گسترش و تقویت سیستم TapeStorage بر اساس Blade Server

0
435

شرکت های ارتباط از راه دور تلفن همراه از جمله شرکت هایی هستند که باید دسترسی سریع و ایمن به اطلاعات را برای کاربر نهایی فراهم کنند و کاربران را با یکدیگر و جهان خارج مانند اینترنت و خدمات آن و ارتباطات تلفنی بین المللی متصل کنند، بنابراین دسترسی به اطلاعات باید سریع، امن و در دسترس باشد. به منظور بالا بردن سطح عملکرد و ظرفیت در سطح خدمات شرکت، محققان مرکز ذخیره اطلاعات شرکت را بررسی و تأیید کردند و با 50 کارمند مرتبط با خدمات ذخیره سازی و پردازش داده ها مصاحبه کردند. پس از تجزیه و تحلیل مصاحبه ها، پرسشنامه ها، بررسی تجهیزات موجود در data center و پردازش آنها، متوجه شدیم که مشکلی در شرکت وجود دارد که ضعف ظرفیت ذخیره سازی داده ها و استفاده آنها از سرورهای پردازنده های قدیمی با ظرفیت کمتر از شرکت نیاز دارد. بنابراین ما یک برنامه چهار بخشی یکپارچه برای گسترش و سخت کردن سیستم ذخیره داده با استفاده از blade server اجرا کردیم. هر مرحله شامل زیرمجموعه های زیادی است. سرانجام، محققان چندین توصیه برای توسعه و بهبود خدمات این شرکت در آینده ارائه می دهند.

1.مقدمه

مقدار زیادی اطلاعات دیجیتالی در هر لحظه توسط مصرف کنندگان فردی و شرکتی فناوری اطلاعات ایجاد می شود. این اطلاعات باید ذخیره، محافظت، بهینه سازی و مدیریت شوند. چندی پیش، ذخیره اطلاعات فقط به عنوان دسته ای از دیسک ها یا نوارهای متصل به پشت کامپیوتر برای ذخیره داده ها استفاده می شد. طی دو دهه گذشته، ذخیره سازی اطلاعات به یک فن آوری بسیار پیشرفته تبدیل شده است و انواع مختلفی از راه حل ها را برای ذخیره، مدیریت، اتصال، محافظت، امنیت، به اشتراک گذاری و بهینه سازی اطلاعات دیجیتالی ارائه می دهد. انواع گوناگونی از سیستم های ذخیره سازی ثانویه وجود دارد که به آن ها می گویند: آرایه، آرایه های سازمانی، ذخیره سازی، سیستم های ذخیره سازی انبوه، سیستم های ذخیره اطلاعات، آرایه ها، سیستم های مدیریت ذخیره سازی، سیستم های ذخیره داده.

طبق اولین بازدید از شرکت مخابرات توسط محققان و ملاقات با کاربران ذخیره اطلاعات در (data center)، شرکت مخابرات با مشكلاتي روبرو بوده است، از جمله اینکه از زمان شروع به كار ظرفيت ذخيره سازي مورد استفاده در شركت بسیار کم بود، همچنين سيستمي كه در انبار استفاده شد قديمي بود و قادر به تأمین نیازهای شرکت نبود. علاوه بر این، حمل و نقل و دسترسی به داده ها روند کندی داشت ، و همچنین هزینه های مربوط به عملکرد و نگهداری سیستم ذخیره سازی افزایش یافته بود.

سیستم ذخیره سازی در شرکت مخابرات بسیار پرهزینه است، ظرفیت ذخیره سازی برای ذخیره تمام داده ها کافی نیست و انتقال داده ها در شبکه با تأخیر بسیار زیاد حاصل می شود.

اهداف اصلی این تحقیق:

 1. توسعه و افزایش ظرفیت ذخیره سازی داده ها.
 2. انتقال داده ها و دسترسی به سیستم ذخیره سازی با عملکرد و اثربخشی بالا.
 3. کاهش هزینه های مورد استفاده در فرآیند ذخیره سازی در شرکت مخابرات.

