تکنولوژی LTO چیست

0
1329

LTO مخفف Linear Tape Open، یک راهکار ذخیره سازی اطلاعات در مقیاس بالا، بر روی نوارهای مغناطیسی است که توسط IBM، HPE و Quantum  ابداع شده و تحت این عنوان توسعه یافته است. این یک فرمت قدرتمند، مقیاس پذیر و سازگار است که به  نیاز رو به رشد ذخیره و حفاظت از اطلاعات پاسخ مناسب داده است.

اولین نسخه این فناوری در سال 2000 میلادی معرفی گردید اما امروز ما با نسل هشتم آن روبرو هستیم. ظرفیت ذخیره سازی در LTO-8 به 30 ترابایت در هر کارتریج افزایش یافته است که این میزان دو برابر نسل قبل محسوب میگردد. سرعت انتقال دیتا نیز به عدد شگفت انگیز 750 مگابایت در ثانیه رسیده است. هرچه نسل های جدید توسعه یافته اند ظرفیت و سرعت انتقال اطلاعات نیز رشد قابل توجهی نموده اند. آنچه که برای پشتیبانی نسل های مختلف در این تکنولوژی در نظر گرفته شده است به این صورت است که نسل فعلی قادر به خواندن نوارهای دو نسل قبل از خود باشد و توانایی نوشتن بر روی یک نسل قبل نیز همچنان فراهم باشد. در نظر گرفتن این نکته از سوی توسعه دهندگان تکنولوژی LTO به این معناست که نگاه سرمایه گذاری بلند مدت را برای کسانی که به این تکنولوژی مراجعه میکنند ایجاد نماید.
چشم انداز در نظر گرفته شده برای LTO رسیدن به ظرفیت ذخیره سازی 480 ترابایت در هر کارتریج در نسل دوازدهم است.

تکنولوژی LTO چگونه عمل میکند؟

بر اساس ویژگیهای کارتریج، عرض کامل Tape به چهار باند دیتا تقسیم بندی میشود. در قسمت بالای Tape یک باند قرار میگیرد که دیتاها را بصورت ترتیبی بر روی نوار نوشته و ذخیره میکند. به این نکته توجه داشته باشید که در قسمت بالا و پایین هر نوار دیتا، یک خط فرمان نیز قرار دارد.
خط های فرمان، اطلاعات مربوط به مکان فیزیکی نوشتن اطلاعات روی نوار را در خود جای داده‌اند. پردازنده مکان یاب بر روی هد Tape، تعامل را میان هد، دیتا و خط فرمان برقرار مینماید.
برای محافظت از داده های نوشته شده در بیرونی ترین نوارها، دو ناحیه خالی به نام نوارهای محافظ حاشیه ای، لبه های بالا و پایین نوار را مرزبندی میکند.

حرکت هد توسط سیستم خط فرمانی که از اطلاعات کدگذاری شده در قسمت بالا و پایین هر نوار استفاده میکند کنترل میگردد. اطلاعات خط فرمان در زمان تولید دیتا کارتریج بر روی آن نوشته شده است. بطور پیش فرض دو خط فرمان در نظر گرفته شده است تا هم موقعیت یابی دقیق تری را در هنگام نوشتن اطلاعات روی کارتریج انجام دهد و هم در صورت بروز نقص در یکی، سیستم بتواند به کار خود ادامه دهد.

شش جایگاه اسمی فرمان، در هر باند خط فرمان مشخص شده است. فاصله بین هر دو جایگاه مجاور، با فاصله میان track هایی که بر روی آن قرار است اطلاعات نوشته شود یکسان و منطبق است.
هد نسل اول شامل هشت عنصر بوده است. المان های خواندن و نوشتن امکان این را دارند که در ماژول های جداگانه ای تجمیع گردند.

در طی یک عملیات نوشتن توسط هد هشت عنصره، خط فرمان بالا یا TS0 در مرکز مکان صفر، بعنوان عناصر نوشتن دیتا در اولین track قرار میگیرد. هنگامی که هد انتهای آرکر Tape را لمس میکند، خط فرمان یک یا TS1 با موضع پنجم خط فرمان تراز میگردد، به این ترتیب عمل نوشتن در دومین track در جهت معکوس ظرف چند دقیقه انجام میگردد.

هد روی باند شماره دودیتا قرار گرفته است. عنصر نوشتن به رنگ زرد در این تصویر نشان داده شده است. با حرکت نوار زیر هد، عمل نوشتن بر روی نوار انجام میشود.

هنگامی که داده ها تایید آمادگی برای خواندن را دریافت میکنند، که در اینجا با رنگ قرمز نمایش داده شده است، بلافاصله عملیات اعتبار سنجی سلامت دیتاها صورت میگیرد. در صورت یافتن هرگونه خطا، بلاک دارای خطا مجدد در مکانی دیگر بر روی نوار نوشته و درج میگردد.