تکنولوژی LTFS

0
434

دلایل استفاده از دیتا کارتریج ها:

طول عمر دیتا کارتریج ها 30 سال است. این روش پایدارترین راه برای ذخیره چندین نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم شماست.

LTFS  که همراه یا دیتا کارتریج هایLTO  استفاده می شود به شما این امکان را میدهد که بایگانی اطلاعات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید زیرا توسطMac ، Windows Linux و پشتیبانی می شود.

مقدار هزینه ی شما برای یک عدد دیتا کارتریج برابر با یک پانزدهم خرید هارد در همان مقدار هارد است. هارد دیسک ها برای پشتیبان گیری کوتاه مدت مناسب هستند.

همیشه چندین نسخه پشتیبان از اطلاعات خود تهیه کنید و آنها را در مکان های مختلف نگه دارید تا از اطلاعات  شما در برابر از بین رفتن یا آسیب دیدن محافظت کند.

بایگانی اطلاعات با استفاده از  LTFS

LTFS داده های ذخیره شده را در فرمت فایل دخیره می کند. این بدان معنی است که دیتا کارتریج ها با استفاده از هر نرم افزار LTFS به راحتی خوانده و بازیابی می شوند.

شما محدود به استفاده از یک نرم افزار خاص نشده اید بلکه چندین نرم افزار مختلف جهت بکاپ گیری وجود دارد.

هنگامی که اطلاعات شما روی دیتا کارتریج ها ذخیره میشوند به اطلاعات قبلی اضافه میشوند. بنابراین همیشه فضای بیشتری در دسترس شماست.

همچنین زمانیکه بازهم شما به سراغ اطلاعات قبلی خود میروید، اطلاعات جدیدی که به نوار اضافه میکنید برروی اطلاعات قبلی شما ذخیره نمیشوند و همه ی اطلاعات شما به صورت محفوظ شده در نوار شما باقی می ماند.

بنابراین بایگانی کردن داده هایی با حجم های بزرگ که همیشه در حال تغییر هستند و همیشه در حال اضافه و اصلاح شدن می باشند دچار مشکل نمی شوند.

اما باید در نظر داشته باشید که مداوم WRITE کردن بر روی نوار ها ایده ی خوب نیست درعوض ما بایگانی پروژه به پروژه و همچنین تفکیک مطالب اصلی ورودی را توصیه می کنیم.

پس از یکبار بکاپ گیری دیگر نیازی به بایگانی مجدد نداریم. همین امر موجب استفاده بهینه از زمان میشود.

LTFS  باعث می شود که اطلاعات به آسانی در اختیار افراد شرکت که خارج از محدوده ی شرکت به صورت دورکاری کار میکنند قابل مشاهده و در دسترس باشد. بهتر است اطلاعات مهم خود را به صورت جدا بایگانی کنید.

سازمان  SNIA، در زمینه توسعه معماری فرمت Tape برای LTFS فعالیت می‌کند. این معماری شامل مجموعه کاملی است که از استانداردهای اینترفیسی مربوط به LTFS پیروی می‌کنند.

LTFS  هم به فرمت داده‌های ضبط شده روی رسانه نوار مغناطیسی و هم به اجرای نرم‌افزار خاصی که از این فرمت داده استفاده می‌کند تا رابط کاربری فایل سیستمی برای داده ذخیره شده روی Tape فراهم کند، اطلاق می‌شود.

LTFS  فرمتی استاندارد برای ضبط داده‌ها روی Tape مغناطیسی مدرن فراهم می‌آورد که این استاندارد، امکانات زیر را برای شما فراهم می‌کند:

پیاده‌سازی فایل سیستم با استفاده از Tape

 • دسترسی کاربر پسند به اطلاعات Tape با استفاده از ابزار و رابط‌ های کاربری معمول
 • امکان استفاده از چند پلت‌فرم و چند برند روی Tape که قابلیت Interoperability دارند، در نتیجه LTFS غیرانحصاری است.
 • استانداردی برای تبادل داده
 • اشتراک‌گذاری اطلاعات
 • مشخصات فنی فرمت  LTFS
 • مشخصات فنی LTFS بخشی از استانداردهای خانواده SNIA است که در سال ۲۰۱۲ به SNIA اهدا شد تا به‌عنوان استاندارد اختصاصی به استاندارد باز SNIA (Open SNIA Standard)  تبدیل شود.