2.Data Storage

2.1 محافظت از داده ها: RAID

RAID یک فناوری enabling است که از چندین دیسک به عنوان بخشی از مجموعه استفاده می کند، و از داده ها در برابر خرابی HDD محافظت می کند. به طور کلی، پیاده سازی RAID با ذخیره سازی داده ها در چندین HDD، عملکرد ورودی و خروجی سیستم های ذخیره سازی را نیز بهبود می بخشد.

در این بخش استفاده از درایوهای دیسک کم ظرفیت و ارزان به عنوان جایگزینی برای درایوهای با ظرفیت بزرگ رایج در رایانه های اصلی شرح داده شده است.

 

2.2 مولفه های آرایه RAID

آرایه RAID محفظه ای است که شامل تعدادی HDD و سخت افزار و نرم افزار پشتیبانی کننده برای پیاده سازی RAID است. HDD درون یک آرایه RAID معمولاً در محوطه های فرعی کوچکتر وجود دارد. این زیرمجموعه ها یا آرایه های فیزیکی، تعداد ثابت HDD را در خود جای داده اند و ممکن است شامل سایر سخت افزارهای پشتیبانی کننده مانند منابع تغذیه نیز باشند. زیرمجموعه ای از دیسک ها در یک آرایه RAID را می توان گروه بندی کرد و به عنوان یک انجمن منطقی به نام آرایه های منطقی، همچنین به عنوان مجموعه RAID یا یک گروه RAID شناخته می شوند. این تکنیک ها در دسترس بودن داده ها و ویژگی های عملکردی یک آرایه را تعیین می کند. همانطور که در جدول 1 نشان داده شده است.

جدول 1: این تکنیک ها در دسترس بودن داده ها و مشخصات عملکردی یک آرایه را تعیین می کنند.

 

2.3 تکنیک های Data Storage

در شرکت های بزرگتر، معماری ذخیره سازی غالباً از چندین نوع سخت افزار ذخیره سازی مرتبط با یکدیگر تشکیل شده است. اینها معمولاً به عنوان DAS طبقه بندی می شوند. شرکتهای بزرگتر بعضاً از DAS و همچنین NAS و SAN استفاده می کنند. در مورد این سه نوع به شرح زیر بحث خواهد شد:

 

الف) Direct Attached Storage (DAS)

Direct Attached Storage (DAS) به یک سیستم ذخیره دیجیتال که مستقیماً به یک سرور یا ایستگاه کاری متصل است، بدون شبکه ذخیره سازی در این بین اشاره دارد. عمدتا برای تمایز فضای ذخیره سازی شبکه ای از مفاهیم شبکه منطقه ذخیره سازی (SAN) و ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) استفاده می شود. فضای ذخیره سازی رایانه مستقیماً به یک رایانه یا سرور متصل است، بدون پشتیبانی ویژه، که مستقیماً برای سایر افراد قابل دسترسی است. گزینه های اصلی DAS NAS و SAN هستند. برای یک کاربر رایانه شخصی، هارد دیسک نوع معمول ذخیره سازی متصل مستقیم است. در یک شرکت، تهیه فضای ذخیره سازی که توسط چندین رایانه مشترک امکان پذیر است و کاربران آنها کارآمدتر و مدیریت آن آسان تر است.

ب) NAS

NAS یک ذخیره سازی داده های رایانه ای در سطح فایل است که به یک شبکه رایانه ای متصل است و دسترسی داده ها را به یک گروه ناهمگن از مشتریان فراهم می کند. NAS نه تنها به عنوان یک file server عمل می کند، بلکه به دلیل سخت افزار، نرم افزار یا پیکربندی آن عناصر برای این کار تخصصی است.

