private cloud-ابر خصوصی چیست

0
178
ابر خصوصی

(ابر خصوصی) what is private cloud

private cloud مدلی از پردازش ابری است که زیربنا مختص سازمان های تک کاربره است، یک ابر خصوصی می‌تواند در مرکز داده خود سازمان  ، در یک مرکز  شخص ثالث، یا از طریق یک ارائه‌دهنده private cloud که خدمات hosting را ارائه می دهد مزبان شود.

به طور معمول، end-user organization مسئول عملیات private cloud است که مسئولیت آن شامل تعمیر و نگهداری مداوم، ارتقاء پوسته های سیستم عامل، میان‌افزار و مدیریت نرم‌افزار است.راحل‌های private cloud به سازمان‌ها کنترل بیشتر و امنیت بهتر سرورهای ابری خصوصی را ارائه می‌دهند، اگرچه به سطح بسیار بالاتری از تخصص IT نسبت به استفاده از ابر عمومی نیاز دارد.

به چه منظور از private cloud استفاده کنید

private cloud ها کنترل و امنیت زیرساخت سنتی داخلی را ارائه می دهند. در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا سازمان ها پردازش ابری خصوصی را انتخاب می کنند:

امنیت : امنیت ابر خصوصی بالاتر است زیرا ترافیک به یک private cloud معمولاً به تراکنش‌های خود سازمان محدود می‌شود. ارائه‌دهندگان public cloud باید ترافیک میلیون‌ها کاربر و تراکنش‌ها را به طور همزمان مدیریت کنند، بنابراین شانس بیشتری برای وجود ترافیک مخرب ایجاد می‌شود. از آنجایی که private cloud از زیرساخت فیزیکی اختصاصی تشکیل شده است، سازمان کنترل بهتری بر سرور، شبکه و امنیت برنامه دارد.

عملکرد قابل پیش بینی : از آنجایی که سخت افزار به یک کاربر اخنصاص داده شده است، عملکرد بار کاری قابل پیش بینی است و تحت تأثیر سایر سازمان ها که زیرساخت یا پهنای باند را به اشتراک می گذارند، نمی باشد.

صرفه جویی درازمدت : در حالی که راه اندازی زیرساخت برای پشتیبانی از یک ابر خصوصی می تواند پرهزینه باشد، اما می تواند در دراز مدت جواب دهد. اگر سازمانی از قبل سخت افزار و شبکه مورد نیاز برای میزبانی را داشته باشد، یک ابر خصوصی می تواند در طول زمان در مقایسه با پرداخت هزینه ماهانه برای استفاده از سرورهای شخص دیگری در ابر عمومی، مقرون به صرفه تر باشد.

هزینه های قابل پیش بینی : هزینه های ابر عمومی بر اساس استفاده، هزینه های ذخیره سازی و هزینه های خروج داده می تواند بسیار غیرقابل پیش بینی باشد. هزینه های ابر خصوصی هر ماه یکسان است، صرف نظر از حجم کاری، سازمان ثابت

حاکمیت نظارتی : مقرراتی مانند GDPR اتحادیه اروپا ممکن است تعیین کند که داده ها در کجا قرار بگیرند و پردازش در کجا انجام می شود. در مناطقی که ارائه دهندگان ابر عمومی نمی توانند خدمات ارائه دهند، ممکن است به یک ابر خصوصی نیاز باشد. به‌علاوه، سازمان‌هایی که داده‌های حساسی دارند مانند شرکت‌های مالی یا حقوقی، ممکن است ذخیره‌سازی ابری خصوصی را انتخاب کنند تا از امنیت و کنترلی که بر اطلاعات قابل شناسایی شخصی یا حساس دارند اطمینان حاصل کنند .

تفاوت بین Private Cloud و Public Cloud چیست؟

در یک ابر خصوصی، منابع پردازشی اختصاصی هستند و یک سازمان واحد میزبان سیستم و مدیریت را بر عهده دارد. چیزی که آن را خصوصی می کند این واقعیت است که لایه سخت افزاری زیربنایی  هر مشتری از مشتری دیگر جدا شده است. در یک ابر عمومی، خدمات تحت مالکیت و مدیریت یک ارائه دهنده است که کاربران مختلف را میزبانی می کند. شرکت ها ممکن است بنا به استفاده خود یک ابر خصوصی را با یک ابر عمومی در یک محیط ترکیبی یا چند ابری ترکیب کنند.

