آنچه باید درباره بکاپ گیری از TAPE بدانید

0
768

TAPE DRIVE یکی از قدیمی ترین دستگاه های ذخیره سازی داده است که امکان خواندن و نوشتن داده ها را بر روی نوار مغناطیسی فراهم می کند.

اگرچه بیشتر سازمان ها از اوایل کار خود ذخیره سازی داده های  اولیه خود را از طریق دخیره سازی بر روی دیسک ها یا بکاپ گیری بروی CLOUD انجام میدادند، اما هنوز هم از tape ها برای اهداف بکاپ گیری و بازیابی استفاده می کنند.

Tape drive ها امکان ذخیره دسترسی متوالی را برای مشتریان خود فراهم می کنند، در حالی که هارد ها حافظه دسترسی مستقیم را فراهم می کند.

دسترسی متوالی به این معنی است که شما فقط می توانید به یک توالی از پیش تعیین شده به داده های مورد نیاز دسترسی پیدا کنید.

به زبان ساده، شما باید نوار را به جلو یا عقب حرکت دهید تا به محلی که اطلاعات مورد نیاز در آن ذخیره می شود برسید.

با دسترسی مستقیم، هر قطعه داده یک آدرس منحصر به فرد دارد که به آن اختصاص داده شده است، بنابراین به شما امکان می دهد به طور مستقیم و طی چند ثانیه به اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

Tape drive ها به احتمال زیاد در کنار دیسک ها یا فضای ذخیره سازی موجود در cloud مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین به شما امکان می دهد از مزایای رسانه پشتیبان مختلف استفاده کنید.

با این حال، شما باید به روشنی درک کنید که چه زمان و چگونه باید از بک آپ  از طریقtape  استفاده کنید، تا به بهترین نتیجه برسید.

Tape ها به طور گسترده ای توسط  سازمان های بزرگ به عنوان ذخیره سازی پشتیبان آفلاین استفاده می شود.

به دلیل ماندگاری و قابلیت حمل و نقل، دستگاه های نواری می توانند مقادیر زیادی از داده ها را به صورت آفلاین ذخیره کنند و از ثبات بایگانی طولانی مدت اطمینان حاصل کنند.

تهیه نسخه پشتیبان از نوار هنگامی که به داده های کمیاب دسترسی دارید که به مدت طولانی نیاز دارند، بهترین گزینه است.

در مورد داده هایی که اغلب به آنها دسترسی پیدا می کنید، باید در صورت تقاضا از آنها نسخه پشتیبان تهیه و بازیابی شود.

در این حالت، ذخیره سازی مبتنی بر دیسک یا ابر گزینه ای بهینه است.

مزایای بکاپ گیری از tape ها:

درایوهای نوار از دهه 1950 برای ذخیره سازی داده ها استفاده شده اند.

حتی اگر محبوبیت آنها در طول سال ها نوسان داشته باشد، نوارها هنوز هم در مراکز داده مدرن مورد توجه قرار گرفته اند.

دلیل اصلی این مزایای استفاده از نحوه ی بکاپ گیری از نوار است.

فضای ذخیره سازی:

اولین مزیت نوار های داده فضای ذخیره سازی بالای آن ها است. فضای ذخیره سازی نوار های داده مدرن (Data Cartridge) به طور قابل توجهی برای رفع نیاز به فضای بکاپ، افزایش یافته است. با نوارهای داده شما دسترسی به بیشترین فضای ذخیره سازی با اشغال کمترین فضای فیزیکی را پیدا میکنید و با این کار شما نیاز به خرید تجهیزات دیگر برای نگهداری از نوار های پشتیبان گیری خود ندارید.

هزینه ها:

در مقایسه با دیسک ها و فضا های ذخیره سازی ابری نوار های پشتیبان گیری مقرون به صرفه ترین گزینه هنگامی که بحث هزینه به ازای هر گیگابایت فضای ذخیره سازی پیش می آید میباشند. همچنین درایو نوار های ذخیره سازی به شما این اجازه را میدهد که فضای ذخیره سازی اطلاعات آفلاین به وجود بیاورند که این باعث کاهش هزینه های پشتیبانی و نگهداری میشود.

در برخی موارد ذخیره سازی با استفاده از نوارهای داده موثر ترین روش بکاپ گیری برای ذخیره سازی حجم بالای اطلاعات خاص است و با در نظر گرفتن زمان و هزینه ها تبدیل اطلاعات خاص به فرمت های رایج و سپس پشتیبان گیری کاری غیر معقول به نظر میرسد.

گسترش پذیری:

یک مزیت دیگر نوارهای داده که ارزش اشاره کردن را دارد قابلیت گسترش آنهاست. کاربر به راحتی میتواند با خرید درایو نوار های داده و افزودن آن به tape library اقدام به گسترش زیر بنا ذخیره سازی خود کند اما در صورت استفاده از دیسک های ذخیره سازی برای افزایش فضای بکاپ گیری نیاز به خرید سخت افزار های جانبی دارند که خود میتواند هزینه های بالایی داشته باشد.

