Magnetic Tape Backup Advantages and Disadvantages

0
130

مزایا و معایب Backup گیری Tape مغناطیسی 2022

حتی اگر محبوبیت آنها در طول سال ها نوسان داشته است، Tapeها همچنان در مراکز داده (Data Center) مدرن مرتبط هستند. مزایای Backup گیری Tape آن را به یک گزینه ذخیره سازی Backup بسیار جذاب برای سازمان ها تبدیل می کند. با توجه به مزایا و به منظور ارائه تصویری کامل از این فناوری، برخی از معایب Backup گیری به Tape را پوشش می دهیم.

 

مزایای Backup گیری Tape

ظرفیت:

دستگاه‌های Tape می‌توانند ظرفیت ذخیره‌سازی بزرگی را فراهم کنند، که به طور مداوم برای پاسخگویی به تقاضاهای رو به رشد داده در حال افزایش است. این ذخیره سازی با ظرفیت بالا در یک بسته فیزیکی نسبتا کوچک عرضه می شود.

هزینه:

در مقایسه با  Backup‌ گیری از دیسک یا Cloud، بک آپ گیری Tape از نظر هزینه هر گیگابایت بسیار مقرون به صرفه است. علاوه بر این، Driveهای Tape را می توان به عنوان ذخیره اطلاعات آفلاین استفاده کرد، که هزینه ها را از نظر Backup گیری و نگهداری کاهش می دهد.

وقتی صحبت از حجم زیادی از داده‌های قدیمی می‌شود،  Backup‌گیری Tape مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه برای ذخیره آن در نظر گرفته می‌شود. تبدیل داده های قدیمی به یک قالب مدرن مناسب و سپس انتقال آن از کارتریج Tape به یک رسانه جدید غیر عملی است.

مقیاس پذیری:

شما به راحتی می توانید با خرید Driveهای Tape جدید و افزودن آنها به  Library Tape، زیرساخت Backup Tape را مقیاس کنید. از طرف دیگر، اگر می خواهید ظرفیت ذخیره سازی مبتنی بر دیسک را افزایش دهید، باید سخت افزار اضافی خریداری کنید که می تواند بسیار گران باشد.

طول عمر:

طول عمر Tapeها دلیل اصلی استفاده گسترده از Tape Backup توسط شرکت های بزرگ است. اگر به درستی نگهداری شود، Drive Tape ها می توانند داده های مورد نیاز را برای 30 سال یا بیشتر ذخیره کنند. در نتیجه، Backup‌ گیری Tape برای نگهداری طولانی‌مدت داده‌های حیاتی استفاده می‌شود و ثبات آرشیوی بالایی را فراهم می‌کند.

بهره وری:

دستگاه‌های ذخیره‌سازی دیسک یا Cloud معمولاً برای ذخیره داده‌هایی که نیاز به دسترسی مکرر و سریع دارند، استفاده می‌شوند. بنابراین، چنین دستگاه هایی باید به صورت 24/7 کار کنند تا بتوانند به طور منظم از داده ها نسخه Backup تهیه کنند و در صورت نیاز از بازیابی موفقیت آمیز اطمینان حاصل کنند. به همین دلیل ذخیره سازی دیسک یکی از منابع اولیه مصرف انرژی در مراکز داده مدرن محسوب می شود.

از سوی دیگر، ذخیره‌سازی TapeStorage Backup به دلیل قابلیت ذخیره‌سازی آفلاین داده‌ها، عمدتاً برای بایگانی داده‌ها استفاده می‌شود.  Tape Drive ها فقط زمانی کار می کنند که داده ها در حال خواندن یا نوشتن برای آنها باشد. بنابراین، Tape Drive ها بر اساس نیاز کار می کنند، به این معنی که نسبت به دستگاه های ذخیره سازی دیسک، انرژی کمتری مصرف می کنند و گرمای کمتری تولید می کنند.

