آنچه در مورد RAID ها باید بدانید (قسمت اول)

0
220

RAID چیست؟

کلمه RAID مخففRedundant Array Of Independent (Inexpensive) Disks  می باشد.

به مجموعه ای از هاردها که با الگوریتم ها و روش های خاصی یک دیتا را ذخیره می کنندRAID  می گویند.RAID می تواند کارایی یا Performance را بالا ببرد و یا خطاپذیری یا FaultTolerance  را بالا ببرد و هم می تواند بر حسب نوع و سطح RAID ای که انتخاب می کنیم هر دوی  آنها را بالا ببرد.

انواع روش های ایجاد RAID:

نرم افزاری: در روش نرم افزاری از ابزارهایی که سیستم عامل دارد برای ایجاد RAID استفاده می شود. بنابراین در این نوع نیاز به سیستم عاملی می باشد که بتواند این قابلیت را به ما بدهد.

معایب: چون در این روش خود سیستم عامل وظیفه اجرا و مدیریت RAID ها را بر عهده دارد طبیعتا به دلیل استفاده از منابع سیستم باعث کندی و کاهش کارایی می شود که البته این کاهش کارایی تا حد زیادی به نوع RAID  که استفاده می کنیم هم بستگی دارد.

 مزایا: در این روش نیازی به خریداری سخت افزار مجزا نیست که طبیعتاً کاهش هزینه را به همراه دارد و البته برای محیط تست و تمرین و موارد آموزشی میتواند مناسب باشد.

سخت افزاری: نیاز به تهیه یک قطعه سخت افزاری مجزا به نام RAID Controller داریم تا کار ایجاد و مدیریت RAID را برایمان انجام دهد. البته این Controller های سخت افزاری معمولاً روی سرورهای سخت افزاری وجود دارد ، به عنوان مثال سرورهای شرکت HP برای خود یک کنترلر دارند که بعضاً با استفاده از نرم افزاری به نامHP Smart Start در Boot سیستم و حتی قبل از نصب سیستم عامل راه اندای می شوند.

معایب: برخلاف RAID نرم افزاری، RAID سخت افزاری نیاز به سخت افزار خاص دارد که متعاقباً افزایش هزینه را دربر دارد.

مزایا: RAID های سخت افزاری قابل اعتماد تر از RAID های نرم افزاری هستند. و وابستگی به نرم افزار یا همان سیستم عامل ندارند. در روش نرم افزاری ابتدا نیاز به نصب سیستم عامل و در گام بعد راه اندازی RAID هست ولی در سخت افزاری قبل از راه اندازی سیستم عامل میتوان RAID ایجاد نمود. در سخت افزاری چون خود ریدکنترلر امور مربوط به RAID و نحوه تقسیم دیتا را برعهده دارد. طبیعتاً سیستم عامل و منابع سیستم را درگیر نمی کند و در نتیجه باعث کاهش کارایی سیستم نمی شود.

انتظار ما از سطوح مختلف RAID یا کارایی بالا، یا خطا پذیری بالا و یا هر دوی این موارد بصورت همزمان است. البته این موضوع هم خیلی مهم است که نیاز شما با RAID های سخت افزاری برطرف می شود یا باید از RAID های نرم افزاری استفاده کنید، برخی ازRAID ها فقط در لایه سخت افزار قابل پیاده سازی هستند و تنها چند مورد RAID  شناخته شده هستند، که در لایه نرم افزار قابل پیاده سازی هستند. اگر قصد استفاده کردن از RAID های سخت افزاری را نیز داشته باشید نوع Controller ای که استفاده می کنید نیز در برطرف کردن نیاز شما موثر است ،RAID Controller  های مختلف از سطوح مختلفی از RAID های سخت افزاری پشتیبانی می کنند و همچنین حتی نوع هارد دیسک هایی که بر روی این RAID Controller ها پشتیبانی می شود نیز می تواند متفاوت باشد، RAID Controller ها می توانند از هارد دیسک هایSAS ،SSD  و یا SATA پشتیبانی کنند.