Raid vs Backup

0
156

RAID vs Backup

در تمامی سطوحی که از RAID ها استفاده می شود تنها RAID 0 از یک ِDrive برای حفاظت از اطلاعات موجود در صورت از کار افتادن استفاده کرده است. حتی سیستم موجود بر روی RAID 6 نیز برای احیاء اطلاعات از دو دیسک بصورت همزمان استفاده کرده است. برای بالا بردن سطح کامل حفاظت از اطلاعات هنوز نیاز به گرفتن یک نسخه Backup از اطلاعات موجود بر روی RAID های سیستم می باشد. برای کسب و کارها، راه حل ایده آل این است که هم Backup گیری و هم RAID داشته باشید.

Backup می تواند در صورت بروز مشکلات برق و از کار افتادن تمامی Drive ها بصورت همزمان بسیار کاربردی باشد.

در صورتی که سیستم ذخیره ساز شما دزدیده شود، می تواند از از دست رفتن اطلاعات حفاظت می کند.

حتی می توان نسخه Back up را در یک محیط متفاوت در حالت Off-site نگهداری کرد، این حالت می تواند در صورت حوادث طبیعی مثل زلزله و سیل برای محل کار بسیار کاربردی باشد.

بزرگترین و شاید مهم ترین دلیل برای گرفتن چندین نسخه Backup از سرور، در زمان استفاده کاربر از اطلاعات می باشد. اگر یک User به صورت اتفاقی یک بخش مهمی از اطلاعات را حذف کند، حتی چند ساعت، چند روز، یا حتی چند هفته بعد از آن هم متوجه این اتفاق نشوید، به راحتی با تهیه منظم نسخه های Backup می توان فایل های مورد نظر را بازیابی کرد.

شما یک کاربر خانگی هستید، راه حل Backup بسیار مهمتر است. نصب RAID در 99.99 درصد موارد بسیار زیاد است، مگر اینکه به دلایلی مطلقاً نیاز به افزونگی داده داشته باشید.

Raid

برای کسب و کارها، راه حل ایده آل این است که هم Backup گیری و هم RAID داشته باشید. شما هرگز نباید تنها یک نسخه از داده های مهم خود را در یک دستگاه ذخیره سازی نگه دارید! اگر مجبور بودید بین Backup گیری و RAID یکی را انتخاب کنید، بهتر است Backup گیری کنید و با کمبود افزونگی به روش های دیگر مقابله کنید.

 

من از قیاس لاستیک استفاده می کردم، اما از برخی جهات در واقع کوتاه می شود. به عنوان مثال، حتی اگر تمام لاستیک های خود را باد کنید، باز هم می توانید به مکانیک یدک بکشید و لاستیک های جایگزین را دریافت کنید. اما اگر تمام داده های کسب و کار خود را از دست بدهید، راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد!

 

طرح Backup ‌گیری که انتخاب می‌کنید در حالت ایده‌آل باید یک راه‌حل ذخیره‌سازی خارج از سایت برای حداکثر محافظت در آن گنجانده شود. این را می توان با Backup گیری ابری عمومی یا خصوصی یا Backup گیری در یک دستگاه ذخیره سازی خارجی و سپس خارج کردن آن از سایت به دست آورد.

 

RAID چیست؟

RAID مخفف آرایه اضافی از دیسک های مستقل یا آرایه اضافی از دیسک های ارزان قیمت است که در اصل برای جایگزینی هارد دیسک های بزرگ پرهزینه با هارد دیسک های کوچک نسبتا ارزان استفاده می شود و امنیت داده ها را بهبود می بخشد زیرا در صورت خرابی دیسک خاص، دیسک های دیگر همچنان می توانند کار کنند. این می تواند راه حلی برای دستگاه های ذخیره سازی بزرگ مستقل ارائه دهد.

 

ترکیب های مختلف هارد دیسک سطوح حمله متفاوتی را فراهم می کند. سطوح RAID رایج شامل Raid 0، 1، 5، 10 و غیره است.

 

RAID 0: ساده ترین ترکیب، متشکل از حداقل دو هارد دیسک. ظرفیت نهایی مجموع ظرفیت همه هارد دیسک ها و عملکرد از نظر تئوری x برابر تک درایو است (x برای تعداد هارد دیسک های استفاده شده است).

اگرچه RAID 0 با خواندن داده ها با همه دیسک ها عملکرد دیسک را بهبود می بخشد، اما کل سیستم در واقع چندان قابل اعتماد نیست. در صورت خرابی، تعمیر کل سیستم دشوار است. بنابراین، RAID 0 فقط برای امنیت نسبتاً پایین‌تر داده استفاده می‌شود.

RAID 1: از فناوری انعکاس داده ها استفاده می کند. همچنین شامل دو یا چند دیسک است و داده ها در یک درایو نوشته می شوند و همچنین به طور همزمان در درایو دیگر منعکس می شوند، بنابراین ظرفیت نهایی نیمی از مجموع کل ظرفیت دیسک است.

