?SO MUCH DATA – SO WHAT DO WE DO WITH IT

0
126

 

با افزایش مقدار داده ها چه کنیم؟

در دنیای دیجیتال امروزی، ما در دریایی از داده ها غوطه ور هستیم.

 

بیشتر داده هایی که ایجاد می کنیم به ندرت قابل دسترسی هستند، اما بسیاری از آنها باید برای مقاصد تحلیلی ذخیره شوند تا در تجارت جهانی رقابتی باقی بمانند. چگونه با پتابایت یا حتی اگزابایت داده ها از نظر اقتصادی، امنیت و دسترسی برخورد کنیم؟ پاسخ: فقط ممکن است یک آرشیو فعال با کمک فناوری LTO باشد.

آرشیو فعال چیست؟

برخی ممکن است در حال حاضر از یک آرشیو فعال استفاده کنند یا در حال بررسی آن باشند. دیگران ممکن است فکر کنند که از یک آرشیو فعال استفاده می کنند، اما در واقع فقط تکرار نسخه پشتیبان داده های اصلی را ذخیره می کنند.

 

نسخه پشتیبان: یک نسخه پشتیبان یک کپی از داده‌ها است که برای بازیابی داده‌های اصلی در صورتی که نسخه اصلی به نحوی آسیب ببیند یا به خطر بیفتد (مثلاً برای باج گیری) نگهداری می‌شود!

 

آرشیو: کپی آرشیو برای نگهداری مجموعه ای از داده ها طراحی شده است که اصلاح نشده و برای نگهداری طولانی مدت و مرجع در نظر گرفته شده است (مثلاً استخراج تحلیلی).

 

بنابراین، همانطور که می بینید، یک نسخه پشتیبان موقت است و برای محافظت از نسخه اصلی ایجاد می شود، در حالی که آرشیو مجموعه ای از داده های اصلی است که برای اهداف تاریخی و تحلیلی دست نخورده نگه داشته می شود. ممکن است چندین نسخه از یک فایل پشتیبان وجود داشته باشد، در حالی که آرشیو در حالت ایده آل تنها در نوع خود است. انتقال داده‌های اصلی به بایگانی می‌تواند فضای پشتیبان را با کمک به حفظ منابع ذخیره‌سازی آزاد کند.

 

اما برگردیم به این سوال: آرشیو فعال چیست؟

 

برای پاسخ به آن، ابتدا باید در مورد آرشیوهای دیجیتال به طور کلی صحبت کنیم، به ویژه یک آرشیو عمیق که ممکن است صدها ترابایت، پتابایت یا حتی اگزابایت داده را در خود جای دهد.

 

آرشیو عمیق مجموعه ای از داده هایی است که به احتمال زیاد قابل دسترسی نیستند اما باید به دلیل رعایت یا دلایل قانونی دیگر نگهداری شوند.

از سوی دیگر، یک آرشیو فعال مجموعه‌ای از داده‌ها است که به دلایل مختلفی از جمله تجزیه و تحلیل رقابتی و پرسش‌های مشتری، احتمالاً به‌ندرت به آن دسترسی پیدا می‌کند. بایگانی فعال یک ذخیره‌سازی داده است که برای کنار گذاشتن آن بسیار ارزشمند است و همانطور که توسط SearchStorage در TechTarget اشاره شده است: «یک بایگانی فعال ممکن است شامل نرم‌افزاری برای جابجایی یکپارچه داده‌ها بین لایه‌های ذخیره‌سازی باشد، بنابراین برنامه‌ها یا کاربران می‌توانند مستقیماً به آن دسترسی داشته باشند. آرشیوهای فعال معمولاً با تکرار در سیستم آرشیو دیگری محافظت می شوند، نه فقط با پشتیبان گیری سنتی.

 

همانطور که اشاره شد، زمانی که نرم افزار تعریف می شود، داده ها را می توان بین ردیف های فلش، دیسک و نوار با توجه به معیارهایی مانند اینکه چه کسی از داده ها استفاده می کند، مدت زمانی که نیاز به دسترسی مکرر دارند و برنامه هایی که استفاده می کنند، جابه جا می شوند. معنی این نیز این است که تمایز بین پلتفرم های ذخیره سازی مختلف اهمیت کمتری پیدا می کند. تا زمانی که داده ها به طور موثر نمایه شوند و ابرداده های کافی برای شناسایی تک تک تکه های محتوا وجود داشته باشد تا بتوان آنها را همیشه قرار داد، ماهیت دقیق بستر ذخیره سازی کمتر مرتبط می شود. کاربر به سادگی یک سیستم ذخیره سازی همه جانبه را می بیند – که گاهی اوقات به عنوان فضای نام نامیده می شود – که شامل تمام داده های موجود است.

 

اگر محتوا به طور مکرر درخواست شود، ممکن است در سطح عملکرد بالاتری قرار داشته باشد. اما اگر قدیمی‌تر باشد و کمتر به آن دسترسی داشته باشید، ممکن است در فضای ابری یا روی نوار LTOTape نزدیک یا آفلاین باشد. معاوضه بین زمان دسترسی آهسته تر در مقابل کاهش چشمگیر هزینه ها، یکی از محاسبات هزینه/فایده است که یک آرشیو فعال به کاربران اجازه می دهد انجام دهند. و Tape یک فعال کننده ایده آل برای این نوع توپولوژی آرشیو فعال است.

 

بیایید ببینیم که یک کاربر چگونه یک آرشیو داده را وارد عمل می کند.

 

آرشیو فعال در عمل

 

GPM-ETV یک پخش کننده تلویزیونی سرگرمی مستقر در مسکو است که تعدادی کانال بسیار محبوب دارد. همانطور که می‌توانید تصور کنید، ساخت این پخش‌ها حجم زیادی از داده‌ها را تولید می‌کند که باید برای ویرایش و تولیدات نهایی و همچنین درازمدت برای آیندگان و گاه به گاه مراجعات آینده ذخیره شوند. GPM-ETV چندین ویژگی کلیدی برای ذخیره سازی داده های تولید خود می خواست:

یک آرشیو محتوای دیجیتال قابل اعتماد

دسترسی آسان به اشیاء

حفظ طولانی مدت داده ها

فضای ذخیره سازی دیسک گران قیمت

 

پخش کننده تولید دو  LTO TapeLibrary با حداکثر 4 پتابایت فضای ذخیره سازی را اجرا کرد. تکرار داده ها برای حفاظت بیشتر در هر Tape Library ذخیره می شود. مطالبی که به ندرت استفاده می شود بر روی نوارهای LTOTape در خارج از TapeLibrary ذخیره می شود که به حفظ فضای Library کمک می کند. طبق GPM-ETV هزینه های ذخیره سازی با استفاده از LTOTape در مقایسه با استفاده از دیسک به نصف کاهش یافت.

پیاده سازی یک آرشیو فعال می تواند به مقابله با افزایش بی پایان داده ها کمک کند. می‌تواند فضای ذخیره‌سازی پشتیبان را حفظ کند، مجموعه‌ای از اطلاعات را حفظ کند، امکان رقابتی ماندن استخراج داده‌ها را فراهم کند و فناوری LTO می‌تواند به محافظت از داده‌ها و صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک کند.