Veritas NetBackup (Symantec NetBackup)

0
138

 

Veritas NetBackup معروف به Symantec NetBackup از سال 2005 تا 2016  یک مجموعه نرم افزار پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات است که برای کاربران سازمانی طراحی شده است. زمانی که غول امنیتی Symantec Veritas را به مبلغ 13.5 میلیارد دلار در سال 2005 خریداری کرد، محصول NetBackup به Symantec NetBackup تغییر نام داد. در سال 2016، زمانی که سیمانتک واحد ذخیره سازی Veritas خود را توسعه داد، NetBackup دوباره به عنوان Veritas NetBackup شناخته شد.

NetBackup از فایل‌ها، دایرکتوری‌ها و پارتیشن‌های خام روی سرور پشتیبان‌گیری و بازیابی می‌کند. سرور محافظت شده توسط NetBackup به عنوان مشتری NetBackup شناخته می شود. نرم افزار NetBackup روی سروری که به عنوان سرور رسانه شناخته می شود نصب می شود. در طول پشتیبان گیری، مشتری داده ها را در سراسر شبکه به یک سرور رسانه ای NetBackup ارسال می کند، که رسانه ذخیره سازی صحیح را به عنوان هدف پشتیبان انتخاب می کند.

به عنوان یک محصول پشتیبان سازمانی، Veritas NetBackup از پایگاه های داده اصلی مانند Oracle و Microsoft SQL و همچنین سیستم عامل های Microsoft Windows، Unix و Linux پشتیبانی می کند. این محصول از داده ها در دیسک، نوار و ابرهای عمومی نسخه پشتیبان تهیه می کند و از هایپروایزرهای محبوب VMware و Microsoft Hyper-V محافظت می کند. ویژگی های کلیدی ارائه شده توسط NetBackup عبارتند از: کپی کردن داده ها، Replication و خدمات Snapshot.

پس از انتشار سیمانتک، Veritas خود را به عنوان یک پلتفرم مدیریت داده تغییر داد و NetBackup را بر روی مجموعه مدیریت داده Veritas 360 متمرکز کرد. یکی از بخش‌های کلیدی Veritas 360 Information Map است که اطلاعات را از داده‌های مدیریت شده توسط NetBackup، سایر برنامه‌های Veritas و ابر جمع‌آوری می‌کند تا یک نمای کلی از معیارها در داشبورد مدیریت ایجاد کند.

OpsCenter که با NetBackup 7.0 معرفی شد، یکی دیگر از بخش های کلیدی Veritas NetBackup است. OpsCenter یک ابزار نظارت و تحلیل مبتنی بر وب است که به عملیات پشتیبان گیری مشتری نگاه می کند. گزارش هایی را برای کمک به ردیابی اثربخشی پشتیبان گیری، استفاده از خدمات و هزینه ها ارائه می دهد. از جمله گزارش‌های استاندارد OpsCenter می‌توان به پشتیبان‌گیری، کاتالوگ، استرداد شارژ، کلاینت، ابر، رسانه، عملکرد، گزارش‌های سیاست، بازیابی و تحلیل‌گر حجم کاری اشاره کرد.

Basic OpsCenter با NetBackup برای پیکربندی تک استقرار با نظارت و هشدار رایگان است. OpsCenter Analytics  به مجوز جداگانه نیاز دارد و امکان گزارش سفارشی و استرداد وجه را فراهم می کند.

آخرین نسخه اصلی Veritas NetBackup، 8.0، در دسامبر 2016 منتشر شد. ویژگی های کلیدی شامل پشتیبانی از  Microsoft Windows Server 2016 و VMware vSphere 6.5 بود. سایر ویژگی ها عبارتند از:

  • NetBackup Accelerator برای Microsoft Hyper-V
  • ابزار مجازی NetBackup برای دفاتر راه دور
  • NetBackup Amazon AMI
  • اتصالات ذخیره‌سازی ابری یکپارچه برای Microsoft Azure ،IBM SoftLayer ،OpenStack Swift و SwiftStack
  • پشتیبان‌گیری NDMP پیشرفته از فایل‌های Dell EMC Isilon

در نسخه‌های 8.1 و 8.1.1، NetBackup جریان موازی را برای پشتیبان‌گیری سریع‌تر از داده‌های بزرگ و خوشه‌های همگرا، پشتیبان‌گیری مقیاس‌پذیر از خوشه‌های Nutanix، پشتیبان‌گیری با آگاهی از پایگاه داده MySQL، بازیابی فوری برای پایگاه‌های داده Oracle از اتصال دهنده‌های ابری NetBackup، اضافه کرد. برای AWS Glacier و Alibaba و یک NetBackup Rest API برای ادغام دقیق تر با برنامه های شخص ثالث. Veritas NetBackup همچنین در نسخه 8.1.1 خود در فوریه 2018 از پشتیبان‌گیری‌های آگاه از پایگاه داده PostgreSQL ،SQLite و MariaDB پشتیبانی می‌کند.

NetBackup Appliance

NetBackup NetBackup همچنین به عنوان یک ابزار پشتیبان‌گیری یکپارچه موجود است، که Deduplication را در منبع و مقصد انجام می‌دهد و نیاز به سرور جداگانه را از بین می‌برد. خانواده NetBackup Appliance که در سپتامبر ۲۰۱۰ و با NetBackup 5000 آغاز به کار کردند، شامل سه مدل، با سه اندازه مختلف که بیشترین ظرفیت آن‌ها ۱.۹۲ پتابایت بود و در سال ۲۰۱۸ عرضه شدند. خانواده NetBackup Appliance شامل موارد زیر هستند:

NetBackup 5240 Appliance که حداکثر ظرفیت آن از ۴ ترابایت تا ۳۰۰ ترابایت قابل تنظیم است و می‌تواند نقش یک سرور اصلی یا Media را ایفا کند. NetBackup CloudCatalyst Appliance بخشی از خانواده ۵۲۴۰ است که داده‌های کپی شده را بدون نیاز به Rehydrating به یک ابر عمومی ارسال می‌کند. Clientها می‌توانند داده‌ها را مستقیما از CloudCatalyst Appliance بازیابی کنند.