فرمت LTFS مناسب چه کاربردهایی است:

 • و Export  Import اطلاعات
 • تبادل اطلاعات
 • دسترسی Sequential و ترتیبی به فایل‌ها
 • بایگانی فایل‌ها با استفاده از فرمت ساده،self-contained)  مستقل و کامل) و self-describing) شامل دیتا و متادیتا) در رسانه دسترسی ترتیبی

فرمت LTFS دارای چه ویژگی‌هایی است:

 • LTFS Volume  قابل نصب و مانت کردن است و محتوایVolume ، قابل دسترسی است آن هم بدون نیاز به دسترسی به منابع دیگر اطلاعات.
 • داده‌ها با استفاده از اطلاعات نوشته شده روی LTFS Volume قابل انتقال بین سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها هستند.
 • فایل‌ها با استفاده از فایل عملیاتی استاندارد POSIX قابل نوشتن و خواندن از LTFS Volume هستند.

LTFS Bulk Transfer Standard

 LTFS Bulk Transfer Standard استاندارد انتقال انبوه LTFS روشی را تعریف می‌کند که کدام مجموعه‌ فایل، اشیاء و پوشه‌های سیستم منبع به سیستم مقصد منتقل شود. به دلیل ویژگی‌های اقتصادی و محیطیTape ، این استاندارد در انتقال حجم زیاد داده، برای LTFS مناسب است.

برای کنترل فرمت LTFS، روش استانداردی برای انتقال اطلاعات تعریف شده که مزایای زیادی دارد مانند:

 • روشی یکسان برای آغاز و دریافت انتقال را فراهم می‌سازد.
 • مشخص می‌کند کدام فایل‌ها باید منتقل شوند و کدام ارتباطات برای انتقال باید انجام شود.
 • دستورالعمل نحوه قرار دادن فایل ها در Namespace مقصد را تعیین می‌کند.
 • تایید صحت و کامل بودن انتقال را آسان می‌سازد.
 • Error Handling Recover Behaviors و را مشخص می‌کند.
 • روش پیشنهادی برای Bulk Transfer از بین کلود استوریج است.

6 نکته که باید درباره LTFS بدانید:

LTFS -1  یک فایل-سیستم است.

LTFS  Linear Tape File System مخفف و داده‌ها را روی نوار سازماندهی می‌کند.LTFS  در عین حال که دسترسی به فایل را سریع و ساده می‌کند، از اطلاعات هم محافظت می‌کند.

با وجود LTFS، داده های ذخیره شده روی Tape، برای کاربران نهایی و اپلیکیشن‌ها به صورت فایل-سیستم نمایش داده می‌شوند در نتیجه، سازماندهی و دسترسی به فایل‌های خاص در Tape، آسان‌تر انجام می‌شود و نیازی به ضمیمه متادیتا یا تغییر فایل‌هایتان ندارید.

LTFS  به معنای Long Term File System هم هست که در مدیا و درایوهای IBM Jaguar استفاده می‌شود و همان مزایایی را ارائه می‌دهد که LTFS  استفاده شده در رسانه LTO ارائه می‌دهد.

LTFS -2 بسیار سازگار و self-describing شامل دیتا و متادیتا است.

LTFS  انحصاری نیست پس به راحتی کنترل اطلاعات خود را در دست دارید و با هر کس که لازم باشد می‌توانید آنها را به اشتراک گذارید. در LTFS، تمام فایل‌ها و متادیتای روی کارتریج، کامل و مستقل هستند، LTFS مانند فلش درایو USB عمل می‌کند و هر LTFS Drive می‌تواند هر LTFS Tape  را بخواند و این کار بدون توجه به برند و تولیدکننده آن انجام می‌شود.

 LTFS -3داده‌ها را با هدف دسترسی سریع‌تر به داده، پارتیشن بندی می کند.

LTFS  امکان پارتیشن بندی Tape به دو سگمنت را فراهم می‌کند که نتیجه آن، ساماندهی فایل-سیستم و دسترسی سریع‌تر به داده‌ها است. پارتیشن 0 ایندکسی از داده‌ها و پارتیشن 1 داده‌های اصلی را نگه‌داری می‌کند. بدین ترتیب، اپلیکیشن‌ها می‌توانند به جای خواندن کل طول Tape، فایل‌های خاص را سریع پیدا کنند. کاربران می‌توانند محتواهای کارتریج را ببینند و فایل‌های خاص را برای بازیابی، دقیقا مشخص کنند. این کار دقیقا مانند نمایش فایل‌ها در Mac Finder یا Windows Explorer است، LTFS سازمان‌دهی سلسله مراتبی فایل سیستم را روی اطلاعات Tape فراهم می‌کند.