شکل 1: معماری NAS

ج) شبکه های ذخیره سازی SAN (Storage Area Networks)

SAN یک شبکه اختصاصی است که دسترسی به block level data storage را فراهم می کند. SAN ها در درجه اول برای تقویت دستگاه های ذخیره سازی مانند آرایه های دیسک، tape librariy ها، و optical jukebox ها به کار می روند. Storage virtualization  عبارت است از جمع آوری ذخیره سازی فیزیکی از چندین دستگاه ذخیره سازی شبکه، و آنچه که به نظر می رسد این است که یک دستگاه ذخیره سازی واحد است که از یک کنسول مرکزی مدیریت می شود. Storage virtualization با پنهان کردن پیچیدگی واقعی SAN، به مدیر ذخیره سازی کمک می کند تا کارهای پشتیبان گیری، بایگانی و بازیابی را با سهولت بیشتری (و در مدت زمان کمتری) انجام دهد. همچنین می توان مجازی سازی را با برنامه های نرم افزاری یا با استفاده از سخت افزار و لوازم خانگی ترکیبی نرم افزار پیاده سازی کنند.

شکل 2: Attached Network Architecture

د) مجازی سازی

شکل3. Virtualization

امروزه از جمله مهمترین چالشهای تجاری پیش روی مدیران فناوری اطلاعات می توان به موارد زیر اشاره کرد: پاسخگویی در حمایت از ابتکارات جدید تجاری و انعطاف پذیری در انطباق با تغییرات سازمانی، محدودیت های بودجه فناوری اطلاعات و …

تقاضا برای ظرفیت ذخیره سازی دیسک در محیط های سازمانی همچنان در سطوح گزافی رشد می کند. همانطور که سازمانهای IT ظرفیت اضافی را تهیه می کنند، با تصمیمات دشوار زیادی روبرو هستند.

 • آیا آنها باید با همان فروشنده ای که قبلاً در محیط زندگی خود دارند بچسبند؟
 • آیا آنها باید از پروتکل ها و فناوری رابط یکسان برخوردار باشند؟
 • نیازهای عملکرد ذخیره سازی جدید چیست؟
 • چه مقدار ظرفیت باید برای رشد محفوظ باشد؟
 • چگونه آنها از یک سیستم ذخیره سازی قدیمی به سیستم جدید مهاجرت می کنند؟

دسترسی بلوک معمولاً از طریق کانال های فیبر، iSCSI ،SAS ،FICON یا پروتکل های دیگر ارائه می شود. دسترسی به پرونده اغلب با استفاده از پروتکل های NFS یا CIFS فراهم می شود. در زمینه سیستم ذخیره سازی، دو نوع اصلی مجازی سازی وجود دارد:

مجازی سازی بلوک مورد استفاده در این زمینه به جدا سازی (separation) ذخیره منطقی (پارتیشن) از ذخیره سازی فیزیکی اشاره دارد به طوری که بدون توجه به ذخیره سازی فیزیکی یا ساختار ناهمگن می توان به آن دسترسی داشت. این تفکیک به مدیران سیستم ذخیره سازی امکان انعطاف پذیری بیشتر در نحوه مدیریت ذخیره سازی برای کاربران نهایی را می دهد.

مجازی سازی فایل با از بین بردن وابستگی بین داده های قابل دسترسی در سطح فایل و مکانی که فایل ها به طور فیزیکی ذخیره می شوند، چالش های NAS را برطرف می کند.

 1. فناوری Blade Server

Blade Server یک سرور فوق العاده جمع و جور است که برای نصب در یک شاسی مخصوص طراحی شده است و وظیفه آن پشتیبانی زیرساخت از طریق اتصال backplane است. سرورهای Blade منبع تغذیه یا خنک کننده (از جمله فن) ندارند زیرا از طریق شاسی تأمین می شوند. برای ارائه ایده ای از تراکم های ممکن در یک شاسی سرور، در شکل 3، در سمت راست 64 سرور فیزیکی نصب شده در یک رک استاندارد  42RU در سیستم تیغه HP نشان داده شده است. در صورت استفاده از تیغه های نیم قد سرور ProLiant BL2x20، می تواند به 128 سرور افزایش یابد.

