پیاده سازی Data Storage Backup

0
513

چکیده – با ظهور عصر اپلیکیشن های big data، تهیه نسخه Data Storage Backup بیشتر و بیشتر می شود، روش های پشتیبان گیری بسیار انعطاف پذیر هستند، مطالب پشتیبان ایمن و قابل اعتماد هستند و تهیه نسخه پشتیبان از آنها ساده و راحت است. روش تهیه نسخه پشتیبان می تواند پشتیبان گیری از اطلاعات، پشتیبان گیری از سیستم، پشتیبان گیری از برنامه و غیره باشد. محتویات پشتیبان محرمانه، کامل و موثر است. برای پشتیبان گیری و بازیابی به عملیات دستی پیچیده ای نیاز نیست.

تحقیق در مورد DATA STORAGE و تهیه BACKUP عملکرد سیستم

عملکرد Data Storage Backup به شرح زیر است:

1) ارتقا، گسترش ظرفیت و مدیریت سیستم های ذخیره سازی بدون تأثیر بر برنامه های front-end.

2) پیاده سازی سیستم ذخیره سازی پشتیبان با ترکیب شبکه های ذخیره سازی SAN و NAS.

3) سیستم پشتیبان ذخیره سازی دارای انعطاف پذیری خوبی است، بطوری که می تواند پشتیبان گیری و ذخیره اطلاعات را تسهیل کند.

4) ارائه چندین روش پشتیبان گیری و بازیابی از قبیل پشتیبان گیری از داده ها، پشتیبان گیری سیستم، پشتیبان گیری از برنامه، پشتیبان گیری از محتوای امنیتی.

سیستم ذخیره سازی و پشتیبان گیری داده ها به پایگاه داده برنامه، سیستم تجارت و سرور اصلی هدایت می شود و توابعی مانند ذخیره سازی داده ها، پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات، پشتیبان گیری و بازیابی سیستم و پشتیبان گیری و بازیابی برنامه را پیاده سازی می کند. شکل زیر service اشیا، توابع پیاده سازی، ساختار سیستم ذخیره سازی داده و سیستم پشتیبان را توصیف می کند:

شکل 1. نمای عملکرد Data Storage Backup System

سیاست مدیریت پشتیبان گیری

کاربر با توجه به وضعیت ساخت سیستم برنامه خود، مقیاس سیستم و ویژگی های خدمات، از جمله یک فرم پشتیبان گیری، محتوای پشتیبان، چرخه پشتیبان گیری و سطح امنیت پشتیبان گیری را با کمک مرکز پشتیبان گیری داده ها یک استراتژی عملی و علمی را تهیه کرده و مورد بررسی قرار می دهد. همچنین، سیستم پشتیبان گیری بدون مداخله دستی می تواند پشتیبان گیری خودکار را مطابق با استراتژی عملی و علمی انجام دهد.

پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات

ویژگی ها: Data backup از انواع پشتیبان گیری full، incremental و differential پشتیبانی می کند. توابع پشتیبان گیری عبارتند از: data backup and recovery ،application backup and recovery.

پشتیبان گیری از داده ها به تهیه نسخه پشتیبان از داده های تجاری، امنیت اطلاعات و سیستم های مدیریت شده اشاره دارد. با توجه به نیازها، داده ها می توانند قبل از انتقال به مرکز پشتیبان، به طور ایمن پردازش شوند تا از امنیت داده ها محافظت کنند. روش پشتیبان گیری از داده ها بسته به شرایط واقعی می تواند پشتیبان گیری full یا پشتیبان گیری incremental باشد و همچنین می تواند به صورت ترکیبی از دو روش باشد. برای انتقال و  دسترسی به اطلاعات ذخیره شده نیز دو راه  وجود دارد: data stream format  و file format.

مورد اول برای backup storage از داده های انبوه مناسب است، در حالی که مورد دوم برای backup storage از فایل های کوچک مناسب است.

