تهیه نسخه پشتیبان از کارتریج در مقابل هارد دیسک

0
411

تهیه نسخه پشتیبان از کارتریج در مقابل هارد دیسک: کدام یک در آینده باقی میماند؟

بیایید مقایسه ای سریع بین دیتا کارتریج و هارد دیسک انجام دهیم تا مزایای هر یک را در نظر بگیریم:

ظرفیت

از سال 2011، بالاترین ظرفیت دیتا کارتریج ها (T10000C) می توانند 5 ترابایت از اطلاعات فشرده نشده را ذخیره کنند، در حالی که هارد دیسک ها از قانون Kryder پیروی کرده اند (دقیقاً مانند قانون مور) و تراکم پهنه را هر دو تا چهار سال دو برابر می کند. ظرفیت درایو در حال حاضر در حدود 4 ترابایت است. این ظرفیت با دیتا کارتریج ها قابل مقایسه است. علاوه بر این،SSD های جدید از ظرفیت بیشتری نسبت به هارد دیسک های موجود برخوردار است و در عین حال امکان ذخیره سازی در اندازه فیزیکی کوچکتری را دارد. این نکته را به این واقعیت اضافه کنید که درایوهای SSD بدون قطعات متحرک و قدرت مورد نیاز درایوهای موجود هستند و به نظر می رسد ذخیره سازی هارد دیسک در آینده نزدیک از مزایای ظرفیت ذخیره سازی کارتریج ها فراتر رود .

سرعت

چندین تیپ درایو که انها را بررسی کردم سرعت نوشتن نزدیک به 500 مگابایت در ثانیه با LTO5 دارند که سرعت 800 مگابایت در ثانیه را دارند. حداکثر سرعت تیپ درایو البته بستگی به محدودیت هایی دارد که فیزیک روی قسمت های متحرک و مغناطیسی اعمال می کند. همین محدودیتها در مورد اسپیندل ها و صفحات یک هارد دیسک معمولی نیز وجود دارد زیرا در داخل محفظه دیسک می چرخند. یک هارد معمولی 7200 دور در دقیقه ممکن است سرعت نوشتن حدود 130 مگابایت در ثانیه را داشته باشد. اما اگر مجدداً درایوهای SSD را در نظر بگیریم، سرعت نوشتن پی در پی معمولی به 280 مگابایت در ثانیه نزدیکتر است. این سرعتها ممکن است در همان نوار وجود نداشته باشد. اما این واقعیت را در نظر بگیرید که SSD یک فناوری جدید است و سرعت آن به طور مداوم در حال افزایش است. این نکته مهم را به این نکته اضافه کنید که نوار خواندن / نوشتن یک فرآیند خطی است که به نوار نیاز دارد تا قبل از نوشتن داده ها یا خواندن اطلاعات، به نوار منتقل شود، در حالی که هارد دیسک ها امکان خواندن و نوشتن فوری را فراهم می کنند.

هزینه

هزینه اغلب مهمترین قسمت خرید است. همه چیز مساوی در نظر گرفته می شود، من هربار کالای کم هزینه را خریداری می کنم. و اینجاست که فکر می کنم درایو های هارد دیسک واقعا می درخشند. ذخیره نوار به یک تیپ درایو فیزیکی نیاز دارد که می تواند از 1400 دلار تا بیش از 12،000 دلار باشد. نوارها  از 30 تا 90 دلار هستند و این هزینه ها با گذشت زمان افزایش می یابد. این را با یک درایو 6 ترابایت با قیمت 329 دلار در NewEgg مقایسه کنید و هزینه بسیار زیادی را برای این معامله در نظر بگیرید.