Snapshot ذخیره ساز چیست؟ انواع اسنپ شات ها کدامند؟

0
43
لایسنس اسنپ شات
Storage snapshot license, لایسنس اسنپ شات, فناوری اسنپ شات

اسنپ ​​شات ذخیره ساز چیست؟

اسنپ شات ذخیره ساز/storage Snapshot مجموعه ای از نشانگرهای مرجع برای داده ها در یک نقطه زمانی خاص (PIT) است.

یک اسنپ شات ذخیره ساز مجموعه ای از نشانگرهای مرجع برای داده ها در یک نقطه زمانی خاص است. به طور ویژه تر، این یک مجموعه از داده های ذخیره شده برنامه و یک لاگ جامع است که تغییرات داده های ذخیره شده را در طول زمان ثبت می کند.با ترکیب این دو عنصر، استپ شات ذخیره ساز به یک شرکت اجازه می دهد تا داده های یک برنامه را به صورت لحظه ای محافظت کند.

هدف نقطه بازیابی ,(RPO) را به حداقل می رساند و به مدیران این امکان را می دهد تا داده های برنامه را به هر نقطه زمانی که یک اسنپ شات  ذخیره ساز موجود است ، بازگردانند یا به عقب برگردند.

یک  snapshot ذخیره‌ساز، نوعی پشتیبان‌گیری از داده‌ها است که برای ارائه حفاظت متنوع و پاسخگو از داده‌های برنامه‌های مختلف شرکت‌ها استفاده می‌شود. با تغییر داده‌های یک برنامه در طول زمان، snapshot  های ذخیره‌ساز به طور دوره‌ای این تغییرات را ثبت و ضبط می‌کنند و یک رکورد از تغییرات و داده‌های جدید ایجاد می‌کنند.

یک snapshot ممکن است در تقریباً هر فرکانسی گرفته شود، اما معمولاً این بازه زمانی از 24 ساعت تا چند دقیقه متغیر است و به نیازهای تکرار و بازیابی کسب و کار و برنامه بستگی دارد.

هنگامی که مشکلی در داده‌های برنامه به وجود می‌آید ، صاحبان برنامه می‌توانند آخرین snapshot را بازیابی کنند تا آخرین وضعیت برنامه را بازگردانند. این روش زمان از دست رفتن داده‌ها (RPO)، زمان توقف و از دست دادن داده‌ها را به حداقل می‌رساند. صاحبان برنامه همچنین می‌توانند نقاط بازیابی قبلی را انتخاب کنند که برنامه را به حالت قبلی بازگردانند. این ویژگی برای حجم کاری که دچار خرابی داده یا فعالیت‌های مخرب شده‌اند مهم است، زیرا به مدیران اجازه می‌دهد برنامه را به نقطه‌ای قبل از وقوع مشکل بازگردانند.

نحوه کار snapshot ذخیره ساز

Snapshot های ذخیره‌سازی اغلب بر اساس ایده تغییر، که به آن دلتا نیز گفته می‌شود، عمل می‌کنند. Snapshotها معمولاً از یک دیسک متفاوتی استفاده می‌کنند که نوع خاصی از دیسک سخت مجازی است و به یک دیسک سخت مجازی والد متصل است

هر snapshot ذخیره‌سازی با یک پشتیبان کامل از وضعیت فعلی داده‌های بارگذاری آغاز می‌شود. این نمایانگر یک پشتیبان کامل از داده‌های برنامه است، همانند هر پشتیبانی کامل از داده‌های برنامه.

پس از پشتیبانی کامل اولیه، آنچه snapshot را ویژه می‌کند، رفتار آن با تغییرات داده‌ها در طول زمان است.

بعد از ایجاد یک پشتیبانی اولیه، سیستم snapshot ذخیره‌ساز تغییراتی که در داده‌های برنامه رخ می‌دهد را ضبط و ثبت می‌کند، به عبارت دیگر تفاوت‌ها یا دلتاهای داده‌ها را. فقط این تغییرات در زمان نقطه زمانی مشخص ضبط و لاگ می‌شوند. این رفتار باعث می‌شود که هر پشتیبان‌گیری snapshot بعدی بسیار کوچک و سریع باشد و برای حفاظت داده که RPO کوچک مورد نظر است، ایده‌آل باشد

هنگامی که یک مدیر یک snapshot ذخیره‌ساز ایجاد می‌کند، سیستم زیربنایی یک دیسک متفاوتی ایجاد می‌کند که به دیسک سخت مجازی اصلی متصل است. تمامی عملیات نوشتن آینده به دیسک تفاوتی هدایت می‌شود و دیسک سخت مجازی اصلی بدون تغییر باقی می‌ماند. سیستم فایل کاملاً از وجود دیسک متفاوتی بی‌خبر است و به همان شکلی که روی یک ماشین فیزیکی کار می‌کرد، به عملکرد خود ادامه می‌دهد.

Snapshotها روابط والد-فرزندی دارند و یک ساختار درختی تشکیل می‌دهند. هر snapshot که گرفته می‌شود، شاخه دیگری به درخت اضافه می‌کند. در واقع، snapshotها در نهایت یک نمایه پیچیده از داده‌های برنامه ایجاد می‌کنند که نحوه تغییر داده‌ها در هر نقطه زمانی ثبت‌شده را به تفصیل نشان می‌دهد.

Snapshotها معمولاً برای حفاظت از داده‌ها ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند برای تست نرم‌افزارهای کاربردی و داده‌کاوی نیز استفاده شوند.

یک snapshot ذخیره‌ساز می‌تواند برای بازیابی پس از سانحه زمانی که اطلاعات به دلیل خطای انسانی از دست می‌رود یا رویدادی باعث آسیب یا حذف داده‌ها می‌شود، مورد استفاده قرار گیرد. Snapshotها همچنین می‌توانند برای بازگرداندن سیستم به حالت قبلی مفید باشند – مثلاً اگر یک پچ نامناسب نصب شده باشد.

Snapshotهای ذخیره‌ساز دارای چرخه عمر محدودی هستند. هر snapshot حساس به زمان است و با گذشت زمان ارزش خود را از دست می‌دهد.

به عنوان مثال، اگر سیستمی هر 30 دقیقه یک snapshot بگیرد، احتمالاً snapshotهای گرفته شده 24 یا 48 ساعت قبل دیگر برای کسب‌وکار مفید نخواهند بود. بنابراین، snapshotها به صورت دوره‌ای به یک پشتیبان کامل یکپارچه تبدیل می‌شوند و فرآیند snapshot دوباره از ابتدا با فعالیت تفاوتی جدید شروع می‌شود.

این کار نیازهای ذخیره‌سازی داده‌های snapshot را کاهش می‌دهد و از آسیب یا خرابی غیرمنتظره دیسک تفاوتی که می‌تواند مانع بازیابی صحیح نقاط زمانی شود، جلوگیری می‌کند.

snapshot
snapshot

 

تماس با ما

برای مطالعه بیشتر:

https://www.techtarget.com/searchdatabackup/definition/storage-snapshot