اصل اجرا و پیاده سازی data backup: با استفاده از رابط پشتیبان گیری حرفه ای ارائه شده توسط سیستم برنامه و با توجه به استراتژی پشتیبان گیری تعریف شده توسط مدیر سیستم، برای backup گیری با توجه به زمان، سیستم data backup اطلاعات business system را بدست می آورد و سپس آن را به سرور پشتیبان منتقل کرده و در آرایه دیسک یا cassette library ذخیره می کند. رابط های پشتیبان مانند: MSSQL Server رابط پشتیبان مبتنی بر VDI (Virtual Device Interface) را فراهم می کند. همچنین، Oracle مدیریت پشتیبان گیری و بازیابی مبتنی بر RMAN را فراهم می کند.

هنگام بروز یک فاجعه، برنامه business system را بر روی host اصلی یا host دیگری نصب کنید، backup گیری را اعمال کنید، backup sequence را انتخاب کنید که مطابق با شرایط بازیابی یا زمان باشد.

RECOVERY

System backup به پشتیبان گیری از سیستم عامل host، سیستم عامل سرور و سایر سیستم ها گفته می شود. از رجیستری سیستم و سایر فایل های اصلی توسط داده پشتیبان تهیه می شود یا از فایل شبح ghost سیستم، پشتیبان تهیه می شود. به این ترتیب، سیستم می تواند در زمان مشخصی هنگام خراب شدن سیستم یا عملکرد اشتباه، به حالت قبلی برگردد.

APPLICATION BACKUP AND RECOVERY

وقتی برنامه اصلی نمی تواند به درستی کار کند، می توان آن را به موقع به سیستم برنامه پشتیبان تغییر داد تا از ثبات و کارایی برنامه سیستم برخوردار باشد. government application hosting ممکن است برای اجرای سیستم برنامه ای که برای تهیه نسخه پشتیبان و ذخیره سازی سیستم برنامه نیاز به پشتیبان گیری در سرور host دارد، مورد استفاده قرار گیرد.

عملکرد AUXILIARY

توابع AUXILIARY عمدتا به انتقال و ذخیره سازی داده ها، حفاظت از امنیت داده ها و مدیریت استراتژی پشتیبان اشاره دارد.

برخی از نرم افزارهای mature موجود، مسئولیت انتقال داده ها و مدیریت ذخیره سازی را دارند.

برای اطمینان از ایمنی پشتیبانی داده های ارسالی، از روش های secure data protection استفاده کنید.

عملکرد MIRROR BACKUP

Mirror backup بالاترین هدف data backup است. این سیستم برای دسترسی آسان، با نیازها در زمان واقعی (real-time)، mirror backup را در data backup center با dual-system hot backup پیاده سازی می کند.

پس از بروز خرابی در Weibanju، mirror server مرکز پشتیبان می تواند بلافاصله آن را جایگزین کرده و خدمات را برای اطمینان از تداوم و در دسترس بودن خدمات ارائه دهد.

سیستم خدماتی که از MIRROR BACKUP استفاده می کند، قابل استفاده برای سیستم های خدماتی که به عملکرد بهینه، دسترسی آسان و قابلیت اطمینان بالا نیاز دارند، میباشد. MIRROR BACKUP بالاترین هدف پشتیبان گیری از اطلاعات است. به عنوان مثال: سیستم خدمات ” Onedoor “.

اصل پیاده سازی: ایجاد یک سیستم سرویس آماده به کار برای این سیستم خدمات درdata backup center و گرفتن تغییرات داده های سرویس اصلی سیستم به طور quasi-real-time از طریق  application mirror مربوط به mirror system، داده های incremental business که از زمان تغییر آخرین mirroring تغییر کرده و سپس روی سیستم standby اعمال می شود.

business data کپی شده و به سیستم آماده به کار اعمال می شوند. هنگامی که سیستم اولیه از کار افتاد، می توان بلافاصله سیستم آماده به کار را در اختیار گیرد تا سیستم اصلی را تأمین کند تا از تداوم و در دسترس بودن سرویس اطمینان حاصل کند. mirror system متعلق به یک سیستم محافظت از داده های مداوم است که با توجه به سیستم کاربردی پیاده سازی شده است. برای جزئیات مربوط به جزئیات فنی عوامل مختلف application mirroring، به طرح mirror backup مراجعه کنید.

