disk-based backup

0
197

بکاپ گرفتن بر روی هارد اکسترنال یا دستگاه ذخیره‌ساز

تهیه نسخه پشتیبان در اصل فقط کپی از داده های ذخیره شده در هارد دیسک شماست و ایجاد آن با استفاده از روشهای مختلف بسیار ساده است. در حالی که تعریف تهیه نسخه پشتیبان به اندازه کافی ساده است، اینجاست که سادگی برای بسیاری از مصرف کنندگان به پایان می رسد. بنابراین، مهم است که بفهمیم چه نسخه پشتیبان تهیه شده است، چه کاری انجام می دهد و شاید هم به همان اندازه مهم ، چرا نسخه پشتیبان تهیه نشده است.

داده های پشتیبان گیری از هارد دیسک رایانه به طور کلی می تواند در هر یک از تعدادی رسانه کنترل شود، از جمله:

سایر دیسک های سخت (درایوهای محلی یا دستگاههای موجود در شبکه) دستگاههای ذخیره سازی خارجی (درایوهای فلش USB یا هارد دیسک های USB)، حساب های ذخیره سازی آنلاین یا cloud یکی دیگر از بخش های هارد دیسک (یک پارتیشن دیسک که یک بخش جداگانه و مجزا در همان هارد دیسک دارد) است.

همانطور که در بالا ذکر شد، نسخه پشتیبان تهیه کپی از داده های ایجاد شده از رایانه یا دستگاه است. با این وجود، نسخه پشتیبان تهیه فقط کپی از داده ها در یک نقطه خاص از زمان است. تهیه نسخه پشتیبان باید برای حفظ یا ثبت هرگونه تغییر در داده ها از زمان ایجاد آخرین نسخه ، تکرار یا بازآفرینی شود. در حالی که بسیاری از پشتیبان گیری ها فرآیندهای خودکار هستند که کپی از داده های موجود را ایجاد می کنند، حتی اتوماسیون برای نگه داشتن جریان ذخیره شده یا پشتیبان گیری نیاز به برنامه ریزی مؤثر دارد. اگر نسخه پشتیبان تهیه دستی یا برنامه ریزی شده، اجرا نشده باشد، پرونده های جدید یا تغییر یافته ذخیره یا بایگانی نمی شوند.

اگر از USB  یا هارد اکسترنال استفاده میکنید، به راحتی می‌توانید با استفاده از امکانات خود کامپیوتر، از درایو سیستم بکاپ بگیرید. برای این کار در ویندوز 10 و 8 می‌توانید از بخش File History استفاده کنید. در ویندوز 7 از Windows Backup استفاده کنید و در کامپیوترهای مک از Time  machineبرای بکاپ گیری استفاده کنید. گاهی اوقات می توانید هارد را به کامپیوتر نصب کنید و از ابزارهای بکاپ گیری دیگر استفاده کنید و یا هارد را به سیستم خود متصل نگاه دارید تا خودش به صورت اتوماتیک و طبق برنامه از سیستم شما نسخه پشتیبانی تهیه کند.

نقاط مثبت: بکاپ گرفتن در این روش ارزان و سریع است.

نقاط منفی: اگر منزل شما دچار آتش سوزی یا دزدی شود، نسخه پشتیبانی شما هم از بین خواهد رفت و این فاجعه بزرگی در امر بکاپ گیری است و اطلاعات شما از بین میرود.