IBM ذخیره سازی Tape را بهتر از همیشه انجام می دهد!

0
269

IBM ذخیره سازی Tape را بهتر از همیشه انجام می دهد!

IBM توسط والس اشتراوس، در یک نمایش زنده از آزمایشگاه های خود در زوریخ سوئیس، یک رکورد جهانی جدید در قابلیت Magnetic tape storage را به نمایش گذاشت.

گروه كوچكی از روزنامه نگاران و دانشمندان  IBM توانستند، 29 برابر توانایی ذخیره سازی كارتریج، ذخیره اطلاعاتی فعلی خود را از 20 ترابایت (TB) به 580 ترابایت افزایش دهند. این تقریباً 32 برابر ظرفیت LTO-Ultrium (Linear Tape-Open، نسخه 9)، آخرین استاندارد صنعت در محصولات Magnetic tape است.

اگرچه این ارقام کاملاً چشمگیر به نظر می رسند، اما ممکن است برخی تعجب کنند که آیا این داستان ممکن است به اشتباه از یک کپسول زمانی دفن شده در دهه 1970 ناشی شده باشد؟

به گفته مارک لانتز، مدیر CloudFPGA و فن آوری های نوار در IBM زوریخ، ذخیره سازی نوار مغناطیسی در سال های اخیر افزایش یافته است. این تجدید، به گفته لانتز، توسط همگرایی دو روند، رشد یافته است: رشد داده ها و کاهش همزمان تراکم فضا در درایوهای دیسک سخت (HDD).

در واقع، طبق گفته لانتز، میزان رشد تراکم فضا HDD در طی چند سال گذشته به زیر 8 درصد نرخ رشد سالانه کاهش یافته است. این کندی در حالی اتفاق می افتد که داده ها در سراسر جهان در حال رشد هستند تا جایی که انتظار می رود تا سال 2025 به 175 زتابایت برسد، که 61٪ نرخ رشد سالانه را نشان می دهد.

این عدم مقیاس گذاری منجر به افزایش چشمگیر قیمت هر گیگابایت HDD شده است. برآوردها بایت های HDD را چهار برابر هزینه بایت های Tape نشان می دهند. یک عدم تعادل دردسرساز در یک لحظه بسیار نامناسب: درست همانطور که میزان داده های تولید شده به طور تصاعدی افزایش می یابد، دیتا سنترها توانایی ذخیره آن را ندارند.

خوشبختانه بخش بزرگی از داده های ذخیره شده همان “COLD” است، به این معنی که مدتهاست به آن دسترسی پیدا نکرده و مرتباً به آن نیازی نیست. این نوع داده ها می توانند تأخیرهای بازیابی بالاتر را تحمل کنند، بنابراین نوار مغناطیسی برای کار مناسب است.

نوار مغناطیسی همچنین ذاتاً از جرایم اینترنتی ایمن تر است، به انرژی کمتری احتیاج دارد، دوام طولانی مدت را فراهم می کند و هزینه کمتری به ازای هر گیگابایت نسبت به HDD دارد. IBM تخمین می زند که بیش از 345،000 اگزابایت (EB) داده در حال حاضر در سیستم های ذخیره سازی نوار وجود دارد. در میان این واقعیت های بازار برای ذخیره سازی داده ها، IBM معتقد است که نمایش رکورددار آن، Tape را قادر می سازد تا نقشه راه مقیاس گذاری خود را برای دهه آینده برآورده کند.

این رکورد جدید شامل یک بازه کار فشرده 15 ساله بود که IBM با همکاری Fujifilm برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی بر مبنای فناوری Tape انجام داده بودند. پس از ثبت شش رکورد جدید از سال 2006، IBM و Fujifilm با بهبود سه زمینه اصلی تکنولوژی Tape به نوبه خود به این جهش بزرگ دست یافتند: محیط Tape، فناوری جدید هد Tape با استفاده از یک دیتکتور HDD برای خواندن داده ها و فن آوری های مکانیکی servo که ضبط دقیق ترک های Tape را تضمین می کنند.

برای Tapeهای مدیوم جدید، Fujifilm استاندارد فعلی صنعت ذرات فریت باریم را کنار گذاشته و ذرات فریت استرانتیوم کوچکتر را در یک پوشش نوار جدید گنجانده است، که باعث می شود چگالی بیشتری در همان مقدار Tape ذخیره شود.

با در اختیار داشتن ذرات مغناطیسی فریت استرانتیوم Fujifilm ، کمپانی IBM تکنولوژی جدیدی با حداقل اصطکاک هد Tape توسعه داده است که می‌توانست با صطح بسیار صاف Tape های جدید کار کند. IBM همچنین از یک سنسور خواندن فوق العاده باریک 29 نانومتری استفاده کرده است که قابلیت شناسایی داده هایی را که بطور صحیح روی رسانه فریت استرانتیوم را با تراکم خطی 702 کیلوبیت بر اینچ نوشته شده است را دارد.

IBM همچنین خانواده ای از تکنولوژی جدید مکانیکی servo را برای سیستم ایجاد کرده است. این مجموعه تکنولوژی موقعیت هد Tape را روی کارتریج مشخص کرده تا داده ها در مکان صحیح نوشته شوند. سپس مبدل‌‌ها مرکز track هایی را که در جریان عملیات read-back قرار دارند اسکن می کنند.

آلبرتو پیس، رئیس بخش ذخیره سازی اطلاعات سازمان تحقیقات هسته ای اروپا (CERN)، در این مورد چنین می‌گوید: “تنها در 20 سال گذشته، تمام داده هایی که با برخورد الکترون-پوزیترون (LEP) تولید شده بودند باید در دیتا سنترهای بزرگ نگهداری میشدند. انتظار داریم که در کمتر از 20 سال تمامی داده‌های ما که از Large Hadron Collider بدست آمده و در دیتا سنتر قرار دارند در یک محفظه کوچک در اداره قابل نگهداری و دسترسی باشد.