RAID 1 برای امنیت داده ها بهتر است زیرا افزونگی داده ها باعث می شود mirrored drive برای سیستم زمانی که درایو خاصی از کار افتاده است در دسترس باشد.

RAID 5: شامل حداقل 3 درایو است. برای درک RAID 5، ابتدا درک RAID 3 مفید خواهد بود. RAID 3 داده ها را به طور همزمان روی همه دیسک ها مانند RAID 0 می نویسد اما یک دیسک برای نوشتن parity code باقی می گذارد. دیسک برای ذخیره parity code اغلب خوانده و نوشته می شود، زیرا هر بار که داده ها نوشته می شوند به روز می شوند، بنابراین به راحتی از کار می افتند.

در حالی که در RAID 5، parity code روی یک دیسک ذخیره نمی شود، بلکه به صورت توزیعی در هر دیسک ذخیره می شود. امنیت داده ها را تضمین می کند اما سرعت خواندن/نوشتن نسبتا پایین تری را ارائه می دهد.

RAID 10: عملکرد عالی و افزونگی داده را تضمین می کند زیرا از فناوری های RAID 0 و RAID 1 استفاده می کند.

RaidRAID در مقابل Backup گیری

با RAID، داده ها به خوبی محافظت می شوند، اما آیا مانند Backup گیری از داده ها محافظت می کند؟

 

درواقع، RAID ترکیبی از چندین هارد دیسک است. این به شما امکان می دهد اطلاعات را بازیابی کنید زیرا داده ها در چندین دیسک با فناوری RAID ذخیره می شوند.

 

Backup ‌گیری، کپی کردن داده‌ها از محیط تولید به ذخیره‌سازی Backup مستقل است، در حالی که دیسک‌های سخت RAID را نمی‌توان تقسیم کرد. علاوه بر این، رسانه های ذخیره سازی Backup، از جمله ذخیره سازی فیزیکی و ذخیره سازی مجازی، متفاوت است. Backup گیری می تواند سطح بالاتری از امنیت داده ها را برای محیط تولید فراهم می کند.

 

راه‌حل‌های Backup ‌گیری می‌توانند فجایع بیشتری را نسبت به RAID مدیریت کنند. با Backup گیری ابری، می توان داده های مهم را به ابر ارسال کرد. در صورت بروز بلایایی مانند آتش سوزی، سیل یا سایر بلایای فیزیکی، داده ها را می توان به سادگی از ابر بازیابی کرد. با یک مرکز داده ثانویه، زمانی که مرکز داده محلی به دلیل فاجعه ای مانند قطعی غیرمنتظره نمی تواند کار کند، می توان به سرعت سیستم های تجاری را بازیابی کرد. برخی راه حل های حرفه ای Backup گیری نیز به جلوگیری از نشت داده ها و باج افزار کمک می کند.

 

اگرچه RAID می تواند محافظت کافی مانند Backup گیری را فراهم کند، اما همچنان می توانید از RAID و Backup گیری با هم استفاده کنید.

Raidچگونه با راه حل حرفه ای از ماشین مجازی نسخه Backup تهیه کنیم؟

برای راه حل Backup گیری از محیط مجازی، می توانید Vinchin Backup & Recovery را انتخاب کنید. این به Backup گیری از ماشین های مجازی در چندین پلتفرم مجازی سازی مانند VMware vSphere، Hyper-V، Citrix Hypervisor، Red Hat Virtualization، XCP-ng، Oracle Linux Virtualization و غیره کمک می کند.

 

Vinchin Backup & Recovery یک کنسول وب کاربر پسند را ارائه می دهد تا به شما امکان می دهد به راحتی از ماشین های مجازی بدون عامل Backup تهیه کنید. شما می توانید چندین پلتفرم مجازی سازی را به سیستم Backup Vinchin اضافه کنید تا به راحتی محیط مجازی ناهمگن را مدیریت کنید، مانند جابجایی VM بین پلتفرم های مختلف.

 

شما می‌توانید از ماشین‌های مجازی با استراتژی‌های بسیاری مانند برنامه‌ریزی، Backup ‌گیری افزایشی، Backup ‌گیری دیفرانسیل، حذف داده‌ها و غیره نسخه Backup تهیه کنید.

 

برای بازیابی سریع سیستم کسب و کار، فناوری Vinchin Instant Recovery به شما امکان می دهد VM را با هر اندازه ای از Backup آن در 15 ثانیه بازیابی کنید.

 

Vinchin Backup & Recovery به هزاران شرکت کمک کرده است تا سیستم بازیابی فاجعه بسیار کارآمد بسازند. همچنین می‌توانید Vinchin Backup & Recovery را در محیط IT خود با یک دوره آزمایشی رایگان 60 روزه با ویژگی‌های کامل اجرا کنید.

برای خرید انواع تجهیزات فناوری اطلاعات به همراه خدمات پس از فروش کلیک کنید