با تکنولوژی LTO بیشتر آشنا شوید

0
481

فناوری LTO چیست؟

Linear Tape Open (LTO) Ultrium یک راه حل برای ذخیره سازی کارتریج با ظرفیت بالا است که توسط  Hewlett Packard Enterprise، IBM و  Quantum ساخته شده و توسط برنامه LTO ارتقا یافته است.

این یک قالب کارتریج قدرتمند، مقیاس پذیر و سازگار است که به رفع تقاضای رو به رشد حفاظت از داده کمک می کند.

اولین بار که در سال 2000 معرفی شد و در حال حاضر فناوری LTO در نسل هشتم خود قرار دارد.

مشخصاتLTO8  از ظرفیت فشرده شده دیتا کارتریج پشتیبانی می کند که حداکثر 30 ترابایت است، دو برابر ظرفیت فشرده شده نسبت به نسل قبلی، و سرعت انتقال اطلاعات روی کارتریج تا حداکثر 750مگابایت در ثانیه برای بیش از 2.7 ترابایت عملکرد ذخیره سازی در ساعت درایو می باشد.

نسل های جدید به طور منظم با ظرفیت بالاتر و نرخ انتقال به همراه ویژگی های جدید معرفی شده اند تا از اطلاعات شما بیشتر محافظت شود.

مشخصات LTO برای سازگاری با نسل هاس قبلی به شکلی است که یک نسل قبل نوشتن و دو نسل قبل خواندن را انجام میدهد.

درایوهای LTO Ultrium نسل هشتم فعلی قادر به خواندن و نوشتن رسانه های LTO7 و LTO8 هستند.

 با فرض فشرده سازی 2.5: 1 با استفاده از بافر فشرده سازی بزرگتر که از ابتدا با درایوهای نسل 6 LTO موجود است.

WORM

فن آوری LTO از قابلیت های نوشتن و خواندن متعدد (WORM) برای اطمینان از عدم رونویسی اطلاعات شما استفاده می کند.

برنامهLTO  WORM اجرای به گونه ای طراحی شده است که وسیله ای بسیار مقرون به صرفه برای ذخیره اطلاعات در قالب داده های غیرقابل بازبینی برای پرداختن به مقررات انطباق در اختیار کاربران قرار می دهد.

LTO WORM (یک بار بنویسید و دفعات متعدد بخوانید) به رفع این الزامات تجاری و الزامات نظارتی کمک می کند.

همچنین داده ها را در انتهای کارتریج WORM قرار می دهد، که به کاربران امکان می دهد از کارتریج با ظرفیت بالا نهایت استفاده را ببرند.

فن آوری LTO همچنین امکان یکبار نوشتن  و بارها خواندن ((WORM را بر روی کارتریج ها را فراهم می کند، (نوارهای LTO-3 و جدیدتر) که داده ها را با فرمت قابل بازنویسی ذخیره می کند. این امر بیشتر از رونویسی کردن اشتباه داده ها محافظت می کند.

اجازه ندهید داده ها مهم شما محافظت نشوند. فناوری LTO برخی از بهترین گزینه های موجود را برای اطمینان از وجود داده های شما در صورت نیاز، فراهم می کند.

رمزگذاری

فن آوری LTO از قابلیت رمزگذاری قوی برای تقویت امنیت و حفظ حریم خصوصی در حین ذخیره و حمل کارتریج های نوار LTO برخوردار است.
به نظر می رسد هر روز یک شرکت نقض امنیت را به همراه دارد و اطلاعات محرمانه یا خصوصی را افشا می کند. به همین دلیل است که درایوهای نوار LTO نسل اخیر یکی از قویترین قابلیت رمزنگاری موجود را برای کمک به محافظت از حساس ترین داده های ذخیره شده در کارتریج های نوار دارا می باشند.
رمزگذاری درایو نوار LTO از زمان LTO-4 در کلیه نسل های LTO مشخص شده است. این ویژگی دارای یک الگوریتم AES-GCM با کلید 256 متقارن است که در سطح درایو پیاده سازی شده است و این امکان را می دهد تا قبل از رمزگذاری، فشرده سازی را به حداکثر برساند تا ظرفیت نوار و حداکثر عملکرد در حین تهیه نسخه پشتیبان انجام گیرد.
با وجود تعداد فزاینده ای از قوانین و مقررات، مجازات های مالی و هزینه های اطلاع رسانی عمومی، نقض امنیت برای شرکت ها می تواند پرهزینه باشد.
از مدیران داده خواسته می شود تا امنیت موثری را برای داده های حساس ایجاد کنند و به رمزگذاری نوار روی آورند.

