تحلیل ارزش اقتصادی نوار LTO برای نگهداری بلندمدت داده (قسمت چهارم )

0
218

فرضیات کلیدی

این فرضیات باعث ایجاد تفاوت هزینه بینLTO  وPMO  هستند. چندین فرضیه برای هزینه های اصلی ESG   بکاررفته در مدل است که  تحلیل آن عبارتند از:

سخت‌افزار: هزینه سخت‌افزار برای هر دو سناریو تعیین می‌شود. در سناریوی LTO، این هزینه برای استفاده از نوار، درایو، و سخت‌افزارLTFS  مربوطه در این سناریو بکار می رود.

هزینه‌ها در مقوله هزینه برای رسانه‌ها قرار می‌گیرد. در PMO، این هزینه نماینده هزینه‌های به احتمال زیاد است.

که در این سناریو مورد استقاده قرار می گیرد. در حالی که هزینه سخت‌افزار شامل درایوهای مورد نیاز برای راضی کردن ذخیره‌سازی اولیه است. محیط هزینه‌های محرک اضافی برای تطبیق با رشد ذخیره‌ سازی در طول زمان در یک سال محاسبه می‌شود.

اساس این افق زمانی است که همه هزینه‌ها اعم از LTO  یا PMO، در دسترس عموم قرار می گیرد و طیف وسیعی از هزینه ها مشخص می شود.

فروشندگان علاوه بر این، تمام هزینه‌ها را با استفاده از یک چرخه استهلاک پنج ساله که در سال به کار گرفته می‌شود، کاهش میدهد و در افق زمانی 10 ساله که به احتمال زیاد در چنین افق زمانی طولانی است رخ می‌دهد.

درایور کلیدی که هزینه واحد مجموعه یا کتابخانه را تعیین می‌کند و کارتریج که باید در سخت‌افزار مورد حمایت قرار گیرد، تعداد محرک‌ها است. برای سناریوی LTO، مدل 1:2 داده را فرض می‌کنیم.

نسبت تراکم؛ اساسا برای هر نوع سل، تنها 500 گیگابایت از ظرفیت خام لازم مورد استفاده است.

 ESG باورش بر این است که این نسبت باید عادی باشد، با این حال مهم است که توجه داشته باشیم که در طول یک افق زمانی 10 ساله بسته به داده‌های ذخیره‌شده و توانایی سازمان IT، برای محدود کردن ضایعات می باشد و این نسبت ممکن است تا حدی از سازمان پشتیبانی کند و مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر این، استفاده از 6 LTO – در هر کارتریج برای پنج سال اول در افق زمانی و دو برابر کردن ظرفیت کارتریج برای تعادل افق زمانی است که 7LTO –  این موضوع را نشان می‌دهد.

طبق مشخصات، این مدل تخمین می‌زند که کتابخانه و درایوهای خریداری‌شده توسط سازمان مورد نیاز است که کارتریج LTO -6 و 7LTO –  را در خود جای می دهد. با در نظر گرفتن یک کتابخانه نوار از این ظرفیت و اضافه کردن هزینه‌ها در محدوده ارائه دهندگان فن‌آوری LTO،ESG  هزینه‌های سخت‌افزاری را برای رسیدن به بازار تخمین می‌زند. حدود ده سال طول می‌کشد تا سخت‌افزارLTO  توسط سازمان انتخاب شود. این هزینه‌ها همچنین شامل سه سرورLTFS  است که یکی از آن‌ها برای هر 1PB  خامLTO  مدل می‌شود. ظرفیت گرد کردن با هزینه واحد دلار در این مدل محاسبه می شود.

در سناریوی PMO، فرضیات عبارتند از: فشرده‌سازی که قادر به استفاده در ردیف کردن انبار نیست. سیستم برای نگهداری بلندمدت انتخاب شده‌ است و مورد نیاز برایRAID 20% است.

الزامات ظرفیت خام را بسیار بالاتر از آنچه در سناریویLTO  مشاهده می‌شود، هدایت می‌کند. منطق پشت این فرضیات باید برای هر مدیر ذخیره شفاف باشند. علاوه بر این، ذخیره‌سازی دیسک نیازمند کار بیشتری برای تمیز کردن است و معمولاً به اندازه کافی مانع از آن می‌شوند که بسیاری از کاربران بتوانند نیازهای خود را برآورده سازند. مدلESG  یک مزیت روشن برای نوار در حوزه کاهش ذخیره دیسک از دست داده را نشان می‌دهد و قابل‌استفاده برای نسبت‌های ظرفیت خام است.

در مجموع، برآورد می‌شود که بیش از %13.2 ظرفیت خام PB در مورد PMO در انتهای افق زمانی 10 ساله مورد نیاز است. این رقم همراه با این فرض که هرHDD  می‌تواند ۱.۲ سل را تولید کند، تعیین می‌کند تعداد آرایه‌های دیسک این سازمان به احتمال زیاد برای انبار داده خریداری خواهد شد. در این سناریو، پیش‌بینی می‌شود که سازمان چندین آرایه دیسک با هزینه دلار خریداری نماید و به طور قابل ‌توجهی بالاتر از کتابخانه قابل ‌مقایسه خواهد بود. این هزینه همچنین شامل 19،000 دلار تخمین زده می‌شود که همچنین لوازم جانبی مورد نیاز در سناریوی PMO را پوشش می دهد.

نرم‌افزار: هزینه‌های نرم‌افزاری که برای پشتیبانی از ذخیره داده در طول زمان مورد نیاز است در محدوده مورد نظر قرار دارند.

مدل ارزش اقتصادی ESG در سناریوی LTO، این هزینه نماینده هزینه‌های صدور مجوز مورد نیاز است.