 LTFS -4 از نوار LTO 8 وLTO 7  LTO 6 و و LTO 5 به دلیل قابلیت اطمینان بالا استفاده می‌کند.

این کارتریج‌های LTO رسانه‌های ذخیره سازی قابل اعتمادی هستند که LTFS به آنها نیاز دارد. Linear Tape Open یا LTO تکنولوژی دخیره سازی اطلاعات بر روی Tape است که از Open-Standards استفاده می‌کند.

LTO 6،2.5  ترابایت ظرفیت Native و 160 مگابایت بر ثانیه نرخ انتقال Native را فراهم می‌آورد و عمر مفید 30 ساله دارد. دوام بالایی دارد و عمر ذخیره سازی مبتنی بر فایل نیز در آنها بالا است.

Tape های IBM Jaguar ظرفیت بالای انترپرایزی حدود 4 ترابایت به ازای هر Tape در اختیار شما قرار می‌دهد و دسترسی File Level به داده‌های مهم کسب‌وکار را با سرعت 250 مگابایت در ثانیه، فراهم می‌کند. ظرفیت سرعت در نسل‌های بعد از LTO 6 به مراتب بیشتر شده است.

LTFS -5  با اپلیکیشن‌های موجود به آسانی یکپارچه می‌شود.

LTFS  با اپلیکیشن‌های مبتنی بر فایل موجود، به آسانی یکپارچه می‌شود تا مدیریت Tape کاراتر و بهتر شود. تولیدکنندگان اصلی Tape، نرم افزار LTFS برای LTO را برای دانلود ارائه می‌دهند.

LTFS -6  موجب کاهش هزینه‌های ذخیره‌ سازی و فضای فیزیکی می‌شود.

سازمان‌ها با استفاده از ذخیره سازی مبتنی بر LTFS، ​می‌توانند هزینه مصرف انرژی را تا 95 درصد کاهش دهند. ظرفیت بالا و نرخ خطای کم در LTO ها امکان ذخیره اطلاعات بیشتر در فضای فیزیکی کوچکتر را فراهم می‌دهند و در عین حال با مجتمع شدن با استوریج‌های مبتنی بر دیسک، هزینه‌های کولینگ و هزینه‌های عملیاتی کاهش می‌یابد.

LTFS  می تواند با پشتیبانی از TAPE در دنیایی که تکنولوژی در حال پیشرفت است سازمان ها و شرکت ها را به سمت TAPE سوق دهد.

نرم افزارHPE StoreOpen ، به صورت رایگان قابل دانلود است که قابلیت LTFS  را برای HPE StoreEver ها توسعه می‌دهد.

به سادگی با استفاده از Tape Storage به عنوان سیستم فایل، اینترفیس HPE StoreOpen باعث آسان شدن کارCopy ، Rename، Create و Move کردن فایل‌ها می‌شود. وقتی فولدر کارتریج برای استفاده انتخاب شود، آن Tape به صورت خودکار به Tape Drive منتقل می‌شود. در واقع دسترسی، مدیریت و به اشتراک گذاری فایل‌ها با اینترفیسی انجام می‌شود که درست مانند یک هارد درایو عمل می‌کند یعنی می‌توان به فایل‌های Tape با استفاده از Drag and drop دسترسی یافت.

ویژگی‌های جدید LTFS

 • پشتیبانی از  HPE StoreEver 1.8 G2 Autoloader
 • پشتیبانی از HPE StoreEver MSL Tape Library ها
 • پشتیبانی از تکنولوژی  LTO8
 • پشتیبانی از  LTO7 Type M media

 HPE StoreOpen with LTFS رابط گرافیکی با ظاهری آشنا دارد که توانایی به اشتراک گذاری داده را از طریق پلت‌فرم به مشتریان خود عرضه می کند. همین امر آن را مستقل از پلت‌فرم‌های سخت افزاری و نرم افزاری می‌کند درست انگار با درایو USB یا مموری استیک کار می‌کنید. LTFS با ویندوز، Mac و لینوکس سازگار است و با وجود آن دیگر نیازی به اپلیکیشن‌های نرم افزاری سطح پایین‌تر نخواهید داشت. بدین ترتیب، کاربران ویندوز و MacOS امکان مانت و استفاده از Volumeهای LTFS را دارند و کاربران لینوکس از طریق ابزار کامند لاین بسیار ساده، به تمام قابلیت‌های LTFS دسترسی دارند.