مشارکت
نسلهای اخیر فناوری LTO شامل یک ویژگی پارتیشن بندی است که به تقویت کنترل فایل و مدیریت فضا از طریق LTFS کمک می کند.
با شروع نسل 5، مشخصات فن آوری LTO شامل یک ویژگی پارتیشن بندی است که می تواند استاندارد جدیدی را در سهولت استفاده و قابلیت حمل و نقل LTFS فراهم کند.
پارتیشن بندی اجازه می دهد تا قسمتی از نوار برای نمایه سازی محفوظ باشد، که دقیقاً درایو را که در آن نوار وجود دارد، نشان می دهد. پارتیشن دوم پرونده واقعی را در خود جای داده است. با استفاده از سیستم نوار خطی، اطلاعات نمایه سازی ابتدا توسط درایو خوانده می شوند و با یک فرمت ساده و با کاربرد آسان که قابلیت “کشیدن و رها کردن” را دارا می باشد، امکان پذیر می کند.
سیستم فایل نوار خطی (LTFS) مشاهده و دسترسی به فایلهای کارتریج را آسانتر از گذشته می کند. LTFS به منظور سهولت در استفاده و قابلیت حمل برای ذخیره سازی نوار سیستم های باز، در رابطه با فناوری کارتریج های LTO کار می کند. LTFS، یک پارتیشن محتوا را نگه می دارد، بنابراین کارتریج می تواند برای بهبود مدیریت بایگانی خود را توصیف کند. با داشتن مدیر فایل گرافیکی سیستم عامل و  فهرست، استفاده از داده های روی دیتا کارتریج LTO Ultrium به آسانی کشیدن و رها کردن پرونده است.

نکات مثبت LTO 

امنیت

میزان داده و محتوای تولید شده توسط سازمان ها به سرعت  در حال رشد است. با داشتن ظرفیت بالا، کارتریج LTO می تواند سالهای طولانی محافظت را با هزینه ای بسیار کمتر از سایر راه حل های ذخیره سازی ارائه دهد. همراه با LTFS، مشاهده، بایگانی و به اشتراک گذاری پرونده ها راحت تر از گذشته است.

ارزش داده ها همزمان با هزینه محافظت از آنها رو به افزایش است.

داده های ذخیره شده آنلاین در تهدید سرقت هستند. این می تواند اتفاقی باشد، مانند یک فاجعه طبیعی که یک دیتا سنتر را از بین میبرد، یا خطای سیستم در خراب کردن اطلاعات ذخیره شده، یا شخصی که به اشتباه یک فولدر یا یک RAID را در هنگام تهیه نسخه پشتیبان حذف میکند.

به طور عجیبی داده های شما در خطر هستند. ویروس ها می توانند یک فولدر اطلاعات را خراب کنند، هکرها می توانند اسرار تجاری را بدزدند یا یک کارمند می تواند مهمترین اطلاعات یک شرکت را از بین ببرد.

در حقیقت، از هر چهار افراد شاغل در دیتا سنترها، سه نفر یک فاجعه داده ای را تجربه کرده اند که آنها را در معرض خسارت قرار داده است. تقریباً ما هر روز در مورد به خطر افتادن اطلاعات می شنویم که می تواند عواقب منفی جدی برای آنهایی که از آنها محافظت می کنند، داشته باشد.