قابل حمل بودن پس از نوشتن داده ها روی Cartridge های Tape، می توانید به سادگی آنها را بردارید و این واحدهای Backup Tape را به مکانی خارج از سایت منتقل کنید. در صورت هرگونه تهدید احتمالی برای تأسیسات ذخیره سازی Tape خود، می توانید به راحتی نسخه های Backup کارتریج Tape را جمع آوری کرده و آنها را به مکان امن تری منتقل کنید. برای ایمن سازی داده ها از فضای ذخیره سازی ابری یا دیسک، باید مقادیر زیادی از داده ها را از طریق شبکه به یک مکان Backup جدید انتقال دهید. چنین عملیاتی زمان بر است و می تواند عملیات اصلی تولید را مختل کند.

امنیت:

چیزی که Backup گیری Tape را به گزینه ای سودآور برای بسیاری از سازمان ها تبدیل می کند این است که می تواند از داده ها در برابر باج افزار یا بدافزار محافظت کند. Backup‌ گیری‌های Tape به صورت آفلاین ذخیره می‌شوند، به این معنی که پس از اتمام عملیات Backup‌ گیری، دستگاه ذخیره‌سازی Tape از سیستم جدا می‌شود. بنابراین، هنگامی که کارتریج Tape به سیستم متصل نیست، شما یک “Backup با Air Gap” دارید و مهاجمان نمی توانند داده ها را در دست بگیرند و آنها را خراب کنند.

علاوه بر گزینه‌های رمزگذاری، Cartridgهای Tape می‌توانند دارای قابلیت WORM باشند، یعنی زمانی که داده‌ها نوشته شدند، می‌توانید آنها را بازنویسی کنید. همه این گزینه ها امنیت Tape و انطباق داده ها را افزایش می دهند و از رمزگذاری/فساد توسط بدافزار جلوگیری می کنند.

معایب Backup گیری Tape

قیمت بالای Drive Tape ها و Tape Librayها:

سیستم‌های Backup Tape از شما می‌خواهند از یک Tape Drive Backup استفاده کنید که قیمت آن بالا است یا یک Library Tape که قیمت آن حتی بالاتر است (برخلاف قیمت Cartridge Tape های مقرون‌به‌صرفه).

دسترسی تصادفی به داده های ضبط شده تنها با دسترسی متوالی، Backup گیری نمی شود. در نتیجه، برای یافتن فایل یا دایرکتوری مورد نیاز بر روی یک رسانه Tape (در هنگام جستجوی داده، Tape باید بچرخد) به زمان طولانی نیاز دارید.

Tape Cartridge ها بر خلاف هارد دیسک به میدان های مغناطیسی حساس هستند.

سرعت کم کپی اطلاعات و سرعت خواندن/نوشتن پایین در مقایسه با هارد دیسک.

بازیابی اطلاعات از یک Tape Storage Back upمی تواند زمان زیادی را ببرد.

 

بهترین روش‌های ذخیره‌سازی Tape Backup

بهترین شیوه‌های  Backup‌گیری Tape مغناطیسی معمولاً حوزه‌های زیر را پوشش می‌دهد:

مراقبت و نگهداری از Tapeهای مغناطیسی، محیط ذخیره‌سازی، موجودی Backup Tape مغناطیسی، استراتژی  Backup‌گیری، و نقش کارکنان. حتی اگر برخی از Crtridge Tapeها تا 30 سال دوام بیاورند، وضعیت آنها ممکن است بدون مراقبت و نگهداری مناسب به طور قابل توجهی بدتر شود. اگر Tape آسیب ببیند، نمی توانید داده های موجود در آن را بازیابی کنید. بیایید ببینیم بهترین شیوه های Backup گیری Tape مغناطیسی ارزش پیاده سازی را دارند:

 

