خرید جدیدترین نسل کارتریج LTO 9

0
543

جدیدترین نسل کارتریج LTO 9 را بیشتر بشناسید:

بر اساس جدیدترین نقشه راه Ultrium که در سال 2018 منتشر شد، ظرفیت کارتریج LTO 9 به شرح زیر است. این مدل در حالت ظرفیت فشرده نشده (Native) 18 ترابایت فضا ارائه میدهد. درصورتی که در حالت فشرده شده این ظرفیت 45 ترابایت افزایش پیدا می کند.

با خرید کارتریج LTO 9، جدیدترین مدل (نسل نهم) دیتا کارتریج ها را تهیه کرده اید که توسط سازمان اصلی اولتریوم (www.lto.org) تولید شده است.

خرید کارتریج LTO 9

درحالی که هارد دیسک‌ها تا حد زیادی جای خود را به مدیاهای دیگر، مانند دیتا کارتریج‌ها، داده اند. (برای اهداف ذخیره سازی بصورت آفلاین) . هنوز LTO یک نسخه جدید پشتیبان و ارزشمندی از بایگانی اطلاعات را ارائه می دهد. که از ظرفیت بالا، دوام و قابلیت ماندگاری بالایی برخوردار است.

خرید و فروش کارتریج LTO 9 هنوز بصورت فراگیر در بازار عرضه نشده است. این مدل گزینه‌‌‌ی بسیار مناسبی برای بکاپ اطلاعات در حجم بسیار وسیع در مراکز داده میباشد. اگر یک مرکز داده اصلی خراب شود، سازمان می تواند از این دیتا کارتریج ها برای بازیابی اطلاعات استفاده کند.

تاریخچه نوار LTO

LTO یک فناوری ذخیره سازی نوار است که توسط سه شرکت (IBM, HPE, Quantum) ایجاد شده است.
این شرکت ها در سال 1997 کار مشترک روی پروژه دیتا کارتریج را آغاز کردند.
فناوری LTO برای اولین بار در سال 2000 راه اندازی شد.

نسل اول دیتا کارتریج LTO 1 :

از زمان انتشار LTO 1، نسخه جدید دیتا کارتریج ها معمولاً هر دو سه سال یکبار عرضه میشود. به طورکلی بر اساس این سیاست، ظرفیت نسل بعدی معمولا دو برابر در نظر گرفته میشود.

نسل دوم دیتا کارتریج LTO 2 :

LTO 2 کارتریج که در سال 2003 منتشر شد، حداکثر ظرفیت فشرده نشده 200 گیگابایت و حداکثر ظرفیت فشرده شده 400 گیگابایت را فراهم می کند. میزان انتقال داده فشرده نشده حداکثر 40 مگابیت بر ثانیه و میزان انتقال اطلاعات فشرده شده تا 80 مگابیت در ثانیه بود.

نسل سوم دیتا کارتریج LTO 3 :

LTO 3 کارتریج که در سال 2004 ارائه شد، حداکثر ظرفیت فشرده نشده 400 گیگابایت و حداکثر ظرفیت فشرده شده 800 گیگابایت را فراهم می کند. حداکثر سرعت انتقال داده‌های فشرده نشده 80 مگابیت برثانیه و حداکثر سرعت اطلاعات فشرده شده 160 مگابیت بر‌ثانیه بود.

(همراه با LTO3 ویژگیWORM  اضافه شد.)

نسل چهارم دیتا کارتریج LTO 4 :

LTO 4 کارتریج که در سال 2007 وارد بازار شد، ظرفیت ذخیره فشرده نشده تا 800 گیگابایت و ظرفیت فشرده سازی آن تا 1.6 ترابایت را در خود جای داده است. میزان انتقال داده فشرده نشده حداکثر 120 مگابیت درثانیه و میزان انتقال اطلاعات فشرده شده تا 240 مگابیت درثانیه بود.

(همراه با LTO 4 تکنولوژی رمزگذاری داده ها اضافه شد.)

نسل پنجم دیتا کارتریج LTO 5 :

LTO 5 کارتریج که از سال 2010 در دسترس است، حداکثر ظرفیت نگهداری اطلاعات فشرده نشده 1.5 ترابایت و حداکثر ظرفیت فشرده شده 3 ترابایت  را فراهم می کند. حداکثر سرعت انتقال داده‌های فشرده نشده 140 مگابیت درثانیه و بیشترین میزان انتقال اطلاعات فشرده شده 280 مگابیت بر‌ثانیه بود.