برای مثال یک بانک کارتریج های پشتیبان خود را با داده های حساس که بیش از 12 میلیون مشتری داشت را از دست داد، یک خطای نرم افزاری سوابق را بر روی دیسک اصلی خراب کرد، ویروس یک کامپیوتر دانشگاه را آلوده کرده و اطلاعات شخصی دانشجویان را افشا می کند.

این جایی است که کارتریج LTO می تواند شما را نجات دهد. کارتریج محافظت آفلاین می کند و داده ها را از اشکالات نرم افزاری که ممکن است در هنگام تهیه نسخه بکاپ تهیه مداوم از دیسک به دیسک ایجاد شوند، جدا می کند.

فناوری LTO تنها راه حلی است که “AIR GAP” واقعی را ارائه می دهد. داشتن نسخه پشتیبان تهیه بصورت کامل آفلاین از داده های شما در برابر هر ویروس و همچنین تهدیدات ransomware محافظت می کند.

رمزگذاری فن آوری LTO رمزگذاری داده های مبتنی بر سخت افزار (درایوهای LTO-4 و جدیدتر) را ارائه می دهد، این الگوریتم قدرتمندی در سطح کارتریج فراهم می کند که بر فشرده سازی، عملکرد و ظرفیت تأثیر نمی گذارد.

هزینه

میزان اطلاعات تولید شده رشد تصاعدی دارد. با داشتن ظرفیت بالا، کارتریج LTO می تواند سالهای طولانی محافظت از اطلاعات را با هزینه ای بسیار کمتر از سایر راه حل های ذخیره سازی ارائه دهد. همراه با LTFS، مشاهده، بایگانی و به اشتراک گذاری پرونده های خود را راحت تر کنید.

از آنجا که مقدار داده ای که شرکت شما ایجاد می کند همچنان در حال افزایش است، یافتن یک راه حل مقرون به صرفه و قابل اعتماد سخت است. بودجه های محدود به این معنی است که مدیران دیتا سنترها باید برای رفع نیازهای ذخیره سازی خود خلاقیت پیدا کنند. در همین حال فناوری LTO راه حل نهایی را ارائه می دهد. فناوری LTO کمترین هزینه برای ذخیره سازی را ارایه میدهد.

وقتی صحبت از بایگانی طولانی مدت می شود، مدیران دیتا سنترها باید در مورد عوامل زیادی فکر کنند مانند: تجهیزات، اطلاعات، نگهداری، هزینه های انرژی و فضای موردنیاز. هزینه های مربوط به هرکدام از پارامترها برای این مدیران مورد اهمیت است.

ESG نشان داد که هنگام استفاده از یک تیپ درایو برای محافظت بلند مدت از داده ها، 577٪ سود قابل توجه در سرمایه گذاری در این زمینه وجود دارد. نتیجه گیری کلی آنها این بود که هرچه اطلاعات بیشتری در نوار ذخیره شود، کل هزینه و کل مالکیت (TCO) پایین تر میشود.

عملکرد  STREAMING ULTRA-FAST

جدیدترین نسل درایوهای LTO می توانند سرعت انتقال داده های فشرده شده را تا حداکثر 750 مگابایت در ثانیه حفظ کنند، این بدان معنی است که می تواند برخی از برنامه های کاربردی را کنترل کند.

میزان داده و محتوای تولید شده به صورت جهش و مرز در حال رشد است. با داشتن ظرفیت و قابلیت اطمینان بالا، نوار LTO می تواند سالهای محافظت را با هزینه ای بسیار کمتر از سایر راه حل های ذخیره سازی ارائه دهد. با LTFS می توان، مشاهده، بایگانی و به اشتراک گذاری پرونده های خود را راحت تر از گذشته انجام داد.

مقدار داده هایی که ایجاد، جمع آوری، ذخیره و محافظت می شوند همیشه در حال رشد هستند. IDC پیش بینی می کند که تا سال 2025 میزان داده ها به 40 Zettabytes و بیش از 163 Zettabytes در سال برسد. به طور فزاینده ای، این داده ها با ارزش تر از گذشته می شوند، زیرا مشاغل به بینش هایی که داده ها ارائه می دهند، اعتماد می کنند.

