تفاوت یک اسنپ شات ذخیره ساز و یک کلون چیست؟

0
26
تفاوت بین clone و snapshot
تفاوت بین clone و snapshot

کلون و اسنپ شات ذخیره ساز هر دو می‌توانند روش‌های خوبی برای بازیابی در مواقع بحرانی باشند.

در ادامه با هم متوجه میشیم که هر کدام برای چه محیط‌هایی مناسب‌تر هستند.

کلونینگ، همان‌طور که از نامش پیداست، به معنای ایجاد یک کپی از یک حجم است. یک اسنپ شات به معنای گرفتن یک تصویر اولیه از داده‌ها است و سپس هر تصویر بعدی فقط شامل تفاوت‌ها نسبت به تصویر قبلی است.

تفاوت بین clone و snapshot

پس clone به معنای ایجاد یک کپی کامل از دیتا است، در حالی که snapshotها یک کپی اولیه میگیرد و سپس فقط تغییرات بعدی را ثبت می‌کند.

جایی که این مسئله کمی پیچیده می‌شود، نحوه و محل اجرای آن‌ها است؛ روش‌هایی که فروشندگان مختلف استفاده می‌کنند، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اما به ساده‌ترین شکل ممکن، اگر من در حال clone چیزی باشم، دارم یک کپی کامل می‌سازم.

اگر در حال گرفتن snapshot باشم، یک کپی از یک نقطه زمانی می‌گیرم که ممکن است بعداً از آن یک clone ایجاد کنم. این به این معنا است که من از آن نقطه زمانی خاص یک clone می‌سازم تا یک کپی کامل و جدید از چیزی ایجاد کنم.

بنابراین، یک snapshot ذخیره‌ساز می‌تواند برای ایجاد clone ها استفاده شود. برای مثال، شما فروشندگانی مانند EMC، NetApp و بسیاری دیگر را دارید که امکان انجام clone کامل و همچنین snapshot را پشتیبانی می‌کنند و سپس می‌توانید انواع مختلفی از clone ها را از آن snapshotها ایجاد کنید. ممکن است نیاز به یک clone از یک نقطه زمانی خاص برای ایجاد یک پایگاه داده، سیستم فایل یا ماشین مجازی داشته باشم.

در بسیاری از محیط‌ها مانند پایگاه‌های داده، به عنوان مثال، نیاز به داشتن نسخه‌های مختلف وجود دارد، اما تنها یک مقدار کوچکی از داده‌ها واقعاً تغییر می‌کند. Snapshotهای صرفه‌جویی در فضا و clone انعطاف‌پذیر به شما امکان می‌دهند که نسخه‌هایی برای تولید، آزمایش، توسعه و تضمین کیفیت ایجاد کنید. شما می‌توانید بدون افزودن بار زیاد، نسخه‌های بیشتری بسازید.

 

اسنپ شات ذخیره ساز
اسنپ شات ذخیره ساز

پس به این ترتیب فکر کنید clone کپی کامل است و snapshot تصویری از یک نسخه خاص در یک زمان مشخص است.

 

ارتباط با ما:

https://blog.tapestorage.ir/contact/

برای مطالعه بیشتر:

https://www.techtarget.com/searchstorage/answer/What-is-the-difference-between-a-storage-snapshot-and-a-clone