 

همچنین پیکربندی نیاز به نصب دو Modular Server Enclosure دارد که پیکربندی های اضافی منابع تغذیه، فن ها، ماژول های ورودی / خروجی، اتصالات شبکه و ماژول های مدیریتی را ارائه می دهد:

 • افزونگی منبع تغذیه.
 • افزونگی ماژول ورودی / خروجی.
 • افزونگی اتصال شبکه.
 • افزونگی ماژول مدیریت.
 • در دسترس بودن زیاد برای محیط های Blade Server.
 1. جمع آوری داده ها

برای بدست آوردن و جمع آوری داده های اولیه از مصاحبه و پرسشنامه کمک گرفته می شود.

4.1 مصاحبه

در طی بازدید رسمی ذخیره سازی اولیه محققان از شرکت مخابرات، اطلاعات اولیه توسط مصاحبه که در رابطه با اهداف تحقیق تهیه شده اند جمع آوری شده و مدیر Data Center و کارمندان IT در شرکت را هدف قرار داده است.

4.2 پرسشنامه

این پرسشنامه برای گردآوری داده ها در مورد رضایت کاربران و پذیرش ذخیره اطلاعات فعلی و راه حل های پیشنهادی تهیه شده است. این پرسشنامه ها برای 50 کاربر در شرکت توزیع شده است.

4.3 نمونه تحقیق

این تحقیق با هدف بررسی مورد ذخیره سازی اطلاعات در شرکت مخابرات انجام می شود. مصاحبه ای با مدیر مرکز داده و مقام ذخیره اطلاعات در شرکت انجام شده است. علاوه بر این، این پرسشنامه برای 50 کاربر در شرکت توزیع شد.

 

4.4 وضعیت فعلی (مطالعه آزمایشی Pilot Study )

وقتی محققان از شرکت مخابرات بازدید کردند و با مدیر data center و مدیر ذخیره اطلاعات ملاقات کردند، دریافتند که این زیرساخت شامل یک data center بزرگ است که شامل واحد ذخیره سازی و سخت افزار شبکه این شرکت مانند سرورها، کلیدهای اصلی، منابع تغذیه، و غیره  است. علاوه بر این، آنها دریافتند که این شرکت دارای 550 کارمند واحد ذخیره سازی است که از فناوری Sun Storagtek استفاده می کند که توسط SUN در سال 2007 و با نسخه 2510 ساخته شده است. همچنین دریافتند، مخابرات با مشکل ذخیره سازی و کمبود فضای کافی برای ذخیره داده های شرکت برای استفاده فعلی و آینده مواجه است.

جایی که واحد ذخیره سازی با استفاده از کابلهای فیبر نوری و با استفاده از تکنیک ذخیره سازی SAN به سوئیچ هسته متصل میشود و از روش ذخیره سازی NAS برای پشتیبان گیری از داده های سرور در درایور نوارها در اتصال NAS استفاده می شود. سوئیچ SAN توانایی انتقال داده های بالا را با سرعت 2، 4، 8 گیگابایت دارد اما سرعت فعلی مورد استفاده 2 گیگابایت است. حافظه SUN از یک حافظه داخلی Hard Disk Drivers استفاده می کند که از طریق اتصال SAS متصل می شوند و سرعت خواندن و نوشتن آنها k7200 دور در دقیقه است. ظرفیت ذخیره سازی کلی 10 ترابایت است و به واحدهایی تقسیم می شود که LUN نامیده می شوند، هر LUN فضای مشخصی دارد. سیستم ذخیره سازی از روش تقسیم پویا (Raid1،5) برای توزیع ظرفیت ذخیره سازی استفاده می کند. هر کاربر دارای 2 نامه تخصصی است، بنابراین کاربر نمی تواند بیش از 5 مگابایت ایمیل در داخل و 4 مگابایت ایمیل از خارج ارسال کند، علاوه بر این کارمندان جدید نمی توانند برای خود ایمیل ایجاد کنند.

زیرا از آنجا که سیستم ذخیره سازی SUN قدیمی است، سازگاری خوبی بین منابع مدرن این شرکت و سیستم ذخیره سازی مانند (blade server و سیستم مجازی ESXI) وجود ندارد، زیرا ESXI از برخی ویژگی های سرور تیغه مدرن پشتیبانی نمی کند. حافظه پنهان SUN دارای حافظه نهان با اندازه 2 گیگابایت و در مراحل پشتیبان گیری بسیار کند است، جایی که این روند حدود سه روز و نیم طول می کشد. سیستم خنک کننده در مرکز داده های کلی متمرکز است. سرور blade دارای یک محیط ماشین مجازی با استفاده از نسخه VMware esx3.0 در فناوری ذخیره سازی است.

