Data Center های کوچکتر می توانند از بهره وری انرژی در مقیاس بالا بهره مند گردند

0
415

چگونگی پیشرفت، سازگاری و برتری  Data Center های امروزی

گزارش اخیر آزمایشگاه برکلی تحت عنوان  “United States Data Center Energy Usage Report,” ، به اولین تجزیه و تحلیل جامع انرژی از Data Center ها در حدود یک دهه اخیر، اشاره می کند، Data Center های بزرگ با مقیاس بزرگ کارایی بالا دارند و مقدار بیشتری کار می کنند، در حالی که  Data Center های کوچکتر، که انتظار می رود 60 درصد از کل انرژی مصرفی Data Center را در سال 2020 تشکیل دهد، تا حد زیادی ناکارآمد هستند.

Data Center ها با مقیاس بزرگ

Data Center ها با مقیاس بزرگ، با افزایش روزافزون قیمت های انرژی، سیاست بهتری برای اتخاذ بهره وری بیشتر در انرژی کسب کرده اند. از طرف دیگر، بسیاری دیگر برای خنک کردن تجهیزات، استراتژی های خنک کننده با صرفه جویی در انرژی و خنک کننده مایع در پیش گرفته اند.

استراتژی دیگر، اجرای نرم افزار مدیریت نیرو است که به سرورها اجازه می دهد وقتی وارد حالت idle می شوند یا با ظرفیت کمتری کار می کنند، میزان مصرف برق خود را کاهش دهند. استراتژی دیگر این است که سرورها را تلفیق کنیم تا تعداد کمتری با ظرفیت بالاتر کار کنند – به جای اینکه 3 سرور با 10 درصد کار کنند، یک سرور با 30 درصد کار کنند. حرکت به سمت مجازی سازی باعث ایجاد سرویس های cloud شده است که راهی جدید برای بهره وری انرژی باز کرده است. آنچه اتفاق می افتد این است که سرورها درData Center های کوچک به امکانات با مقیاس بالا منتقل می شوند تا صرفه جویی در مصرف انرژی بیشتر شود.

Meeting of the Minds

آنچه بسیاری از Data Center ها با مقیاس بالا به آن پی برده اند (و بسیاری ازData Center های کوچکتر نیز به طرز دردناکی از آن آگاه شده اند) این است که دستیابی به صرفه جویی در انرژی واقعی نیاز به یک تلاش هماهنگ دارد. این هماهنگی باید برای طراحی، اجرا و مراحل عملیاتی با یک ابزار مشترک برای مدیریت صحیح نیروگاه تأسیس شود. برعکس، تیم عملیاتی ممکن است از نحوه مدیریت صحیح کشش نیروگاه آگاهی بیشتری داشته باشد.

برای دستیابی به هر نتیجه معناداری، این دو نهاد باید گرد هم آیند و طرحی را ارائه دهند که شامل خاموش کردن سرورها در حالت idle، بهبود کارایی خنک سازی ، برنامه های تلفیقی را تدوین و درنهایت به دنبال انتقال برخی از حافظه ها به فضای Cloud باشد. زمان تغییر کرده است، اما هدف از مدیریت کارآمد انرژی تغییر نکرده است. خوشبختانه نسل جدیدی از ابزارهای مدیریت نرم افزار برای کمک به  Data Center ها برای مقابله با چالش های دهه آینده و فراتر از آن ظهور کرده است.

نسل بعدی نرم افزار DCIM

ابزارهای نوآورانه جدید مانند نرم افزار مدیریت RAMAM DCIM Tuangru اثبات می کنند که ضرورت مادر اختراع است. این نرم افزار که برای اپراتورهای Data Center  بسیار ناگهانی است، عملیات را بهبود می بخشد و در برنامه ریزی و طراحی زیرساخت بسیار ارزشمند به اثبات رسیده است. جایگزین راه حل های Excel ، Visio و homegrown می شود و به دنبال سرورهای زامبی انرژی گیر است – اعم از فیزیکی، مجازی یا cloud.  Data Center ها سرانجام می توانند از مزایای یک پلت فرم جامع مدیریت زیرساخت بهره مند شوند که بسیار فراتر از نظارت معمول بر قدرت و خنک سازی است.

RAMP DCIM تمام لایه های زیر ساخت داخلی را کنترل و مدیریت می کند: امکانات اعم از: CRAC)، UPS ، PDU ، (IT (سرورها ، ذخیره سازی ، شبکه) و ماشین های مجازی (VMs). همچنین به کاربران امکان می دهد نمونه های محاسبات cloud عمومی خود را در AWS و Google Cloud رصد کنند. اپراتورهای  Data Centerاسرانجام یک نمای شیشه ای از کل زیرساخت های کل نگرانه خود – امکانات، فناوری اطلاعات ، virtual  و  public cloud دارند.

مایکل ال راس، مشاور مدیریت داده که بیش از 10 سال به  Data Center ها بزرگ کمک می کند تا هزینه های کلی مالکیت خود را کاهش دهند، گفت: “ابزارهای مدیریت برق موجود در جدیدترین نژاد نرم افزار DCIM می توانند برای  Data Center های امروز بسیار ارزشمند باشند.”

Data Center های بزرگتر به دلیل بازگشت مثبت سرمایه، در کانون توجه راه حل های کارآمد انرژی بوده اند. در بخش عمده، این بازده از طریق پروژه های مشخص شده صرفه جویی در مصرف انرژی که با استفاده از نرم افزار DCIM شناسایی شده اند، محقق می شود. تصور بر این بود که صرفه جویی در مصرف انرژی در  Data Center های کوچکتر یک درصد است اما هزینه اجرای نرم افزار DCIM برای تحقق این صرفه جویی بسیار زیاد در نظر گرفته شد. آخرین نژاد نرم افزار DCIM، مانند Tuangru’s RAMP،هزینه پیاده سازی را بسیار کاهش می دهد و به  Data Center های کوچکتر امکان بازگشت مثبت سرمایه را می دهد.