Hot plug and hot swap

0
121
Hot plug

Hot plug and hot swap

هات پلاگ و hot swap از لحاظ کارکرد تقریبا شبیه به هم هستند اما قابلیت پلاگ برای اتصال قطعه به دستگاهی است که در حال انجام کار و پردازش است ولی قابلیت hot swap برای تعویض قطعه ی سیستم در حال انجام کار است.

دستگاهی که قابلیت Hot Plug را پشتیبانی کند نیازی به راه اندازی مجدد سیستم ندارد.

Hot Swap هنگام خراب شدن قطعه مفیدتر است و برای حفظ سیستم کار نیاز به تعویض دارد.

Hot Plug برای اتصال گسترده به سیستم، مانند دستگاهی که ذخیره اطلاعات بیشتری را ارائه می دهد یا پیوند دادن به سیستم رایانه ای متصل به سیستم دیگر، به منظور همگام سازی داده ها، مفیدتر است.

Hot-swapping اجازه می دهد تا بدون خاموش کردن یا راه اندازی مجدد سیستم، قطعات را حذف یا وارد رایانه کنید. به آن ” hot insertion ” نیز می گویند. در این حالت، در حالی که برق اصلی هنوز روشن است، می توان یک قطعه را حذف کرد و یک قطعه جدید را وارد کرد. این یکی از ویژگی های USB (Universal Serial Bus)، یک درایو خارجی و یک آداپتور شبکه است.

Hot plug به عنوان مثال، اتصال USB به کاربران اجازه می دهد تا دستگاه های دیگر (مانند ماوس، صفحه کلید، چاپگر، درایو قلم) را بدون خاموش کردن رایانه اضافه یا حذف کنند. امروزه بیشتر گوشی های هوشمند امکان hot-swapping را نیز دارند. سیم کارت یا کارت حافظه را می توان به راحتی بدون خاموش کردن گوشی وارد کرد. هنگامی که اجزای یک سرور از کار می افتند، واحد اضافی به طور خودکار کنترل می شود. ترتیبات Hot-Swap برای LAN (شبکه محلی)، SCSI (واسط سیستم کامپیوتری کوچک)، یک IDE (درایو الکترونیکی یکپارچه) فروخته می شود.

 

کار hot-swapping:

Hot swapping با ارائه یک قفسه برای دستگاه کار می کند که ظاهر یک اتصال بدون درز را به باس یا کنترلر رایانه می دهد. سیستم فرض می کند که دستگاه هنگام برداشتن یا تعویض دست نخورده است. به “SATA” و پین های رابط مسی آن نگاهی بیندازید، می توانید ببینید که یکی از دیگری طولانی تر است. طول اضافی زمان کافی را می دهد تا به دستگاه بگوید که در حال برداشتن/اضافه شدن الکتریکی است. کنترل‌کننده‌ها نیز درایوهایی حذف/اضافه می‌شوند که نرم‌افزار درایور آن‌ها را می‌توان از لایه‌های بالادستی درایو حذف یا اضافه کرد.

 

مزایای hot-swapping:

افزایش کارایی

افزایش قابلیت استفاده

افزایش ایمنی

کاهش هزینه ها

 

معایب hot-swapping:

سوکت hot-swapping می تواند فرسوده شود.

Hot Swap تعداد طرح‌بندی‌های موجود را به ۱ محدود می‌کند.

فاکتورهای هزینه را افزایش می دهد.

Hot plug Hot Swap به مواردی گفته می‌ شود که در زمان اجرای سیستم سخت افزاری که هم اکنون در حال استفاده می باشد خارج و سخت افزاری دیگر را برای ان جایگزین کنیم. در این مورد برای مدیریت ورودی و خروجی باس ها و برای اینکه خللی در سیستم بوجود نیاید از کنترلر هایی استفاه می شود. این کنترلر ها به مدیریت امور می پردازند؛ به عنوان مثال کنترلرهای RAID نمونه ای از این دسته می باشند که حتی شما با خارج کردن هارد دیسکی از RAID در حین کار کردن سیستم و جایگزین کردن هاردی دیگر هیچ گونه خللی در کار سیستم ایجاد نمی‌کند.

 

hot swap هنگامی که برای حفظ عملکرد سیستم در حال انجام کار، نیاز به تعویض سریع قطعه است و سیستم به هیچ عنوان نباید خاموش شود، قابلیت بسیار مفید و کاربردی است.

Hot Swap برای تعویض یا جایگزین کردن قطعه ی معیوب با قطعه ی سالم، بدون Restart کردن سیستم یا سرور گفته می شود. در سرور قطعاتی وجود دارد که به راحتی بدون نیاز به خاموش کردن دستگاه می توانیم آنها را تعویض کنیم که اصطلاحا به آنها قابلیت hot swappable می گویند. اکثر قطعات سخت افزاری برای اتصال و تعویض نیاز به خاموش کردن دستگاه دارند که به آنها اصطلاحا قابلیت اتصال سرد می گویند. از جمله این قطعات می توان به CPU و حافظه رم اشاره کرد. نکته قابل توجه این است که در میان سرورهای نسل جدید و پیشرفته، این قطعات قابلیت hot swap را دارند. پس می توانیم به طور مختصر و خلاصه بگوییم که قابلیت Hot Plug برای حذف یا نصب قطعات کاربرد دارد و قابلیت hot swap برای تعویض قطعات معیوب و جایگزینی قطعات سالم، برای سیستم های در حال انجام کار است. از مزیت های بزرگ hot swap می توان به خاصیت عدم اختلال در سیستم فعال و روشن و یا عدم توقف سیستم روشن و فعال اشاره کرد. با وجود این دو ویژگی، به راحتی و با خیال راحت میتوان بدون روشن و خاموش کردن سیستم، قطعات مَدّ نظر را تعویض نمود. به عنوان مثال برای هات پلاگ می توانیم وصل کردن قطعات جانبی کامپیوتر را نام ببریم، مثل کیبورد و موس که بدون نیاز به خاموش کردن سیستم می توانیم آنها را وصل کرده و یا حذف کنیم. برای مثال در قابلیت hot swap می توانیم در موبایل یا تبلت بدون نیاز به خاموش کردن سیستم موبایلی، سیم کارت را به راحتی تعویض نماییم.

برای خرید انواع تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات به سایت فروشگاه ما مراجعه فرمایید