ویژگی ها: این روش تهیه نسخه پشتیبان اطمینان می دهد که سیستم آماده به کار مستقیماً در دسترس است و نیازی به فرآیند بازیابی ندارد. “window backup” آن صفر است، بنابراین پهنای باند مورد نیاز شبکه بسیار کم است و مصرف host resource نیز بسیار کم است. هنگامی که یک فاجعه رخ می دهد، از دست دادن داده های business system  می تواند نزدیک به صفر باشد.

معماری SYSTEM

سیستم data storage backup برای طراحی و ساخت، از یک ساختار سیستم پشتیبان گیری دو مرحله ای استفاده می کند: تهیه نسخه اولیه storage backup سیستم  شبکه و نسخه ثانویه tape backup آفلاین از سیستم. اول از همه، backup data از هر business system از طریق شبکه به سرور پشتیبان مرکز منتقل می شود. برخی از داده هایی که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند یا داده هایی که نیاز به امنیت بالاتری دارند، از سرور پشتیبان به tape drive برای تهیه پشتیبان دائمی منتقل می شوند. این معماری پشتیبان نه تنها به صورت سریع و راحت پشتیبان گیری آنلاین را انجام میدهد، بلکه از امنیت بالا و هزینه ذخیره سازی پایین تهیه نسخه پشتیبان tape drive نیز بهره می برد.

با در نظر گرفتن تفاوت در نیازهای پشتیبان گیری هر کسب و کار، سیستم پشتیبان اولیه از یک storage area network   مبتنی بر دیسک (SAN) و یک virtual tape library  (VTL) استفاده می کند.

SAN مبتنی بر معماری شبکه ذخیره سازی استاندارد و استاندارد صنعت است که با ایجاد اتصالات قابل اعتماد و فیبر با بازده بالا بین سرورها و دستگاه های ذخیره سازی (مانند disk storage system ها و tape library ها ) ​​با استفاده از سوئیچ های فیبر کانال با عملکرد بالا و پروتکل های شبکه فیبر کانال به دست می آید.

مدل ذخیره سازی SAN مشکل رشد قابل توجه ظرفیت data storage ها و مدیریت متمرکز data storage را حل می کند. این مدل عملکرد عالی در انتقال data block و مقیاس پذیری دارد و برای backup storage از داده های عظیم، برنامه های مهم، ذخیره سازی متمرکز، بازیابی نسخه پشتیبان و محاسبات با دسترسی بالا و غیره مناسب است.

tape library مجازی (VTL) پیشروترین فناوری پیشرفته در جهان برای ساخت سیستم پشتیبان گیری است، که می تواند یک backup system تهیه کند که دارای پشتیبان گیری سریع و بازیابی سریع، بدون مداخله دستی، بدون وقفه در تجارت، حداقل ظرفیت و تأثیر بر منابع business system باشد و می تواند با رشد داده های آینده سازگار شوند. VTL از دیسک های SATA به عنوان storage media خود استفاده می کند. میزان توان single-stream آن تا 150 مگابایت در ثانیه است که بسیار بیشتر از tape های معمولی است.

تهیه نسخه پشتیبان ثانویه با استفاده از یک tape library کوچک برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان برای تهیه پشتیبان آفلاین و بایگانی داده ها انجام می شود.

نتیجه گیری

سیستم پشتیبان گیری از ذخیره اطلاعات از دو کلید کانال فیبر، دستگاه های SAN storage array ،VTL و tape library ها تشکیل شده است. نمودار ساخت سیستم در زیر نشان داده شده است.

کل سیستم به طور کامل نیازهای مشتری برای تهیه system backup، پشتیبان گیری از داده ها و تهیه نسخه پشتیبان از برنامه را برآورده می کند. این سیستم می تواند در عرض چند ثانیه به سرعت هر سرور یا رایانه موجود را بازیابی کند و در عرض چند ثانیه می تواند به سرعت هر دستگاهی را در server hosting center و storage backup center بازیابی کند. این بالاترین سطح تداوم busines را تضمین می کند.