 1. نتیجه و تحلیل

5.1 نتایج اولیه

هدف از این مصاحبه ها به دست آوردن ایده ها و نظرات عمومی آن دسته از افراد مربوط به ذخیره اطلاعات بود که مسئولیت ذخیره اطلاعات در شرکت مخابرات را دارند. نتیجه مصاحبه ها به شرح زیر بود:

 1. یک مشکل بزرگ در ذخیره سازی داده ها وجود دارد، و این مشکل در کمبود فضای کافی برای ذخیره اطلاعات شرکت در آینده ظاهر می شود.
 2. کارمندان شرکت از فناوری Sun storagtek 2510 برای ذخیره بیشتر داده های شرکت استفاده می کنند.
 3. کارمندان شرکت از درایورهای هارد دیسک قدیمی (داخلی HDD) استفاده می کنند و از طریق اتصالات SAS 7200 kbps برای خواندن و نوشتن متصل می شوند.
 1. کل ظرفیت ذخیره سازی که در حال حاضر استفاده می شود 10 ترابایت است که در دیسک های مختلف پارتیشن مجازی توزیع می شود.
 2. پشتیبان گیری در حافظه فعلی سیستم (SUN) در فرآیند پشتیبان گیری با روندی بسیار کند انجام می شود، زیرا این فرآیند سه روز و نیم به طول می انجامد.
 1. ذخیره سازی به تعداد ثابت LUN تقسیم می شود، هر LUN دارای 500، 300 یا 200 گیگابایت قدرت است.
 2. برای اجرای MS Windows server2003 استفاده می شود.
 3. مأموریت نگهداری شرکت فقط برای دو کارمند است.
 1. از سطح لاستیک استفاده نمی شود زیرا حجم SUN هنگام دستیابی به داده های مورد نیاز نمی تواند سطوح مختلف را کنترل کند. به عنوان مثال، هنگامی که او سعی در ورود به TIER1 داشت، پیغام خطایی با عنوان “شما مجاز به ورود به این سطح نیستید و فقط سعی می کنید دوباره وارد سطح 2 و 3 شوید” نمایش داده می شود.
 2. سازگاری بین منابع شرکت مانند مدرن (سرور تیغه با (سیستم مجازی ESXI) و سیستم ذخیره سازی بسیار ضعیف است، زیرا سیستم فعلی استفاده شده (SUN storage) نسخه قدیمی است که دارای حافظه پنهان 2 گیگابایت است.
 3. هر کاربر فضای ذخیره سازی 2 گیگابایتی و 300 مگابایتی برای ایمیل های خود دارد، بنابراین کاربر نمی تواند اندازه ایمیل را از داخل بیشتر از 5 مگابایت و 4 مگابایت از خارج ارسال کند. علاوه بر این مدیر فروشگاه داده به کارمندان جدید شرکت ایمیل خصوصی نمی دهد، زیرا فضای کافی ندارند.

5.2 نتایج پرسشنامه

جدول 2. فرم پرسشنامه با تجزیه و تحلیل

شکل 4 نمودار طرحي را نشان مي دهد که درصد ها را پاک کرده و به سوالات و نتايج پرسشنامه پاسخ مي دهد و شامل 10 سوال براي 50 کارمند در شرکت توزيع شده است.

