فناوری snapshot

0
29
لایسنس اسنپ شات
Storage snapshot license, لایسنس اسنپ شات, فناوری اسنپ شات

 

همه snapshotها بر اساس دیسک‌های متفاوتی نیستند. انواع دیگری از snapshotهای ذخیره‌ساز وجود دارند که از مکانیزم‌ها یا روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند.

انواع فناوری Snapshot

 Snapshotهای Copy-on-Write

Snapshotهای Copy-on-Write اطلاعات metadata درباره مکان داده‌های اصلی را ذخیره می‌کنند بدون اینکه آنها را در زمان ایجاد snapshot کپی کنند. این snapshotها تقریباً به‌صورت فوری ایجاد می‌شوند و تأثیر کمی بر عملکرد سیستم دارند که snapshot گرفته می‌شود. این ویژگی به بازیابی سریع سیستم در صورت خرابی نرم‌افزاری یا رویداد خرابکارانه کمک می‌کند.

در یک snapshot Copy-on-Write، داده‌ها با زمان دقیقی که snapshot گرفته شده است، سازگار هستند، بنابراین این نام بر روی آن آمده است. با این حال، همه snapshotهای قبلی باید در دسترس باشند اگر نیاز به بایگانی یا بازیابی کامل تمام داده‌ها در یک شبکه یا محیط ذخیره‌سازی باشد. هر فرآیند Copy-on-Write نیازمند یک خواندن و دو نوشتن است.

Snapshotهای کلون یا اسپلیت-میرور

Snapshotهای کلون یا اسپلیت-میرور به تمام داده‌های موجود در یک مجموعه از درایوهای آینه‌ای ارجاع می‌دهند. هر بار که ابزار اجرا می‌شود، یک snapshot از تمام حجم ایجاد می‌کند، نه فقط داده‌های جدید یا به‌روزشده.

این قابلیت، این امکان را فراهم می‌آورد که به داده‌ها به صورت آفلاین دسترسی داشته باشند و فرآیند بازیابی، تکثیر و بایگانی تمام داده‌های یک درایو را ساده‌تر می‌کند. این فرآیند کندتر است و هر snapshot ذخیره‌ساز نیازمند همان فضای ذخیره‌ساز است که داده‌های اصلی در آن قرار دارند.

Copy-on-write با کپی پس‌زمینه

Copy-on-write با کپی پس‌زمینه، اطلاعات snapshot را از یک عملیات copy-on-write گرفته و از یک فرآیند پس‌زمینه برای کپی کردن داده‌ها به مکان ذخیره‌سازی snapshot استفاده می‌کند. این فرآیند یک آینه از داده‌های اصلی ایجاد می‌کند و به عنوان یک ترکیبی از copy-on-write و کلونینگ در نظر گرفته می‌شود..

Snapshotهای ذخیره‌ساز Redirect-on-Write

Snapshotهای ذخیره‌سازی Redirect-on-Write شباهت‌هایی به snapshotهای Copy-on-Write دارند، اما عملیات نوشتن به ذخیره‌سازی که برای snapshotها تأمین شده است، هدایت می‌شود که نیاز به دو نوشتن را از بین می‌برد.

در  snapshotهای Redirect-on-Write فقط داده‌های تغییر یافته نوشته می‌شود به جای یک کپی از داده‌های اصلی. هنگامی که یک snapshot حذف می‌شود، آن داده‌ها باید در حجم اصلی کپی شده و مطابقت داده شوند.

ایجاد snapshotهای ذخیره‌ساز اضافی باعث پیچیدگی دسترسی به داده‌های اصلی به همراه داده‌های snapshot می‌شود.

  Snapshotهای افزایشی

Snapshotهای افزایشی زمان‌های مختلفی را ایجاد می‌کنند که به کاربر امکان می‌دهند به هر نقطه زمانی از آنها بازگردد. این نوع snapshotها به طور سریع‌تر و متناوب‌تر نسبت به دیگر انواع snapshotهای ذخیره‌سازی ایجاد می‌شوند. به دلیل استفاده کمتری از فضای ذخیره‌سازی نسبت به داده‌های اصلی، می‌توانند به مدت طولانی‌تری نگهداری شوند. هر بار که یک snapshot افزایشی ایجاد می‌شود، snapshot اصلی به‌روزرسانی می‌شود.

 Snapshot های VMware

Snapshotهای VMware یک فایل دیسک ماشین مجازی را کپی می‌کنند و در صورت بروز خطا، ماشین مجازی (VM) را به یک نقطه زمانی خاص (PIT) بازمی‌گردانند. فناوری snapshot در محیط‌های مجازی VMware استفاده می‌شود و اغلب ظرف یک ساعت حذف می‌شود. مدیران می‌توانند از یک ماشین مجازی چندین snapshot بگیرند و نقاط بازگردانی متعددی ایجاد کنند. وقتی یک snapshot گرفته می‌شود، هر داده قابل نوشتن به حالت فقط خواندنی تبدیل می‌شود.

 

Snapshot
Snapshot

ارتباط با ما

برای مطالعه بیشتر:

https://www.techtarget.com/searchdatabackup/definition/storage-snapshot