NetBackup 5330 Appliance یک سرور  یکپارچه Media است که از ۲۲۹ ترابایت تا ۱.۳۷ پتابایت ظرفیت قابل استفاده دارد. نسخه خاصی از NetBackup 5340 Appliance که برای شرکت‌های بزرگ طراحی شده، از ۱۲۰ ترابایت تا ۱.۹۲ پتابایت ظرفیت قابل استفاده دارد.

NetBackup Virtual Appliance یک نسخه نرم‌افزاری است که با حداکثر ۲ ترابایت ظرفیت قابل استفاده روی یک سرور Media یا سرور اصلی در دفاتر راه دور نصب می‌شود.

رقبای اصلی

NetBackup به عنوان یک محصول نرم‌افزاری و یک ابزار کاربردی، با طیف گسترده‌ای از سرویس‌های پشتیبان‌گیری سازمانی رقابت می‌کند. گارتنر، Veritas را در کنار Commvault ،Dell EMC ،IBM و Veeam Software به عنوان پیشرو در پشتیبان‌گیری و بازیابی Data Center فهرست کرده است. گارتنر در این باره گفته که NetBackup بالاترین امتیاز را برای حفاظت از پایگاه داده، در میان تمام محصولاتی که در Magic Quadrant شرکت کرده بودند، کسب کرد و کیفیت محصول و پشتیبانی فنی آن نیز در رتبه بالایی قرار گرفت. از جنبه منفی، گارتنر گفت که ویژگی‌های جدید NetBackup اغلب برای بهره‌مندی کامل نیاز به ادغام با سایر محصولات Veritas دارند. گارتنر NetBackup را به عنوان رهبر بازار در میان نرم‌افزارهای پشتیبان‌گیری سازمانی معرفی می‌کند.

Forrester Research ،Veritas و Commvault را در گزارش سال ۲۰۱۷ با عنوان  Forrester Wave: Data Resiliency Solutionsبه عنوان رهبران این حوزه معرفی می‌کند Forrester ،NetBackup را به عنوان  هسته مدیریت داده Veritas 360 شناسایی کرد. همچنین گفت، نقشه اطلاعات به شرکت‌ها کمک می‌کند تا یک نمای جهانی واحد از معیارهای مهم مانند محل قرارگیری Data center، ظرفیت ذخیره‌سازی، انواع داده‌های محافظت شده، ظرفیت موجود، سطوح استفاده، مالکیت داده‌ها، سن داده‌ها و هزینه ایجاد کنند.

با اینکه در بخش Appliance، Veritas NetBackup همچنان از پیشتاز دیرینه تهیه دیسک پشتیبان یعنی Dell EMC Data Domain عقب است، اما به عنوان یک رقیب قدرتمند برای آن در رتبه دوم قرار دارد. دیگر رقبای سخت‌افزاری دیسک پشتیبان عبارتند از ExaGrid ،Quantum و Unitrends، و تازه واردانی مثل Cohesity و Rubrik Commvault که پس از Veritas با دستگاه یکپارچه خود یعنی Commvault HyperScale، در سال ۲۰۱۷ وارد بازار شدند.

تاریخچه NetBackup

NetBackup به عنوان یک برنامه پشتیبان تهیه شده توسط Control Data برای Chrysler Corp در سال ۱۹۸۷ آغاز شد. سپس Control Data این نرم‌افزار را برای سایر مشتریان در دسترس قرار داد. Control Data این نرم‌افزار را Automated Workstation Backup System (AWBUS) نام‌گذاری کرد و در سال ۱۹۹۰ یک واحد تجاری به نام AWBUS ایجاد کرد. AWBUS اصلی از دو درایو نوار و یک چرخ روباتیک پشتیبانی می‌کرد. Control Data در سال ۱۹۹۳ نام نرم‌افزارش را به BackupPlus تغییر داد.

BackupPlus بعدا در سال ۱۹۹۳، زمانی که OpenVision Technologies تیم مدیریت ذخیره‌سازی Control Data که محصول را توسعه داده بود، خرید و دوباره نام آن را تغییر داد. اینجا بود که NetBackup متولد شد. Veritas در ماه مه ۱۹۹۷، OpenVision را خریداری کرد و نام NetBackup را برای محصولی که پرچم ‌دار و رهبر بازار نرم‌افزار پشتیبان می‌شد حفظ کرد. سیمانتک در سال ۲۰۰۵ Veritas را به مبلغ ۱۳ میلیارد دلار خریداری کرد و سپس Veritas را در سال ۲۰۱۵ به قیمت ۷.۴ میلیارد دلار به گروه Carlyle فروخت.

NetBackup به عنوان بخشی از Symantec رهبر بازار سازمانی باقی ماند، اما محصول Backup Exec SMB که مخصوص Client بود آسیب دید. Backup Exec 2012 با پشتیبانی ضعیف برنامه‌ها و طراحی مجددی مواجه شد که بین مشتریان محبوبیت خاصی نداشت. چند ماه پس از انتشار، بیل کولمن، مدیرعامل جدید Veritas Technologies گفت که Veritas در داخل Symantec گم شد؛ زیرا Symantec فاقد یک استراتژی طولانی مدت حفاظت از داده‌ها بود.