یک کپی از Tape Backup در خارج از سایت و همچنین یک نسخه در محل نگهداری کنید. روش استاندارد این است که از داده‌ها نسخه Backup تهیه کنید و سپس آنCartridge  Tape را برای ذخیره‌سازی طولانی‌مدت به خارج از محل ارسال کنید. با این حال، توصیه می شود که یک کپی از تمام آن داده ها را نیز در سایت نگه دارید. نگه داشتن یک کپی در محل تضمین می کند که می توانید به سرعت فعالیت های تجاری را بدون تجربه خرابی قابل توجه یا اختلال در خدمات از سر بگیرید. Backup‌ گیری از داده‌ها در محل برای بازیابی فوری استفاده می‌شود، در حالی که  Backup‌گیری Tape خارج از سایت می‌تواند به بازیابی اطلاعات در صورتی که مرکز تولید شما در یک فاجعه از بین رفته باشد، کمک کند.

محل ذخیره سازی Backup گیری Tape را در نظر بگیرید. همانطور که در بالا ذکر شد، Backup های Tape مغناطیسی معمولاً خارج از سایت نگهداری می شوند. بنابراین، باید در نظر بگیرید که کدام مکان برای ذخیره Backup های Tape مغناطیسی بهترین است. یک منطقه جغرافیایی متفاوت دور از مرکز تولید را برای ذخیره سازی خارج از محل انتخاب کنید تا خطر آسیب پذیری از همان فاجعه را به حداقل برسانید. با این حال، معیار اصلی برای انتخاب مکان خارج از سایت، نیازهای کسب و کار شما است که اهداف بازیابی شما را دیکته می کند. بنابراین، Tapeها باید در فاصله ایمن از محل تولید اصلی قرار گیرند تا از حفظ اطلاعات قابل اعتماد و بازیابی به موقع اطمینان حاصل شود.

قوانین ذخیره سازی Tape مغناطیسی را بخوانید. محیطی که Cartridg Tape ها در آن ذخیره می شوند را کنترل کنید. اطمینان حاصل کنید که محیط ذخیره سازی در معرض گرما، رطوبت، گرد و غبار، نور مستقیم خورشید و غیره نباشد. محیط ذخیره سازی اطلاعات شما باید ایمن، کنترل آب و هوا و ضد حریق باشد تا سایش Tape را به حداقل برسانید. اطمینان حاصل کنید که Tapeها دور از چاپگرها و دستگاه‌های کپی که احتمالاً گرد و غبار کاغذ و تونر ایجاد می‌کنند، نگهداری شوند. علاوه بر این، Tapeها را از وسایل پرتردد مانند راه پله ها، راهروها، ورودی ها یا خروجی ها دور نگه دارید که می توانند به سرعت آلوده شوند. از ذخیره Backup Tapeها در نزدیکی میدان های مغناطیسی و دستگاه هایی که می توانند میدان های مغناطیسی قوی ایجاد کنند، خودداری کنید.

Tapeها را تمیز نگه دارید. Tape ها به تمیز کردن منظم نیاز دارند تا گرد و غبار، کثیفی و فیبرها نتوانند Tape را آلوده کنند و بر یکپارچگی داده های Backup گیری شده تأثیر بگذارند. کارتریج های Tape را فقط می توان چند بار تمیز کرد. تمیز کردن بیش از حد می تواند منجر به تخریب Tape شود و بر یکپارچگی داده های شما تأثیر بگذارد. تمام مراحل تمیز کردن را در دفترچه موجودی خود ثبت کنید تا از زمان منقضی شدن کارتریج مطلع شوید.

موجودی تمام Cartridge Tape های خارج از سایت را نگه دارید. با قرار دادن اطلاعات مهم (مثلاً مدل Tape، تاریخ تهیه نسخه Backup، دسته داده های ذخیره شده و غیره) روی برچسب Tape، تمام  Tapeهای موجود را ثبت کنید. می توانید هر کارتریج Tape را برچسب بزنید تا آنها را از یکدیگر متمایز کنید و بدانید اطلاعات مورد نیاز در کجا ذخیره می شود. داشتن لیست موجودی می تواند در زمان یک رویداد واقعی بازیابی فاجعه در زمان شما صرفه جویی کند.

