انواع آلیاژهای قابل ذخیره مغناطیس و مگنت ها

0
47
انواع آلیاژهای قابل ذخیره مغناطیس
انواع آلیاژهای قابل ذخیره مغناطیس

پنج نوع اصلی از مواد مغناطیسی دائمی وجود دارد؛ این‌ها به ترتیب از قوی‌ترین تا ضعیف‌ترین عبارتند از: نئودیمیم، ساماریوم کبالت، آلنیکو، فریت و لاستیک انعطاف‌پذیر. هنگام طراحی یک راه‌حل مغناطیسی، قدرت فیزیکی همیشه مهم‌ترین عامل نیست و هر ماده دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود است. در ادامه به بررسی ویژگی های هر کدام از آلیاژ های قابل ذخیره مغناطیس می پردازیم

مگنت نئودیمیم

مگنت های نئودیمیم قوی‌ترین مغناطیس‌های موجود در بازار هستند و به شدت در برابر مغناطیس‌زدایی مقاوم هستند. شگفت‌ آور است که یک مغناطیس نئودیمیم می‌تواند ۱,۰۰۰ برابر وزن خود را نگه دارد. با این حال، درجه‌های استاندارد آن‌ها حداکثر دمای عملیاتی ۸۰ درجه سانتی‌گراد دارند و برای محیط‌های مرطوب مناسب نیستند مگر اینکه با یک پوشش مقاوم در برابر خوردگی پوشیده شوند.

مگنت نئودیمیم
مگنت نئودیمیم

مگنت ساماریوم کبالت

مگنت های ساماریوم کبالت نیز بخشی از خانواده مواد مغناطیسی عناصر خاکی کمیاب هستند و تقریباً دو سوم قدرت یک مغناطیس نئودیمیم با اندازه مشابه را دارند. مغناطیس‌های ساماریوم کبالت در دماهای بالا و محیط‌های مرطوب عملکرد بسیار خوبی دارند زیرا مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند و حداکثر دمای عملیاتی آن‌ها حداقل ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد است.

مگنت ساماریوم کبالت
مگنت ساماریوم کبالت

مگنت های آلنیکو

مگنت های آلنیکو دارای گسترده‌ترین طیف قدرت در میان مواد مغناطیسی دائمی هستند. برخی از درجه‌های آلنیکو با بهترین عملکرد مغناطیسی در کاربردهای مناسب می‌توانند با عملکرد مغناطیس‌های نئودیمیم برابری کنند. با این حال، بسته به نحوه استفاده، ممکن است در برابر مغناطیس‌زدایی حساس باشند.

مگنت های آلنیکو
مگنت های آلنیکو

مگنت های فریت

اگرچه از نظر قدرت با مغناطیس‌های عناصر خاکی کمیاب قابل مقایسه نیستند، مگنت های فریت ارزان هستند و تعادل خوبی بین قدرت و قیمت دارند. آن‌ها همچنین به شدت در برابر خوردگی مقاوم هستند. قیمت پایین آن‌ها دلیل اصلی استفاده گسترده در کاربردهای سطح پایین با تولیدات انبوه است.

مگنت های فریت
مگنت های فریت

مگنت های لاستیکی انعطاف پذیر

مگنت های انعطاف‌پذیر منحصر به فرد هستند به این دلیل که از ذرات مغناطیسی درون یک پیوند‌گر پلیمری استفاده می‌کنند تا مغناطیس‌ها را به شکل نوار یا ورق تولید کنند. این مغناطیس‌ها نسبت به مغناطیس‌های جامد با اندازه مشابه ضعیف‌تر هستند، اما با داشتن مساحت سطح بزرگ، می‌توانند بسیار موثر باشند.

مگنت های لاستیکی انعطاف پذیر
مگنت های لاستیکی انعطاف پذیر

ارتباط با ما :

https://blog.tapestorage.ir/contact/