UPS را بیشتر بشناسید

0
277

Uninterruptible power supply (UPS):

دستگاه هایUPS  برای مقابله با مشکلات برق ورودی سیستم ها طراحی و ساخته شده است. این دستگاه ها می توانند در محدوده از چند ولت آمپر (VA) برای حفاظت رایانه های شخصی معمولی تا چند میلیون ولت آمپر (MVA) برای مراکز رایانه ای و مخابراتی و صنعتی بزرگ طراحی، ساخته و به بازار عرضه می شوند.

UPS های کوچک معمولاً درون خود، یک باتری دارند که در هنگام وجود برق ورودی در حالت عادی آن را شارژ می‌کنند و هنگام قطع برق یا افت ولتاژ برق ورودی، زمانی که ولتاژ از یک مقدار مشخص کمتر شود،UPS  به طور اتوماتیک منبع تغذیه توان رایانه را از برق شهر به خروجی خود در مدت زمانی حدود یک یا 2 میلی ثانیه انتقال می دهد و در نتیجه رایانه متوجه قطع جریان الکتریکی نشده و به کار خود ادامه می‌دهد. در حقیقت دستگاه UPS، توان مورد نیاز برای تغذیه بار را از انرژی ذخیره شده در باتری ها فراهم می کنند.

انواع یو پی اس ها از نظر فناوری و با توجه به استانداردها به سه دسته کلی تقسیم می شود:

ups (OFFLINE)

ups (LINE INTERACTIVE)

ups (ONLINE)

UPS offline:

در سیستمی که از  ups offlineاستفاده می شود، برق شهر به طور مستقیم متصل شده و  upsتنها در صورتی فعال می شود که مشکلی برای برق شهر به وجود بیاید. ولتاژ خروجی در چنین دستگاه هایی به صورت شبه سینوسی بوده و قیمت پائین این  upsها مزیت آن ها می باشد.

LINE INTERACTIVE UPS:

ups دارای فناوریLINE INTERACTIVE  در تجهیزات ITمیباشد و در شبکه ها، سایت ها و سرورها استفاده می شود. اینورتر در فناوری یاد شده همواره روشن بوده و به خروجی ups متصل می باشد که در حالت طبیعی تنها باتری ها را شارژ می کند. به محض این که توان ورودی به ups از میزان مجاز خارج شود، توان خروجی ups از اینورتر تأمین می شود و از انرژی ذخیره شده در باتری ها استفاده می شود.

مبدل دو طرفه تعبیه شده در این دستگاه ها منجر به ایفای نقش اینورتر و شارژر در دستگاه شده است. لازم به ذکر است شکل موج ولتاژ در دستگاه های لاین اینتراکتیو به صورت سینوسی می باشد.

باتری، شارژر و اینورتر این upsها مشابه با ups offline بوده ولی به علت امکان اضافه کردن سیستم تنظیم ولتاژ در ups های LINE INTERACTIVE، در صورت ایجاد مشکل، بار کمتری به اینورتر منتقل خواهد شد و همین امر منجر به کاهش هزینه ها و عمر مفید بیشتر باتری ها می شود.

UPS online:

در ups online اینورتر همواره فعال بوده و علاوه بر شارژ باتری ها، توان خروجی را  نیز تأمین می کند. در این فناوری در تمامی اوقات جریان ورودی متناوب توسط رکتیفایر به جریان مستقیم و سپس توسط اینورتر به جریان خروجی متناوب تبدیل می شود تا بتوانند بار ورودی به دستگاه های مصرف کننده فرستاده می شود را توسط یک ولتاژ تنظیم شده تغذیه کند و با این روش بیشترین حفاظت از دستگاه ها حاصل می شود. به این فناوری double conversion نیز گفته می شود.