کاربرد فناوری Data Warehouse در طراحی Data Center

0
440
فناوری Data Warehouse

.کاربرد فناوری Data Warehouse در طراحی Data Center:

فناوری Data Warehouse به عنوان مجموعه‌ای از پایگاه داده یا فناوری‌های مدیریت داده، در اوایل دهه 1990 ظهور کرد. اکنون Data Warehouse به عنوان یک استراتژی برای جمع آوری داده‌های ناهمگن تحت یک چتر مشترک مفهومی و فنی در دسترس قرار دادن داده‌ها برای عملیات جدید یا برنامه پشتیبانی و تصمیم‌گیری بهتر دیده می‌شود. سه ویژگی ذاتی Data Warehouse عبارتند از: تلفیق داده‌ها، کامل بودن داده‌ها و پشتیبانی از فرایند تصمیم گیری.

معماری دیتا سنتر بر اساس فناوری Data Warehouse

ساختار دیتا سنتر بر اساس Data Warehouse  در شکل 1 ارائه شده است. دیتا سنتر از شش مولفه اصلی تشکیل شده است: پلتفرم تبادل و اشتراک دیتا، هسته دیتابیس، پلتفرم اپلیکیشن پشتیبانی، اپلیکیشن دیتابیس، پلت فرم مدیریت دیتاسنتر و پلتفرم امنیت دیتاسنتر.

ماهیت اصلی Data Warehouse  دسترسی انعطاف پذیر و غیرقابل پیش‌بینی به دیتا است. بنابراین، توانایی دسترسی سریع و آسان به داده‌ها مورد نیاز است. اگر داده‌ها به طور کارآمد ایندکس نشوند و کاربران نتوانند به سرعت به داده‌ها دسترسی پیدا کنند، Data Warehouse  موفق نخواهد شد. علاوه بر این، داده‌های موجود در Data Warehouse باید بتوانند به میل خود کنترل شوند. هزینه داده‌های نظارتی نباید آنقدر زیاد باشد. همچنین پیچیدگی داده‌های نظارتی نیز نباید آنقدر سخت باشد که نتوان یک برنامه نظارت را اجرا کرد.

پلتفرم اپلیکیشن پشتیبانی

پلتفرم اپلیکیشن پشتیبانی ابزاری برای توسعه ثانویه است که دیتاسنتر در اختیار دارد و عملکرد اصلی آن ایجاد پایگاه داده ویژه با استخراج مستقیم داده‌ها از هسته دیتابیس با توجه به نیازهای اپلیکیشن است.

اپلیکیشن دیتابیس

اپلیکیشن دیتابیس ممکن است به عنوان یک data mart رفتار کند که از سه قسمت تشکیل شده است. دیتابیس عمومی، دیتابیس پشتیبان و دیتابیس ویژه اپلیکیشن. دیتابیس ویژه اپلیکیشن توسط هسته دیتابیس و مطابق منابع مورد نیاز دیتابیس برای اپلیکیشن فراهم میگردد. دیتابیس اپلیکیش مطابق نیازهای مدیران دیتاسنتر سازماندهی می‌شود.

مدیریت دیتاسنتر

وظیفه اصلی آن مدیریت و کنترل دیتاسنتر است، از جمله مدیریت اشتراک گذاری، مدیریت تبادل، مدیریت اجرا، مدیریت log، مدیریت مجوزهای دسترسی، مدیریت بکاپ و مدیریت ریکاوری.

فناوری Data Warehouse

شکل 1. معماری دیتاسنتر

پلتفرم امنیت دیتاسنتر

برای مقابله با تهدیدات امنیتی نگران کننده و غیر قابل پیش‌بینی، دیتاسنتر باید امنیت را در نظر بگیرد. پلتفرم امنیت دیتاسنتر یک پایه‌ای از سایر پلتفرم‌های مانیتورینگ و پشتیبانی دیتابیس است.

تکنیک ذخیره سازی داده‌ها

تکنیک‌های ذخیره سازی دیتا از اهمیت بالایی برخوردار است. برای درک هدف دیتاسنتر، ساپورت از امکانات سیستم پشتیبانی، فراخوانی کامل داده‌ها از Warehouse جهت ساخت دیتابیس‌های مورد نیاز اپلیکیشن‌ها، پیچیدگی‌های بسیاری دارد. هر دیتابیس اپلیکیشن از چندین جدول حقیقی و مجموعه‌ای از جداول بعدی تشکیل شده است. جدول حقیقی حاوی لیستی از تمام معیارها و اشاره به مقادیر کلید پایین‌ترین سطح هر بعد است.

تکنیک تبادل و به اشتراک گذاری داده ها

مساله اصلی در‌تبادل داده‌ها، یافتن نمونه‌ای در اسکیمای مقصد است که تمامی ارتباطات و ویژگی‌های آن مطابق بااسکیمای مبدا باشد.

در این حالت اطلاعات باید بصورت کاملا صحیح با توجه به محدودیت های اعمال شده در اسکیمای مقصد نمایش داده شود و کوئری‌ها را به گونه ای ارزیابی کند که از نظر معنایی با آنچه در اسکیمای منبع وجود داشته است مطابقت داشته باشد.

XML مخفف زبان نشانه گذاری قابل توسعه است. XML در اواخر دهه 90 منتشر شد و مورد استفاده بخش بزرگی از برنامه‌های کاربردی قرار گرفت. استاندارد XML توسط کنسرسیوم شبکه جهانی وب ایجاد شد تاروشی آسان و استاندارد برای ذخیره داده‌های توصیف خود فراهم کند.

مزیت اصلی XML این است که شما می‌توانید داده‌ها را از یک سیستم عامل گرفته، آنها را به XML تبدیل کرده و سپس آن XML را با سیستم عامل‌های دیگر به اشتراک بگذارید. هر یک از سیستم عامل‌های دریافت کننده می‌توانند XML را به ساختاری تبدیل کنند که پلتفرم به طور معمول از آن استفاده می‌کند و شما فقط بین دو سیستم عامل بالقوه بسیار متفاوت ارتباط برقرار کرده‌اید!

بنابراین XML برای تحقق بخشیدن به اشتراک و تبادل داده به کار گرفته می شود. داده‌های ذخیره شده در منبع داده به فایل XML تبدیل می‌شود و سپس به پلتفرم اشتراک گذاری دیتا فرستاده می‌شود.

هنگامی که فایل XML دریافت می‌شود، پلتفرم اشتراک‌گذاری دیتا، مجددا فایل XML را به ساختار داده‌های هسته دیتابیس تبدیل می‌کند.سپس دیتای ذخیره شده در هسته دیتابیس، به اپلیکیشن ارسال می‌شود.