تست بازیابی Backupهای Tape مغناطیسی برای تأیید صحت محتوای Backup Tape، یک بازیابی آزمایشی معمولی را اجرا کنید و بررسی کنید که فعالیت‌های  Backup‌گیری شما چقدر مؤثر هستند. تست Backup‌ گیری دوره‌ای می‌تواند به شناسایی ناهماهنگی‌ها از قبل و جلوگیری از هر گونه مشکل در آینده کمک کند.

استراتژی Backup را انتخاب کنید که با نیازهای کسب و کار شما سازگارتر باشد. فرکانس Backup‌ گیری، برنامه زمان‌بندی Backup‌ گیری، طرح چرخش Backup، استراتژی حفظ نسخه Backup باید در هنگام ایجاد یک استراتژی جامع  Backup‌گیری در نظر گرفته شوند. به این ترتیب، نه تنها می توانید از محافظت از داده ها اطمینان حاصل کنید، بلکه از سایش و آسیب زودرس Tape Drive ها نیز جلوگیری کنید.

نرم افزار آنتی ویروس را نصب کنید. به طور مرتب محیط تولید خود را اسکن کنید تا مطمئن شوید که از ویروس عاری است و سیستم شما به طور ایمن محافظت می شود. یک آنتی ویروس قابل اعتماد می تواند به شناسایی و حذف هر گونه بدافزار از سیستم شما کمک کند و از حمله آن به سیستم شما و خراب کردن اطلاعات Tape و Backup گیری شما جلوگیری کند.

پس از اتمام عملیات Backup گیری، Tapeهای Backup را با دقت خارج کنید. از کارتریج Tape مشخص شده برای نوع دستگاه Tape خود استفاده کنید. فراموش نکنید که اگر درایو در حال استفاده نیست، Tape Cartridge را از Drive خارج کنید. به یاد داشته باشید که Tape Cartridge ها را در جعبه های محافظ خود قرار دهید.

کنترل دسترسی کارکنان به  Backup‌گیری از Tape. اطمینان حاصل کنید که فقط کارمندان مورد اعتماد می توانند به TapeStorage دسترسی داشته باشند. حداقل دو کارمند را تعیین کنید که مسئول نظارت بر عملیات Backup گیری و بازیابی Tape مغناطیسی شما هستند.

نتیجه

همانطور که می بینید، Tape با وجود ادعاهای متعدد مبنی بر مرگ اجتناب ناپذیر آن، هنوز در دنیای دیجیتالی امروزی مرتبط است. Tape به دلایل متعددی وجود ندارد: ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد، توسعه مداوم و عملکرد ثابت شده در زمان.

 

Backup & Replication اهمیت Backup گیری Tape را برای مراکز داده مدرن تشخیص می دهد. قابلیت این Tape شامل قابلیت Backup گیری بومی به Tape است. با استفاده از این ویژگی، می‌توانید نسخه‌های Backup کامل و افزایشی را برای نگهداری طولانی مدت روی Tape کپی کنید. برای افزایش بیشتر عملکرد حفاظت از داده‌ها و صرفه‌جویی در زمان، راه‌حل Tape می‌تواند فرآیند Backup‌ گیری به Tape را کاملاً خودکار کند.

 

با این حال، وقتی نوبت به توسعه یک استراتژی جامع حفاظت از داده می‌رسد، نباید نگران انتخاب یک رسانه Backup بر دیگری باشید. هر فناوری Backup مزایای خاصی را ارائه می دهد. بنابراین، دیسک، Cloud و Tape زمانی که با هم استفاده می شوند بهترین عملکرد را دارند. Tape Backup & Replication یک راه حل تمام عیار حفاظت از داده است که می تواند خدمات Backup گیری، تکرار و بازیابی را در سراسر پلتفرم ها و به مقصدهای مختلف ارائه دهد.