ابر خصوصی

چرا از VMware به عنوان یک پلتفرم Private Cloud استفاده کنیم؟

VMware یک پلتفرم اصلی در زیرساخت‌های ابری است و VMware Private Cloud سرویسی را ارائه می‌دهد که به سازمان‌ها امکان می‌دهد به سادگی تمام سرورهای خود را در یک منبع واحد جمع کنند.

VMware از سه نوع اصلی ابر خصوصی پشتیبانی می کند: ابر خصوصی مجازی، ابر خصوصی میزبانی شده و ابر خصوصی مدیریت شده.

معماری ابر خصوصی چیست؟

معماری  private cloud،بر اساس تجمیع منابع در یک مرکز اطلاعات واحد است. از طریق مجازی سازی اجزای سخت افزاری، سازمان ها کارایی و استفاده از زیرساخت private cloud خود را افزایش می دهند. راه‌حل‌های private cloud توسط شرکت‌های پیشرو مانند VMware، مایکروسافت و… پشتیبانی می شوند، در حالی که راه‌حل‌های open source از طریق Red Hat، OpenStack در دسترس هستند.

راه‌حل‌های private cloud به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا با استفاده از   شبکه‌های تعریف‌شده با نرم‌افزار  (SDN) و ماشین‌های مجازی ( VM ) یک مرکز داده را طراحی کنند. یک private cloud می‌تواند شبکه جهانی را در بر بگیرد و به این وسیله چندین مکان سرور یا فضای اجاره‌ای را در تاسیسات بین‌المللی شامل شود.

انواع مختلفی از private cloud وجود دارد که خدمات مختلفی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، هنگامی که یک شرکت از یک private cloud به عنوان زیرساخت برای یک سرویس (IaaS) استفاده می کند، ممکن است ابر میزبان خدمات ذخیره سازی، شبکه و یا پردازش را ارائه کند.

private cloud ها همچنین می‌توانند از برنامه‌های کاربردی به‌عنوان یک سرویس (PaaS) پشتیبانی کنند که درست مانند برنامه‌های نرم‌افزاری معمولی که بر روی یک کامپیوتر های شخصی نصب میشوند ، کار می‌کنند.

virtual  یک نمونه private cloud است که توسط زیرساخت ارائه‌دهنده public cloud میزبانی می‌شود. این با انواع دیگر private cloud متفاوت است زیرا در محل خود سازمان قرار ندارد.

hosted private cloud توسط ارائه‌دهنده ابر، میزبانی می‌شود و می‌تواند در محل یا در یک مرکز داده قرار داده شود. این منابع با سایر سازمان ها به اشتراک گذاشته نمی شوند و توسط ارائه دهنده خدمات ابری مدیریت می شوند. تمام به روز رسانی ها، ارتقاء ها و نگهداری به عهده ارائه دهنده ابر است.

یک private cloud مدیریت شده بسیاری از مسئولیت های مدیریت ابر را به یک شریک میزبانی محول میکند. سخت‌افزار، نرم‌افزار، شبکه‌سازی و عملیات ابر خصوصی توسط ارائه‌دهنده مدیریت می‌شود که ممکن است خدمات ارزش افزوده دیگری مانند پشتیبان‌گیری و تداوم کسب‌وکار را ارائه دهد.

آیا یک ابر خصوصی امن تر از یک ابر عمومی است؟

private cloud می تواند امن تر از public cloud باشد، اما سازمان ها باید به طور فعال اطمینان حاصل کنند که سیستم امنیت آنها قوی و به روز است تا از مزایای private cloud بهره مند شوند. تا زمانی که یک سازمان از سطح امنیتی بالایی برخوردار نباشد، private cloud نمی تواند مزایای زیادی برای امنیت ارائه دهد. از آنجایی که private cloud ها به ماشین‌های فیزیکی خاصی محدود می‌شوند، اطمینان از امنیت فیزیکی آسان‌تر است. اکثر  private cloud ها تحت پوشش  فایروال محیطی قرار دارند   و از طریق لینک های شبکه خصوصی و امن به جای اینترنت عمومی قابل دسترس هستند. علاوه بر این، میزان کنترلی که یک کسب‌وکار بر private cloud خود دارد، می‌تواند دستیابی به انطباق با مقررات و الزامات را آسان‌تر کند.

برای خرید انواع تجهیزات فناوری اطلاعات به همراه گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت کوشا فناوران مبتکر کلیک کنید