آنچه در مورد RAID ها باید بدانید (قسمت دوم)

0
332

RAID  چگونه کار می کند؟

Fault Tolerance چیست؟
یکی از اصلی ترین هدف های رید ایجاد مکانی برای حفظ اطلاعات در برابر بروز هرگونه مشکل در هارد دیسک بوده است.

عملکرد (Performance) چیست؟
از آنجایی که از چند هارد دیسک در یک رید استفاده می شود، سرعت پردازش داده ها به شکل موثری افزایش پیدا می کند و شاهد عملکرد خوبی خواهیم بود. حال با توجه به نوع رید (Raid) نوع عملکرد نیز متفاوت خواهد بود.

ظرفیت (capacity) چیست؟
ظرفیت مورد دیگری است که با توجه به نوع رید تغییر خواهد کرد. تعداد هارد دیسک های ترکیب شده در یک رید و همچنین نوع اتصال میان آنها می تواند ظرفیت های مختلفی را ایجاد نماید.

تکنیک های ذخیره سازی درRAID :

تکنیک striping چیست؟ 

Stripe به معنی راه راه یا خط خطی است، یعنی داده ها بصورت ریز ریز شده در بین دو یا چند دیسک به نسبت مساوی تقسیم می شوند و به بلوک های یکسان تقسیم می شوند، از این نوع RAID برای بالا بردن سرعت و کارایی دستگاه ها استفاده می شود.

تکنیک parity چیست؟

هنگام استفاده از تکنیک parity، داده ها همانند striping به بلوک یکسان تقسیم می شود. نوعی داده به نام Parity  نیز بر روی دیسک های دیگر بصورت منظم نوشته می شود که این Parity برای بازیابی اطلاعات در صورت بروز مشکل استفاده می شود. در صورتیکه یکی از هارد دیسک های ما دچار مشکل و اختلال شود، داده های ما از سایر دیسک های موجود قابل بازیابی خواهد بود و اینکار توسط همان Parity انجام می شود، معمولا اینکار بصورت خودکار با اضافه شدن هارد دیسک جدید انجام می شود.

تکنیک  mirroringچیست؟

 یکی دیگر از روش های ذخیره سازی اطلاعات، mirroring است. همانطور که در معنی کلمه Mirror مشخص است، هر چیزی که در یک دیسک کپی می شود در دیسک دوم نیز عیناً کپی می شود و دیسک دوم دقیقا مشابه اطلاعاتی را دارد که در دیسک اول نوشته می شود.

انواع رید  (Raid)

استاندارد

ترکیبی

غیر استاندارد

ریدهای استاندارد به شرح زیر است:

معرفی  RAID 0

RAID 0 به اسامی مثل Disk Striping Without Parity یا در برخی موارد به Disk Striping هم معروف است.

این رید بر پایه تکنیک striping پایه گذاری شده است. به همین دلیل به همین نام نیز شناخته می شود. در این سطح به حداقل دو HARD نیاز است. در این مدل عملکرد سیستم به شکل مناسبی افزایش پیدا می کند. اما  Fault Tolerance تغییری نمی کند. این عملکرد را می توان با استفاده از کنترل‌کننده‌های چند گانه هدایت کرد و به طور ایده‌آل عملکرد یک کنترل‌کننده را در هر دیسک، افزایش داد.

در این نوع RAID کارهای کامپیوتر بر روی حداقل دو عدد هارد دیسک انجام می شود به گونه ای که خواندن و نوشتن اطلاعات همزمان بر روی دو یا چند دیسک انجام می شود و به همین دلیل سرعت خواندن و نوشتن داده ها بسیار بیشتر از حالت معمول است چون دو عدد هارد درایو همزمان داده ها را در بین خود تقسیم می کنند و طبیعتاً Head های دو عدد هارد دیسک برای نوشتن و خواندن اطلاعات استفاده می شود، هر چقدر تعداد این Head های نوشتن و خواندن بیشتر باشد سرعت نیز بالاتر خواهد رفت .
مزایا

RAID 0 عملکرد عالی، هم در خواندن و هم در عملیات نگاشت ارائه می‌دهد.

از تمام ظرفیت ذخیره‌سازی استفاده می شود.

پیاده‌سازی این تکنولوژی آسان است.

معایب

امنیت پایین (از دست دادن کل اطلاعات در صورت آسیب دیدن یک هارددیسک در این مدلRAID ، بر خلاف انواع دیگر RAID هیچ افزونگی ایجاد نمیشود، اگر یک درایو Fail شود اطلاعات Array از دست میرود. یک خرابی و ایراد ناگهانی RAID میتواند باعث عدم دسترسی به ترابایت ها و اطلاعات مهم شود.

برخی از رایج ترین حالات از دست رفتن اطلاعات RAID 0 شامل موارد ذیل میباشد:

خرابی هارد دیسکهای داخل RAID

اشکال در کنترلر RAID

بروز مسائل الکترونیکی و آسیب PCB هارد

خرابی Firmware هارددیسک ها

خرابی و مغایرت سخت افزاری

خرابی فایل و آسیب های ویروس ها

فرمت کردن، پارتیشن بندی و خطاهای کاربران