان به شدت تغییر کرده است. در حالی که قبلاً به عنوان گزینه ذخیره سازی اولیه استفاده می شد، Tape اکنون بهترین گزینه برای بایگانی خارج از سایت از مقادیر زیادی داده است. هنگامی که از Tape Backup در کنار سایر فناوری‌های Backup (دیسک یا Cloud) استفاده می‌شود، می‌توانید یک استراتژی جامع حفاظت از داده‌ها برای رفع عیوب و آسیب‌پذیری‌های سیستم خود بسازید.

 

نکته دیگری که قابل ذکر است این است که Tape در طول توسعه خود ثابت می ماند. برخلاف فضای ذخیره‌سازی ابر و دیسک که به ترتیب افزایش و کاهش می‌یابند، استفاده از Tape در طول سال‌ها ثابت بوده است. این عمدتا به دلیل قابلیت اطمینان، دوام و سازگاری با عقب است که Tape مغناطیسی فراهم می کند، به ویژه Driveها و کارتریج های Tape LTO.

 

باور غلط 3: Tape را می توان با سایر رسانه های ذخیره سازی جایگزین کرد.

علیرغم مزایای زیادی که دیسک یا فضای ذخیره سازی ابری می تواند ارائه دهد، آنها نتوانسته اند به طور کامل Tape را به عنوان یک رسانه Backup جایگزین کنند. دلیل اصلی این امر این است که Tape مغناطیسی دارای ویژگی های منحصر به فردی است که آن را برجسته می کند:

 

ظرفیت و ماندگاری بالا – مناسب برای نگهداری طولانی مدت فایل های بزرگ

قابلیت حمل و اندازه جمع و جور – مناسب برای انتقال داده ها از یک سیستم به سیستم دیگر

ذخیره سازی سازگار برای صنایع بسیار تحت نظارت که در آن یکپارچگی و امنیت داده ها ضروری است

مقاوم در برابر باج‌افزار – ابزار ذخیره‌سازی آفلاین نهایی (با Air Gap) که به شبکه‌ای که ممکن است در معرض بدافزار یا باج‌افزار قرار گیرد متصل نیست.

کارآمد از نظر مصرف برق و تولید گرما – امکان کاهش قابل توجه هزینه های انرژی را فراهم می کند.

باور غلط 4: Tape یک ابزار ذخیره سازی Backup موثر نیست.

Tape را نمی توان بهترین وسیله Backup گیری در نظر گرفت، اما همچنان بهترین گزینه برای اطمینان از حفظ طولانی مدت داده ها و ایجاد ذخیره سازی آرشیو خارج از سایت است.

 

قانون Backup گیری 3-2-1 یک استراتژی محبوب حفاظت از داده است که می تواند ایمنی داده های شما را تقریباً تحت هر شرایطی تضمین کند. این قانون به شرح زیر عمل می کند: سه نسخه از داده ها را داشته باشید، آنها را در دو نوع رسانه ذخیره کنید و یکی از آنها را خارج از سایت نگه دارید. شما می توانید این استراتژی Backup گیری را به سادگی با ارسال نسخه های Backup خود به Tape بهبود ببخشید. به این ترتیب، یک نسخه دیگر خواهید داشت که دارای Air Gap و آفلاین است، بنابراین انعطاف‌پذیری در برابر حملات باج‌افزار افزایش می‌یابد و لایه دیگری از محافظت از داده‌ها اضافه می‌شود.

 

قابلیت‌های آفلاین Tape آن را به یک رسانه ذخیره‌سازی ضروری در عصر تهدیدات امنیت سایبری پیشرفته تبدیل می‌کند. نگه داشتن اطلاعات خود روی Tape به شما این امکان را می دهد که با کسری از قیمت، ذخیره سازی ضد باج افزار بسازید. در نتیجه، نه تنها می‌توانید از حیاتی‌ترین نسخه‌های داده‌های خود محافظت کنید، بلکه می‌توانید آنها را در برابر مهاجمان داخلی یا خارجی نیز ایمن کنید.

 

باور غلط 5: Tape آینده ندارد.

با توجه به ادعاهای نادرست که Tape قدیمی است، اکثر مشتریان هنوز معتقدند که آینده ذخیره سازی داده ها در Tape مغناطیسی نیست. در واقع، این درست نیست، زیرا حدود 80٪ از مشاغل مدرن Tape را در زیرساخت Backup خود قرار می دهند. علاوه بر این، علاقه به فناوری Backup گیری Tape در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است. در نتیجه، فروشندگان سیستم‌های Backup Tape مصمم‌تر از همیشه هستند تا قابلیت‌های ذخیره‌سازی Tape را برای برآورده کردن نیازهای رو به رشد کسب‌وکار افزایش دهند.

 

اول از همه، فروشندگان Tape در حال افزایش ظرفیت ذخیره سازی Tape هستند. علاوه بر این، Tape قابلیت‌های ذخیره‌سازی آفلاین را ارائه می‌دهد و تضمین می‌کند که نسخه‌های Backup شما به طور ایمن در برابر حملات باج‌افزار محافظت می‌شوند. فروشندگان Backup Tape مغناطیسی با گنجاندن رمزگذاری Tape، این قابلیت را حتی بیشتر می کنند. به این ترتیب، یک کاربر غیرمجاز نمی تواند به محتوای Tape دسترسی پیدا کند و داده های شما را بازنویسی کند.

 

یکی از آخرین پیشرفت های Tape، استفاده از پارتیشن بندی Tape است. با این قابلیت می توانید Tape را به دو پارتیشن تقسیم کنید. یکی از این پارتیشن‌ها می‌تواند حاوی فهرست Tape باشد، در حالی که دیگری می‌تواند برای ذخیره نسخه‌های Backup استفاده شود. به این ترتیب می توانید پیچیدگی مدیریت Backup Tape را کاهش دهید.