شکل 4. تحلیل پرسشنامه

 

5.3 نتایج تحقیق و قابلیت اطمینان و پایداری آن

محققان پس از تجزیه و تحلیل همه موارد بالا موارد زیر را یافتند:

 1. مشکلی در سیستم ذخیره اطلاعات وجود دارد که در حال انتقال داده ها با سرعت 2 گیگابیت بر ثانیه است.
 2. فضای کافی در ذخیره سازی سیستم فعلی (SUN Storage) وجود ندارد بنابراین باعث از دست رفتن اطلاعات کاربر می شود.
 3. عدم استفاده از فناوری اطلاعات برای ایمن سازی داده ها.
 4. مشکل در مدیریت سیستم فعلی ذخیره اطلاعات.
 5. مقدار زیادی داده که بر روی سرورهای شرکت جریان می یابد، متناسب با ظرفیت ذخیره سازی در سرورها نیست، که منجر به کند شدن سرویس در شرکت می شود (اندازه حافظه فیزیکی 2 گیگابایت در ثانیه و میزان جریان داده های مداوم 5 گیگابیت در ثانیه است).

 

 1. راه حل های پیشنهادی و برنامه اجرایی

پس از تجزیه و تحلیل و بحث در مورد داده ها با استفاده از مصاحبه و پرسشنامه، در اینجا راه حل های پیشنهادی برای حل مسئله ارائه می شود، سپس از طریق برنامه پیاده سازی و سپس انجام مطالعه امکان سنجی برای استفاده از این راه حل ها از طریق مطالعه پیاده سازی و همچنین توسعه مجموعه ای از توصیه ها در مورد مسئله تحقیقاتی که در آینده انجام می شود و در آینده گرفته خواهد شد، سپس در مجموع امکانات و محدودیت هایی که محققان هنگام تهیه این تحقیق با آن روبرو شده اند، فهرست می شوند.

 

6.1 راه حل های پیشنهادی

پس از دانستن و شناسایی مشکلی که شرکت مخابرات با آن روبرو است. این مشکل نشان داده شده در ” storage system بسیار پرهزینه است، ظرفیت ذخیره سازی برای ذخیره تمام داده ها کافی نیست و انتقال داده ها در شبکه با تأخیر بسیار زیادی حاصل می شود.

در اینجا ما یک راه حل نهایی برای حل این مشکل پیشنهاد می کنیم که به شرح زیر است:

 1. توسعه system storage فعلی مورد استفاده در شرکت مخابرات (Sun StorageTek 2510).
 2. جایگزینی storage system فعلی توسط سیستم دیگر:

الف) EMC VNX 5700.

ب) ذخیره سازی HP 3PAR StoreServ 7000.

6.2 انتخاب بهترین راه حل

پس از ارائه چندین راه حل و مقایسه آن، سپس بهترین راه حل را انتخاب کنید که EMC VNX 5700 Storage است. این راه حل را به دلایل مختلف کسر می کنیم، این دلایل به شرح زیر است:

 1. فشرده سازی بلوک و پرونده کارآمد.
 2. حداکثر ظرفیت خام 984 ترابایت را پشتیبانی می کند.
 3. می تواند 500 درایو را نگه دارد. دارای 84 گیگابایت RAM.
 4. هزینه های عملی
 5. سادگی مدیریت با EMC Unisphere.
 6. ذخیره سازی واحد برای چند پروتکل.
 7. پردازنده های قدرتمند جدید چند هسته ای اینتل با 6 Gb / s SAS.
 8. فلش با طبقه بندی خودکار بهینه شده است.
 9. Flash Flash Cache.
 10. طرح پیشنهادی محیط ذخیره سازی در شرکت مخابرات.

6.3 برنامه اجرا

این بخش شامل تمام اقدامات (مراحل) برای اجرای فرآیند توسعه سیستم ذخیره سازی در شرکت مخابرات توسط یک طرح موثر و ایده آل برای این راه حل است، این طرح پیاده سازی شامل موارد زیر است:

برنامه ریزی مرحله 1: این مرحله طرحی را برای اجرای پیشنهادها پیشنهاد می کند که شامل بهترین خواسته است.

نتایج حاصل از اجرای این راه حل پیشنهادی شامل مرحله طراحی محیط ذخیره سازی برای شناسایی نیازهای پیشنهادی و مشخصات عملکردی مورد نیاز برای این محیط است.

طراحی مرحله 2:

جدول 5: Divide Storage

پشتیبانی از سطح حفاظت RAID 0 ،1 ،1 / 0 ،0 / 1 3 ،5 و 6

 1. ادغام با VMware ESX 15.5 و windows server 2008 ،windows server2012.

