تفاوت درایوهای SSD و NVME چیست؟

0
170

تفاوت درایو های SSD و NVME چیست ؟

روش ساخت و نوع استفاده مربوط به این دو نوع حافظه با هم تفاوت دارند. همچنین، سرعت حافظه های NVME بسیار زیاد است و بسیار گران قیمت هستند در حالی که SSD ارزان است و حافظه های کاربردی تری دارند. نوع معماری اصلی این دو سخت افزار ، با هم تفاوت های زیادی دارد و اغلب حافظه های NVME با حافظۀ رم یک رایانه اشتباه گرفته می شوند.

بعلاوه، درایوهای SSD و درایوهای HDD استاندارد، از رابط های کاربری IDE و  SATAبرای اتصال به مادربوردهای سرور استفاده می کنند در حالیکه، NVMe یک رابط کاربری برای دسترسی به فلش مموری استفاده شده در SSDها می باشد.

همچنین حافظه های اختصاصی SSD برای سرورها طراحی گردیده که می توان از آنها برای ذخیره سازی انبوه اطلاعات نیز استفاده کرد. اما حافظه های NVME بسیار گرانقیمت بوده و تنها در سرورهایی که اطلاعات حساس و مهمی دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

  1. سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در هارد NVME بسیار بالاتر از هارد SSD است.
  2. هارد SSD با کابل به سیستم متصل می شود در صورتی که هارد NVME به پورت PCI Express متصل می شود.
  3. بیشترین سرعت نوشتن و خواندن اطلاعات در سریع ترین هارد SSD برابر 550 مگابایت در ثانیه است که این مقدار در هارد NVME 3 گیگابایت در ثانیه است.
  4. هارد SSD از تکنولوژی قدیمی نیمه هادی ها استفاده می کند که در هارد NVME از تکنولوژی های بروز شده تری در تراشه های این هارد استفاده شده است.
  5. اندازه هارد SSD به مراتب بزرگتر از هارد NVME می باشد.
  6. پهنای باند استفاده شده در هارد NVME به مراتب بیشتر از هارد SSD است.
  7. در هارد NVME پردازشگر های بیشتری نسبت به هارد SSD قرار داده شده است که سرعت خواندن و نوشتن را افزایش می دهند
  8. تعداد دستور های انجام شده در هارد SSD حداکثر 256 مقدار در هر صف می باشد که این مقدار در هارد NVME به 64 هزار دستور در هر صف می رسد.
  9. تعداد صف ها ی اطلاعات برای پردازش در هارد SSD در بهترین حالت 256 و در بدترین حالت 32 صف می باشد در حالی که در هارد NVME این مقدار به 64 هزار صف می رسد که به معنی مقدار زیادی از اطلاعات در هر میکرو ثانیه است.
  10. هارد SSD تمام اطلاعات را برای پردازش به واحد CPU منتقل کن د و این به معنی کند شدن فرایند پردازش اطلاعات است. در حالی که در هارد NVME این امکان وجود دارد که بعضی از پردازش ها در تراشه های خود هارد پردازش شود و این به معنی سرعت بالاتری در اجرای فرایند پردازش دستور ها است.