آینده فناوری Data storage

0
556
آینده فناوری Data storage

پیشرفت در فناوری Data storage در دنیای کامپیوتر بسیار مهم است. با این وجود، پیشرفت در فناوری Data storage ها طی چند دهه گذشته به قدری سریع بوده است که توسط صنعت کامپیوتر به عنوان یک امر مسلم پذیرفته شده است.

فناوری Data storage، ذخیره سازی داده‌های نوری، هارد درایوها و درایوهای نوار مغناطیسی و همچنین استفاده دراز مدت از فناوری ذخیره سازی داده‌ها را در بر می‌گیرد. از زمان معرفی اولین درایو دیسک، RAMAC، توسط IBM در سال 1957، تراکم ظرفیت در هارد درایوها افزایش یافته و این امر باعث کاهش چشمگیر ذخیره اطلاعات شده بود.

فقط در ده سال گذشته، قیمت متوسط ​​هر مگابایت اطلاعات ذخیره شده روی دیسک از 12دلار به کمتر از 0.1دلار کاهش یافته است. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، هزینه گذشته و پیش بینی شده آینده را برای هر مگابایت ذخیره سازی دیسک و کل دیسک در سراسر جهان طراحی شده است. درآمد فروش از سال 1988 تا 2000 افزایش می یابد. این به رشد خوبی در صنعت ذخیره سازی اطلاعات دامن زده است. اما با ظهور شبکه‌های رایانه‌ای، تقاضا برای Data storage در حال افزایش است و پیش بینی می‌شود این صنعت با سرعت بیشتری در آینده رشد کند.

به طور کلی، TapeStorage با قابلیت جابجایی و رشد سریع و کنترل شده توسط ذخیره نوری، از پیشرفت قابل توجهی که در تکنیک های ذخیره سازی دیسک نوری حاصل شده است، ناشی شده است. این پیشرفت‌ها از طریق ترکیبی از کاهش طول موج لیزر، افزایش دیافراگم عددی عدسی، ISI بهتر و مدیریت گفتگوی متقابل و بهبود برنامه نویسی تحت کشش مداوم برنامه های جدید حاصل شده است. بدون شک، برنامه های در حال ظهور از تکنیک های TapeStorage برای رسیدن به عملکرد بهینه استفاده می کنند.

پیشبینی آینده

در سال 2015، کنسرسیوم صنعت ذخیره اطلاعات، سازمانی شامل HP Enterprise ،IBM ،Oracle و Quantum، به همراه تعداد زیادی از گروههای دانشگاهی، تحقیقاتی منتشر کردند. این مطلب پیش بینی کرد که تراکم ظرفیت ذخیره سازی Tape تا سال 2025 به 91 گیگابایت برسد. برآورد روند نشان می دهد که تا سال 2028 از 200 گیگابایت در هر اینچ فراتر خواهد رفت.

در واقع، Tape ممکن است یکی از آخرین فناوری‌های اطلاعاتی باشد که از مقیاس‌بندی قانون مانند مور پیروی می‌کند. از مزایای Tape مقرون به صرفه بودن است که هزینه استفاده آن نسبت به دیسک‌های سخت و سایر فناوری‌های ذخیره‌سازی کمتر است.