طول عمر:

طول عمر نوار های مغناطیسی دلیل اصلی استفاده رایج از نوار های مغناطیسی توسط شرکت های تخصصی برای ذخیره سازی اطلاعات می باشد. به این صورت که در صورت استفاده درست نوار های مغناطیسی قابلیت ذخیره اطلاعات تا 30 سال و حتی بیشتر را دارند و در نتیجه نوار های پشتیبان گیری می توانند راه حل مناسبی برای نگه داری طولانی مدت اطلاعات باشند.

میزان موثر بودن:

دیسک ها و فضا های ذخیره سازی ابری معمولا برای ذخیره سازی اطلاعاتی بکار میروند که نیاز به دسترسی مکرر دارند در نتیجه چنین دستگاه هایی نیاز به کارکرد 24 ساعته برای پشتیبان گیری مداوم و اطمینان سازی کاربر در صورت از بین رفتن اطلاعات را دارد به همین دلیل دیسک های ذخیره سازی از اصلی ترین دلایل مصرف برق در دیتا سنتر های مدرن می باشد.

در سمت دیگر نوارهای ذخیره سازی اطلاعات به طور معمول برای ذخیره سازی اطلاعات با حجم بالا و آفلاین استفاده می شود. درایو های نوار های مغناطیسی تنها هنگامی عمل میکنند که اطلاعات بر روی آن ها نوشته و یا از روی آن ها خوانده شود در نتیجه این درایو ها تنها زمان مورد نیاز عمل میکنند و به همین دلیل برق کمتری مصرف کرده و همچنین گرمای کمتری نسبت به دیسک های ذخیره سازی تولید میکنند.

قابلیت جابجایی:

مزیت دیگر نوار های مغناطیسی قابلیت جابجایی آن ها است. بعد از نوشتن اطلاعات بر روی نوار های کارتریج کاربر می تواند به راحتی کارتریج ها را به مکانی دیگر برای نگه داری انتقال دهد. در صورت وجود هر گونه خطر برای زیر ساخت tape storage کاربر می تواند به راحتی کارتریج ها را جمع آوری کرده و به مکان امن برای نگهداری انتقال دهد در صورتی که برای انتقال اطلاعات دیسک های ذخیره سازی یا فضا های ابری نیاز به انتقال حجم بالای اطلاعات تحت شبکه به یک سایت بکاپ دیگر را دارد که این پروسه به زمان بسیار زیادی نیاز دارد.

امنیت:

یکی دیگر از دلایلی که نوار های مغناطیسی را تبدیل به روشی سودمند برای ذخیره سازی اطلاعات کرده است محافظت این نوار ها از اطلاعات در برابر ویروس های متعدد است. این نوار ها به صورت آفلاین اطلاعات بر روی آن ها نوشته شده است که این بدان معناست که tape storage بعد از اتمام عملیات ارتباط خود را از سیستم قطع میکند به همین دلیل قابلیت دزدی یا از بین بردن اطلاعات وجود ندارد و استفاده از نوار های مغناطیسی راه حلی موثرتری نسبت به فضا های ابری که بر بستر شبکه هستند می باشند.

برای اطمینان از اینکه بکاپ های نواری شما به طور ایمن ذخیره شده است، باید شیوه های پشتیبان گیری نوار زیر را مستقر کنید:

رمزگذاری داده ها را فعال کنید تا داده های خود را از دسترسی غیر مجاز محافظت کنید.

نوارهای حمل و نقل به محض اینکه نسخه پشتیبان تهیه داده ها را تمام کردید، در فضای باز قرار گرفت این به شما امکان می دهد تا خطر سرقت آنها از شما به حداقل برسد.

یک راه حل مناسب برای محافظت از داده را انتخاب کنید که قادر به تهیه نسخه پشتیبان از نوار و محافظت از کل زیرساخت ها باشد.

اطمینان حاصل کنید که تعداد محدودی از کارمندان قابل اعتماد به محلی که پشتیبان تهیه نوار ذخیره می شود، دسترسی دارند.

علاوه بر این، مراقبت از دیتا کارتریج بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که آنها تا زمانی که ممکن است در حالت عملیاتی باقی بمانند.

حتی اگر کار روی برخی از دیتا کارتریج ها تا سی سال به طول انجامد، ممکن است وضعیت آنها بدون مراقبت و نگهداری مناسب بدتر شود.

اگر یک نوار آسیب ببیند، شما قادر به بازیابی داده های موجود در آن نخواهید بود.

برای محافظت از درایوهای نوار، باید موارد زیر را انجام دهید:

-هنگامی که از کارتریج ها استفاده نمیکنید آنها را در جعبه نگه دارید.

-نوارها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

-آنها را در معرض نور مستقیم خورشید یا گرما قرار ندهید.

هنگام تمیز کردن کارتریج ها، دستورالعمل سازنده را دنبال کنید.

از ذخیره نوارها در کنار دستگاههای الکترونیکی که می توانند میدان مغناطیسی قوی ایجاد کنند، خودداری کنید.

ضبط نوارهای موجود را نگه دارید تا دقیقاً بدانید که اطلاعات مورد نیاز در کجا ذخیره می شود.