 LTO 5 دیتا کارتریج)پارتیشن بندی را از طریق LTFS اضافه کرد.)

نسل ششم دیتا کارتریج LTO 6 :

LTO 6 کارتریج، منتشر شده در سال 2012، حداکثر ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات فشرده نشده 2.5 ترابایت و حداکثر ظرفیت فشرده شده 6.25 ترابایت  را فراهم می کند. حداکثر سرعت انتقال داده‌های فشرده نشده 160 مگابیت درثانیه و سرعت اطلاعات فشرده شده تا 400 مگابیت درثانیه بود.

(با دیتا کارتریج LTO 6، نسبت فشرده سازی از 2: 1 به 2.5: 1 رسید.)

نسل هفتم دیتا کارتریج LTO 7 :

LTO 7 کارتریج، که در سال 2015 راه اندازی شد، حداکثر ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات فشرده نشده 6 ترابایت و حداکثر ظرفیت اطلاعات فشرده شده 15 ترابایت را فراهم می کند. حداکثر سرعت انتقال داده‌های فشرده نشده در این مدل 300 مگابیت در ثانیه است. سرعت اطلاعات فشرده شده در این مدل نیز 700 مگابیت در ثانیه خواهد بود.

نکته: براساس گزارش مارس 2018 که توسط HPE ، IBM و Quantum منتشر شده است، در کل 108،457 پتابیت (PB) ظرفیت کارتریج فشرده شده در سال 2017 ارسال شده است که نسبت به سال 2016، 12.9٪ افزایش داشته است.

مقایسه کارتریج LTO 9 و LTO 8 کارتریج

اوایل سال 2018 بود که کارتریج LTO8 وارد بازار شد. در همین راستا انتظار میرود در اوایل سال 2021 کارتریج LTO 9 وارد بازار شود.

نسل هشتم دیتا کارتریج LTO 8 :

با خرید LTO 8 کارتریج ظرفیت ذخیره سازی فشرده تا 30 ترابایت و 12 ترابایت ظرفیت فشرده نشده را می توانید فراهم کنید، دو برابر ظرفیت LTO 7 کارتریج را ارائه میدهد. انتظار می رودLTO 9 کارتریج  نیز ظرفیت دو برابری نسبت به LTO8 را ارائه دهد.

LTO 8 کارتریج دارای سرعت انتقال داده های فشرده نشده تا 360 مگابیت بر ثانیه است. نرخ سرعت انتقال داده فشرده شده در این مدل تا حداکثر 750 مگابیت در ثانیه خواهد بود. کنسرسیوم جهانی LTO، هنوز نرخ انتقال داده برای LTO 9 دیتا کارتریج را اعلام نکرده است.

تیپ درایوهای LTO8 با نسل قبلی خود سازگار هستند، بنابراین می توانند کارتریج های LTO7 را بخوانند و بنویسند. به طور معمول تکنولوژی LTO قادر به خواندن اطلاعات دو نسل قبلی خود و نوشتن اطلاعات یک نسل قبل از خود را، داراست.

با این حال، در LTO8، گنجاندن فناوری(TMR)  و باریوم فریت محدودیت آن را برای سازگاری با خواندن عقب با یک نسل دارد.

TMR، سوئیچ با مقاومت مغناطیسی غول پیکر، چگالی سر نوار را افزایش می دهد. باریم فریت ظرفیت کارتریج ها را بهبود می بخشد.

LTO 9 کارتریج نیز احتمالاً ساختار مشابهی خواهد داشت.

LTO8 دارایWORM ، LTFS است. پیش بینی می شود LTO9 دارای ویژگی مشابه باشد.

مشخصات LTO های آینده

نقشه راه LTO به نسل دوازدهم منتهی می شود، باLTO 10 ، LTO 11 LTO 12 و پیش بینی می شوندWORM و دارای قابلیت های ،LTFS و رمزگذاری می باشد.

 LTO 10پیش بینی میشود 36 ترابایت اطلاعات در حالت فشرده نشده و 90 ترابایت اطلاعات در حالت فشرده شده را در خود جای دهد.

LTO 11 پیش بینی میشود 72 ترابایت اطلاعات در حالت فشرده نشده و 180 ترابایت اطلاعات در حالت فشرده شده را در خود جای دهد.