اما ذخیره، دستیابی و تجزیه و تحلیل این داده ها فقط به همان میزان سریع است که می توانید آن را انجام دهید. و در جاهایی که عملکرد بالا مهم است،LTO Technology  گزینه مناسبی است.

نوار؟ بله، با وجود تصور غلط رایج مبنی بر اینکه پشتیبان گیری از نوار کندتر از دیسک است، نوار برخی از بهترین عملکردهای ممکن را هنگام مقایسه سرعت خام ارائه می دهد. در واقع، این سریعتر از دیسک است.

فناوری نوار محدودیت های پشتیبان گیری مشابهی ندارد که سرعت انتقال در دیسک را کند می کند. با استفاده از نوار، انتقال بسیار ساده تر و ساده تر است.

و با استفاده از فن آوری نوار LTO-8 می توانید از سرعت خواندن و نوشتن که فشرده شده به 750 مگابایت در ثانیه می رسد لذت ببرید. وقتی نرخ داده های بومی را مقایسه می کنید، 360 مگابایت در ثانیه است که سریعتر از هارد دیسک معمولی (7،200 RPM 160 مگابایت در ثانیه) است.

بنابراین دفعه دیگر که عملکرد را به عنوان یکی از جنبه های اصلی تصمیم خود در نظر می گیرید ، بدانید که نوار گزینه عالی را ارائه می دهد که می تواند از سایر فن آوری های ذخیره سازی موجود در بازار فراتر رود.

* بر اساس مطالب تهیه شده توسط SINTEF. مقاله اصلی توسط Åse Dragland نوشته شده است.

قابل حمل

نوارها مقاوم و بسیار شکننده تر از هارد هستند، بنابراین می توان آنها را به راحتی و ارزان حمل کرد. و با LTFS، می توانید فایل های بزرگ را در بسیاری از سیستم عامل های سخت افزاری و نرم افزاری مختلف ذخیره کنید.

بسیاری از موقعیت های بایگانی طولانی مدت، به عنوان مقرون به صرفه ترین و امن ترین راه حل، نیاز به ذخیره داده ها در یک مکان از راه دور دارند. این امر به ویژه برای بازیابی فاجعه است، در جایی که باید کپی از داده های پشتیبان جدا از منبع داده اصلی نگهداری شوند.

گذشته از بایگانی و تهیه نسخه پشتیبان، بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر وجود دارد که در آن داده ها باید از جایی که به نقطه دیگری منتقل شوند. به عنوان مثال، در رسانه ها و سرگرمی ها، داده ها ممکن است فایلهای ویدئویی باشند که از تولید به ویرایش ارسال می شوند، یا برای مراکز بزرگ داده ممکن است گیگابایت از داده هایی باشد که باید در یک مکان دیگر آینه کاری شوند.

دیسک سنتی در مقابل فناوری LTO چه گزینه هایی دارد؟

دیسک سنتی به خصوص هنگام ارسال به مکانهای از راه دور بسیار کم دوام است. درایوهای حالت جامد (SSD) گران هستند، حداکثر 90 سنت در هر گیگابایت. دیسک سنتی انتقال اینترنت منابع را تخلیه می کند، پرونده های شما را در معرض نگرانی های امنیتی قرار می دهد و می تواند مدت زمان طولانی طول بکشد .

اما فن آوری LTO می تواند به این موضوع کمک کند. در واقع، برای انتقال به سرعت گیگابایت داده از یک نقطه به نقطه دیگر ، قابل اعتماد و به صرفه ترین روش محسوب می شود. LTO با قابلیت های سیستم Filear Tape File (LTFS) و قالب باز آن، نوارهایی که شما نیاز به ارسال یا دریافت دارید از چندین فروشنده درخواست می کند. پیدا کردن فایل ها به آسانی می باشد و به عنوان یک USB درایو به رایانه متصل است و این فناوری در تمام سیستم عامل ها جواب گو می باشد.

لازم به ذکر است، نوار LTO-8 مقرون به صرفه و بسیار ارزان تر از دیسک و SSD است.