مرحله 3 تعیین نیازهای تکنیک: این مرحله شامل تعیین نیازهای فنی (تجهیزات و خدمات) برای ایجاد سیستم ذخیره سازی جدید است، جایی که سیستم ذخیره سازی جدید و ESXi5.5 تعیین می شود و روند اتصال بین سرور تیغه و محیط ذخیره سازی تعیین می شود. شکل 5 محیط ذخیره سازی طراحی را نشان می دهد.

شکل 5 محیط ذخیره سازی طراحی

مرحله 4: پیکربندی سیستم ذخیره سازی جدید: در این مرحله یک سیستم ذخیره سازی بر اساس استانداردها و مشخصات ایجاد می شود که اطمینان حاصل می کند طراحی استاندارد سیستم ذخیره سازی مطابق با استانداردهای بین المللی است و نیازهای عملکردی را برآورده می کند. این مرحله به دو مرحله فرعی تقسیم می شود، جایی که آنها در مرحله تکمیل مرحله اول تجهیزات زیر فنی هستند، در حالی که مرحله دوم پیکربندی ذخیره سازی زیر سیستم و سرور تیغه است.

6.4 ظرفیت

استفاده بهینه از منابع موجود از طریق:

 • عملکرد بالای سرور تیغه توسط سرعت انتقال داده و دسترسی که قبلاً استفاده نشده بود.
 • افزایش ظرفیت ذخیره سازی داده برای سرور داده به 50 ترابایت.
 • مقیاس پذیری فضای ذخیره سازی جدید، بنابراین SAN قدیمی بود

6.5 در دسترس بودن

 • افزایش سرعت انتقال اطلاعات بین سیستم ذخیره سازی و Blade Server از 2Gbps به 8Gbps.
 • افزایش درخواست پاسخ به داده ها به گونه ای که با استفاده از حافظه Cash برای سیستم ذخیره سازی از 5 گیگابایت به 64 گیگابایت افزایش می یابد.
 • افزایش در دسترس بودن داده ها با استفاده از سیستم Blade Server High Riddance و EMC Storage.

6.6 دیگران

 • کاهش هزینه ها با کاهش تعداد کارکنان نگهداری و منابع فنی.
 • سهولت مدیریت فرآیند و کنترل منابع.
 • مشکلات احتمالی و سهولت نگهداری دوره ای منابع فنی را کاهش دهید.
 1. نتیجه گیری

پس از تجزیه و تحلیل مصاحبه ها، پرسشنامه ها، بررسی تجهیزات موجود در مرکز داده و پردازش آنها، متوجه شدیم که مشکلی در شرکت وجود دارد که ضعف ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات و استفاده از آنها از سرورهای پردازنده های قدیمی با ظرفیت کمتر از شرکت نیاز دارد. بنابراین ما یک برنامه چهار بخشی یکپارچه برای گسترش و سخت کردن سیستم ذخیره داده با استفاده از blade server اجرا کردیم. هر مرحله شامل زیرمجموعه های زیادی است و ما نتایجی دست یافتیم که اهداف مطالعه را محقق می کند.

 

 1. توصیه ها

سرانجام، محققان چندین توصیه را برای توسعه و بهبود خدمات شرکت در آینده ارائه می دهند، این توصیه را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 1. برنامه های آموزشی کارکنان و کاربران شبکه در مورد جوانب مثبت و منفی استفاده از سیستم ذخیره سازی.
 1. در صورت سوء استفاده از شبکه و سیستم ذخیره اطلاعات، سیاست های امنیتی دقیق را اعمال کنید.
 2. مطالعات و آمارگیری برای آگاهی از دیدگاه های کاربر در مورد کیفیت سیستم شبکه و سیستم ذخیره اطلاعات در شرکت.
 3. اجرای چارچوب ITIL برای بهبود سازماندهی تجارت در مدیریت منابع فناوری اطلاعات شرکت و بهره برداری از فناوری اطلاعات به روشی مثبت و موثر.
 4. استفاده از فناوری مجازی سازی در کل شبکه شرکت.