خدمات دایرکتوریLTFS  را در محیط اجرا می کند.

 LTFS در این مدل به عنوان وسیله‌ای برای تسهیل عمل در نظر گرفته می‌شود. هزینه‌های عملیاتی مربوط به راه‌حل LTO این دستگاه نه تنها نوار را مجاز می‌کند بلکه محیطی در مقیاس بزرگ‌تر از PMO اداره می کند و توانایی‌هایی در این مدل هستند که نیاز به بازیابی داده‌ها را آسان‌تر و سریع‌تر خواهد کرد. هزینه‌ها به عنوان تابعی از ظرفیت تخمین زده می‌شوند، و نرم‌افزار پایه برابر است با 156,000دلار و مجوزهای افزایشی که سه مورد از آن‌ها با هزینه‌ای بالغ بر 18000 دلار خریداری می‌شوند، مورد نیاز است. به طور کلی، تخمین زده می‌شود که این سازمان در سراسر افق زمانی به 210,000دلار هزینه خواهد رسید.

در PMO، هزینه‌های نرم‌افزاری که تخمین زده می‌شوند، بیانگر آرشیو دیسک در دیسک است. ابزارهای مدیریتی این هزینه‌ها به ازای هر دستگاه پشتیبان مورد نیاز در PMO، 172,894دلار تخمین زده می‌شود، که در داخل این سناریو در جدول 1 توضیح داده شده‌ است. در نتیجه هزینه واحد را پوشش می‌دهد و تمام هزینه‌های مربوط به نرم‌افزار در PMO قرار می گیرد.

رسانه: هزینه‌های رسانه برای هر دو سناریو از هزینه‌های سخت‌افزاری پایین رفته و هزینه سنگینی را ایجاد می‌کنند. برای سناریوی LTO، مهم است که در نظر داشته باشیم که فرض می‌شود داده‌ها می‌توانند به شکل 1:2 فشرده شوند.

نسبتاً نصف مقدار ظرفیت خام مورد نیاز است، به این ترتیب، برای پشتیبانی از ذخیره اطلاعات 1PB  اولیه، تنها 500 مورد سل مورد نیاز است. با استفاده از فرضیاتی که هر کارتریجLTO  145 دلار هزینه دارد و در حالی که مدل  ESG می تواند 2.5 درصد از داده‌ها را حفظ می‌کند، مدلESG  هزینه سرانه را در سناریوی “LTO”، 58دلار به ما اختصاص می‌دهد. در نتیجه در سال اول افق زمانی، سازمان می‌تواند انتظار داشته باشد 29.000 دلار58* 500 دلار بر روی نوار رسانه در طی این مدت هزینه کند.

در افق زمانی، پیش‌بینی می‌شود هزینه سرانه رسانه‌ها تا 10 درصد کاهش یابد. در نتیجه، در پایان در افق زمانی، تخمین زده می‌شود که این سازمان 22 دلار برای هر فرد مبتلا به سل بپردازد. با این حال، رشد ترکیبی محیط منجر به کاهش بیش از 612 تن ظرفیت نوار خام که در آن افزوده می‌شود، شده است.

سال آخر افق زمانی، در مجموع، مدل ESG تخمین زده می‌شود که سازمان می‌تواند انتظار خرید را داشته باشد.حدود 120.710 دلار  در سراسر افق زمانی کامل است. هزینه‌های رسانه‌های برآورد شده در سناریوی PMO به طور قابل‌توجهی بالاتر از سناریویLTO  هستند، که توسط چندین عامل تحریک شده‌اند.

عامل اول، فرض می‌شود که داده‌ها فشرده نیستند، براساس قابلیت‌های آرایه که به احتمال زیاد در حال حاضر وجود دارند، آرایه‌های دیسک انتخاب شده‌است که برای نگهداری داده‌های بلند مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتیجه این است که ظرفیت خام بیشتری باید همان مقدار داده را ذخیره کند. دوم، نکته قبلی را تشدید می‌کند، در یک داده مبتنی بر دیسک در این فروشگاه، ازRAID  برای برابری داده‌ها استفاده می‌شود. برای توضیح این امر، مدلESG :را در نظر می گیریم 

فرض بر این است که ظرفیت خام تا 20 درصد افزایش خواهد یافت تا برای درایوها توان حساب شود. در نهایت، ESG با استفاده از یک فرض اولیه بیان می کند که هر نوع سل، می تواند ظرفیت دیسک را 350 دلار برآورد کند. در حالی که این هزینه به ازای هر نوع سل با نرخ 10 درصد کاهش پیدا می‌کند.

همانطور که در سناریویLTO  فرض می‌شود، نقطه شروع بسیار بالاتر است و منجر به هزینه‌های بسیار بیشتر رسانه‌ها می‌شود.

در طول زمان، آرایه‌های موجود در سناریوی تمام دیسک با ظرفیت دیسک مورد نیاز پیکربندی شده‌اند. تطبیق با اندازه و رشد محیط اولیه در سال اول که شامل موارد زیر است:

هزینه‌های سخت‌افزاری که توسط مدل تخمین زده می‌شود.

 در سال‌های دوم از افق زمانی، سازمان مدل‌سازی شده‌است.

ظرفیت خرید افزایش می یابد. برای مثال، در آخرین سال افق زمانی، تخمین زده می شود که سازمان قرار است بیش از 3 PB ذخیره دیسک خام، حتی با کاهش هزینه‌های دیسک، داشته باشد.

تخمین زده می‌شود که در همان سال ,790414 دلار در ظرفیت دیسک خرج کند. برای مقایسه گرافیکی تصویر 3 را ببینید.

رسانه‌های سالانه در هر دو سناریوLTO  و سناریوی PMO مدل می‌شوند.