انتظار می رود LTO 12 دارای 144 ترابایت ظرفیت فشرده نشده و 360 ترابایت در حالت فشرده شده باشد.

در گذشته، به دلیل اینکه افزایش ظرفیت به‌اندازه کافی زیاد نبود تا بتوان به نسخه جدید مهاجرت کرد، کاربران اغلب قبل از بروزرسانی از یک نسل LTO پرش می کردند.

به عنوان مثال، میتوان انتقال ظرفیت فشرده نشده اطلاعات را از LTO4 به LTO5 با کمتر از 1 ترابایت افزایش داد.

در حال حاضر، هر نسل جدید LTO نسبت به نسل قبلی ظرفیت افزوده ی قابل ملاحظه ای را فراهم میکند.

به عنوان مثال، جابجایی از LTO8 به LTO9 افزایش ظرفیت فشرده نشده 12 ترابایت در هر کارتریج را ارائه می دهد.

ویژگی های مهم

رمزگذاری داده ها، با شروع LTO-4، امنیت را بهبود بخشید.

استاندارد رمزگذاری پیشرفته 256 بیتی (AES) با الگوریتم Galois / Counter Mode که در سطح کارتریج اجرا می شود، فشرده سازی را قبل از رمزگذاری تسهیل می کند.

ویژگی پارتیشن بندیLTFS ، که با LTO-5 آغاز شد، کنترل فایل و مدیریت فضا را بهبود بخشید.

از طریق قابلیت نمایه سازی آن، پارتیشن بندی به درایوی می گویند که پرونده در آن کارتریج ذخیره شده است.

مزایا و معایب خرید کارتریج LTO 9 :

ظرفیت کارتریج همچنان رو به رشد است.

با ورود خرید و فروش کارتریجLTO 9  به بازار، ظرفیت فشرده سازی این محصول در حدود 45 ترابایت افزایش پیدا خواهد کرد.

از‌ آنجا‌که حجم داده‌ها برای بسیاری از سازمان‌ها به صورت تصاعدی رشد میکند، ظرفیت، عنصر مهم رسانه ذخیره‌سازی داده‌ها است.

در مقایسه با ذخیره سازی داده ها در حدود 45 ترابایت، در سایر رسانه های ذخیره سازی مانند دیسک یا فلاش، هزینه کارتریج به نسبت کم است، به خصوص در هنگام توجه به انرژی و تجهیزات.

برای حفظ داده های ذخیره شده روی کارتریج، برق لازم نیست.

مزایای دیگر این موارد عبارتند از :

نقشه راه محصول به مشتریان این امکان را می دهد که هر دو سال یکبار روی نسل جدید کار کنند و از ظرفیتی که بسیار نزدیک به برآورد اصلی است استفاده نماید.

رمزگذاری، امنیت را در حین ذخیره و حمل تضمین می کند.

ماهیت آفلاین آن به عنوان محافظت در برابر باج افزار و سایر حملات سایبری انجام می شود.

قابلیت اطمینان، با دوام به طور کلی 30 سال است.

قالب نوار نیز قابل حمل است، بنابراین سازمان ها می توانند آن را به راحتی ارسال کنند.

فرمت باز LTO همچنین مشتریان را قادر می سازد تا به چندین محصول سازگار دسترسی پیدا کنند.

قالب باز پروانه های مالکیت معنوی را به تولید کنندگان بالقوه ارائه می دهد، که می تواند منجر به نوآوری سریعتر و پیشرفت های بیشتر شود.

محصولات LTO با محصولات غیر LTO سازگار نیستند.

اگرچه دیسک معمولاً از نوار گرانتر است، اما ترمیم سریعتر و آسان تری را فراهم می کند و بنابراین ممکن است گزینه پشتیبان گیری بهتری باشد.

علاوه بر این، نوار خطی است، بنابراین دسترسی تصادفی مانند دیسک را فراهم نمی کند.

cloud به طور فزاینده بیشتر از اولویت های پشتیبان، به ویژه برای SMB ها است.

بسته به حجم، فضای ذخیره سازی cloud می تواند ارزانتر از نوار باشد.

برخی از ارائه دهندگان نسخه پشتیبان ابری حتی یک گزینه رایگان تا مقدار معینی از داده ها را ارائه می دهند.